Spider-Man No Way Home Spoilerlı İnceleme | Toplandık! Birleştik!

Saatler öncesinde filmden çıktım ve delirmiş bulunmaktayım. Fragmanlar tek başına bunu yaşayacağımı belli etti belki ama bu film çok ayrı! Beklentinin doruklarında ve Faz 4’ün şu anlık en iyi filmi olan Spider-man No Way Home filmini bayağı beğendim. Şöyle sırasıyla başlayalım:

Öncelikle film kesinlikle mükemmel bir hype yakaladı. Hikaye ne kadar çok başarılı olmasa da Marvel’ın bir şekilde bu işi de başardığını biliyoruz. Hikaye birden başladı ve Mysterio’nun Peter’ı ifşa etmesi ile Peter’ın hayatının ters gitmesini gördük. Çok klasik ve fragmanvari başlayan film hızlıca kaosa giriş yaptı. Peter’ın daha çok duygusal tarafına şahit olduk. Arkadaşlarının onun için hayallerinden olması, hayatlarının Peter ile suya düşmesi gibi. Peter’ın bunun yükü ile Dr. Strange’e gitmesi de zaten fragmandan gördüğümüz bir kısımdı. Sadece şunu ekleyebilirim Strange’in Peter’ın hafıza silme gibi büyük bir sihiri kabul etmesi ve anında büyüyü yapmaya kalkışması saçmaydı. Biliyoruz ki Stephen ‘Kadim Büyücü’ unvanından bir süreliğine atıldı ve onun yerine Wong geçti. Peter Stephen’a bu teklifle gelince Wong’un ‘Bu teklif aptalca. En karanlık büyüyü yapmamalısın’ tepkisini koyması daha mantıklıydı. Neyse belli ki süreç hızlandırılmak istenmiş ve Dr. Strange’in ikinci filmine kapı açılmış.

Spider-man No Way Home

Strange’de Spider-Man ile alakalı ne olabilir?

End Credit kısmında seyrettiğimiz Dr. Strange fragmanına güzel yol açan bu sahnenin hızı sadece beni biraz üzdü. Bunun ardından asıl olaylar başlıyor. Diğer evrenlerdeki Villainlerin salınması ile Peter’ın işi zorlaşıyor. Peter sadece kötülerin salındığını sanıyor fakat diğer Peterlar olaya hemen dahil oluyor. Fragmandan önce bile olayın zaten Multiverse’e bağlanacağını anladık. Bununla beraber “Evet acaba bu film nasıl çoklu evrenlere bağlanabilir?” dedik. Bunun cevabı diğer evrenlerdeki Peterlar ve Villainler oldu. Bu kısmı beklentimi çokça karşıladı ve beni mutlu etti. Ardından Matt ve Venom görmekte bir hayli şaşırttı ama evet yine teorilerimde bu vardı.

Spider-man No Way Home

Devam etmek gerekirse Stephen’ın bu büyü sonucu Peter yüzünden kaos oluşturması ve giderek büyüyüp bir de üstüne yine Peter yüzünden olayların karmaşık hal alması da klasik Peter Parker hareketi oldu. Peter’ın bu filmde duygusallığı ve tam bir Peter Parker’a dönüşmesi beni çok mutlu etti. Tom’u Peter olarak diğerlerine göre daha hafif ve çekinik buluyordum. Bu filmde “Peter Parker” olmaya başlamıştı. Bunun yanında diğer Peterlar gibi bir yakınını kaybetti. May Halasının ona “Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir” sözünü söylemesi tam yerindeydi. Savaş sahnesinden önce Tobey ve Andrew’un Tom’u görmeye gitmesi ve hepsinin bir arada anılarını paylaşması çok güzel bir sahneydi. Sahne devamında aslında Andrew’un hiç değişmediğini öğrendik. Hala Gwen’u özlüyor ve o çocuksu yapısı vardı. Savaş sahnesinde üçünün beraber gittiği kısımda Andrew’un “Sizi seviyorum” demesi de bunu kanıtladı ve bizim yüreğimizi okşadı.

Spider-man No Way Home

Dr. Strange fragmanı

Klasik bir Marvel filmi olsa da Faz 4’ün en iyisi diyebilirim. Fragmanı gösterilen Dr. Strange’in filmi için ayrı hypelandım. Wanda olacaktı fakat görünce sanki bilmiyormuş gibi heyecan yaptım ve beklentim arttı. Loki olsa daha mutlu olabilirdim ama yine de filmde olduğundan eminim. Bunun için ayrı bir şekilde teori üretebilirim fakat bunu uzunca Spider-Man yazımda yazamayabilirim.

Villainler – Spider-man No Way Home

Villainler filmine ana konusunu oluşturuyorlardı. Zaten filmi izledikten sonra asıl sorunların bu mesele de açıldığını anlıyoruz. Evet Peter onları iyileştirdi peki zamanlarına geri dönünce ne olacak? Muhtemelen bu Strange’in yeni filminde aktarılır. Çünkü fragman da Strange büyüyü yapınca birisi ile konuşuyor. Yani Mj, Ned ve Peter’ı bunu düzeltmeleri için yolladığı zaman ortadan kayboluyor ve bir yere gidiyor. O sırada Stephen’a bir ses eşlik ediyor. Şöyle diyelim muhtemelen bence gelen villainler onların varyantı. Çünkü bizim zamandan öğrendiğimiz bir diğer bilgi ise “Ölümün olduğu yerde ölüm vardır”. Yani ya Peter ölecek ya da can veren diğer villainler. Eğer Peter bunu düzeltti ise araya TVA bile girebilir. Kısacası sonsuz bir ihtimalden bahsediyoruz.

Devamında ne görebiliriz? – Spider-man No Way Home

Film güzel bitti ve yukarda yazdığım gibi sağlam bir Peter’a adım attık. Artık o tek başına ve sefil bir durumda. Mj, Ned, May veya Happy yok. Bir şekilde çalışması ve para kazanması lazım. Belki de gazete de çalışır ve bizi maziye döndürür. Bilemeyiz. Kısa bir özetle diğer filmlerde daha fazla Andrew veya Tobey görmek istemem çünkü olaylar gereksiz karışır. Film çok başarılı ve etkileyiciydi. Sony’den bunu görmek beni hayran bıraktırdı. Devam filminde Venom ve Matt’ın olacağı kesinleşse de (bence) yeniden onları görmek çok isterim. Matt ve bu film fan servis olsa da amacına bayağı ulaştı. Matt’ı daha uzun görmek ve asıl “Peter Parker”ı izlemek çok isterim. Marvel’ın yine güzel bir işi, Spider-man No Way Home

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!