loki ve slyvie

Gelecek İkinci Yeni Evrende Bizi ve Loki’yi Neler Bekliyor? | Loki 2. Sezon Beklentileri

Loki dizisi final bölümü ile karşımıza çıktı ve uzun zaman sonra Marvel’dan iyi bir dizi görmek beni aşırı mutlu etti. Bu dizi ile Dr. Strange ile bağlantısı olabileceğini anlamış olduk yani Dr. Strange filminde bolca büyü Wanda ve Loki olacak. Loki 2. sezon beklentilerine geçmeden önce aklımızı allak bullak eden zaman çizgisi mevzusuna bakalım.

*** Bu bölümden sonrası spoiler içermektedir !!! ***

Ana zaman çizgimizde Loki öldü ve Tesseract ile yolculuk yaptı. Nereye gideceğini anlayamadan zaman muhafızları onu buldu ve kapattı. Kendine ait bir zaman çizgisi yaratan Loki, ilk bölümde asıl zaman çizgisinde öldüğünü öğrendi. Ben normalde zaman muhafızlarının toplu olarak ondan yardım isteyeceğine inanıyordum fakat sadece Mobius, Loki’ye destek oldu. Sylvie ile zaman muhafızlarının aslında gerçek insan ve kurmaca olduklarını öğrendikten sonra onları kurtarmaya çalıştılar. Son sahnede Sylvie’nin asıl zaman çizgisine her şeyi sıfırlaması ise artık olayların normal olmayacağını bize göstermiş oldu.

Ana kötümüz Kang ve Marvel’ın gelecek planlarından ipucu alacak olursak Ant-Man 3 dahil bütün evrenin asıl kötüsünün Kang yani evrendeki “Kadim Kişi” adı ile bilinen kişi olacak gibi. Kendisi bütün Ant-Man evreninden öte ikinci yeni evrenimizin de asıl baş kötüsü olacak gibi. Marvel’ın asıl zaman çizgisinin kırıcısı yani sorumlusu ve yok edicisi olarak da Loki dizisinde bize tanıtıldı. Bu konu hakkında büyük bir heyecan içindeyim.

Kendisi hakkında özet geçecek olursak kendisinin ebeveynlerinden yani büyüklerinden biri olan Richards’ın büyük bir Dr. Doom hayranı olması ve onun zaman ile ilgili çalışmalarının büyük bir takipçisi olmasıdır. Fakat bu çalışmaları ve Richard’ın emeklerine Fantastik dörtlü mâni olmuştur. Sadece bu yönü ile bile dizinin yani bu ikinci yeni evrenin Marvel’ın kısa süre önce Fox şirketinden satın aldığı Fantastik Dörtlü ve X-Men evrenine bağlanacağına büyük bir ipucu veriyor. X-Men ile olan bağlantısı X-Men Pietro’sunun, Avengers Wanda’sı ile dizide kardeş olmalarıydı. Avengers’ın son filmi olan Endgame’de bildiğimiz gibi zaman yolculukları ile aklımız çok karışmıştı. Ana zaman çizgimize şöyle bir bakalım.

Marvel Evreni Ana Zaman Çizgisi

2018: Loki’yi Thanos öldürdü.

2019: Kaptan Amerika günümüzde yaşlandı ve kalkanı Falcon’a verdi, Natasha ve Tony vefat etti.

2012: Loki Tesseract’ı çaldı ve yeni bir zaman çizgisi yarattı. Bruce Banner Ancient One’dan zaman taşını aldı.

1970: Steve ve Tony geçmişe gidip Tesseract’ın ilk halini aldılar.

Endgame filminde bize bu zaman çizgileri tanıtıldı. Fakat bu dallanma sadece 2012-18-19 ve 1970 ile bitmiyor. 1970’te Tesseract’ın alınması sonucu o zaman çizgisinde büyük bir zamanı boşluk oluşuyor. Diyelim ki taş alındı ve savaş sırasında kullanıldı. Savaş’ın süresi ve o taşın 1970 Amerika’sında kayıp olması 1970 ve sonrasında büyük bir boşluk yarattı. Ardından 2012 yılında Loki’nin Tesseract ile yolculuk yapması 2012 sonrasında büyük bir boşluk yarattı. 1970 sonrasındaki boşluk ve 2012 sonrasındaki boşluk iki farklı çoklu dallanmaya sebebiyet verdi. Loki’nin onu alıp kendine farklı bir ana* zaman çizgisi yaratması da ayrı bir dallanmaya sebebiyet verdi. 2012 yılında Bruce Banner’ın Ancient One’dan taşı almaya gitmesi ve bizim asıl zaman çizgisinin nasıl işlediğini öğrenmemiz ve üstüne Endgame filminde bu çizgilerin alt üst olması büyük bir ironi oluşturdu.

Şöyle bakalım olaylara: Ancient One’ın dediğine göre taşlar alındığı zamana ve ana geri bırakılır ise onun sebep olduğu dallanma da yok olur. Peki 1970-2012 arası Tesseract’ın savaş sebebi ve Loki’nin taş ile kaçması nasıl durduruldu? İşte bu sorunun cevabı hem Loki dizisinde hem gelecek yapımlarda daha iyi açıklanacak. Loki şimdilik tek sezon fakat devamı muhtemelen Dr. Strange sonrasında yayınlanacak.

Peki Şimdi Neler Olacak? – Loki 2. Sezon

Loki ve Sylvie sonsuzluk kalesine geldiklerinde onlara iki kritik seçenek sunuldu. Sylvie Kadim kişiyi öldürüp onun yerine onun varyantı olan daha kötüsünün gelmesini seçti. Bunu kendi zamanına ve TVA’dan kurtulmak için yaptı. Aslında biz bu dizide Infinity War dahil bütün Avengers serisini ve kalan dizilerin asıl yaratıcısını öğrendik. Thor filminde Asgard’ın yok oluşu dahil her şey planlı ve asıl zaman çizgisine uygun gerçekleştirildi. Kısacası birinci evren bitişi ve ikinci evrenin başlangıcı için iyi bir adım daha atılmış olundu.

Baş kötümüz Kang

Daha Fazla Soru, Daha Çok Teori! – Loki 2. Sezon

Loki dizisinde diğer Lokileri görmek çok güzeldi. Hepsinin karşılaştığı nokta boşluk oldu ve hangi zaman çizgilerinden geldiklerini bilmesek bile gelme sebeplerini üstü kapalı öğrenmiş olduk. Aslında ölmediler fakat ölüm ile burun buruna yaşıyorlar. Loki ve Sylvie boşluktan öteye gittiklerinde sonsuzluk kalesi ile karşılaştılar ve asıl zamanlarına dönmek istediler. Loki’nin asıl zaman çizgisinde ölü olması zaten asıl korkma sebebini bize kanıtlamış oldu. Kendisi bile öleceğini bilmiyordu.

Kadim kişi öldü ve kötü varyantı onun yerine gelecek. Peki Loki 2. sezon içinde ne olacak? Zaman sorumlusunun söylediğine göre Loki isterse Thanos’u bile yenebilir. Kadim kişinin ölümü ve ikinci sezonun sonunda eğer ikilimiz başarılı bir şekilde hayatlarının asıl aktığı çizgiye geçeceklerinde Loki dediği gibi Thanos’u yenebilecek mi? Bunların hepsi birer komplo teorisi oluşturmaya başladı. Atılan her adım yeni bir zaman çizgisinin oluşumuna sebebiyet oldu. Mesela Lokiler diğer sezonda Kadim kişinin yeni ve daha kötücül varyantı ile karşılaştılar ve başarılı oldular. Bunda bir sıkıntı yok. Peki yeni zaman çizgisine mi dönecekler? Yoksa Loki kendisi Thanos’un kendisini öldürdüğü kısma mı dönecek?

Loki eğer o zamana geri dönüp Thanos’u yener ise Endgame filmi çekilmemiş gibi bir ikinci evren devamı gelecek. Tesseract doğal olarak Loki’de kalacak. Thanos’u yendiği için Tesseract’ın gücü ile hükümdar olabilecek. Sylvie için konuşursak zaman muhafızlarının onu aldığı zamana dönüş yapacak yani çocukluğuna. Loki belki de 2012 yılına yani Sylvie’nin seçme ihtimali olduğu gibi Zaman Muhafızları’nın onu aldığı yere ve zaman dönecek.

2012-2018 ve 2019 yıllarında büyük bir açıklık olduğu için bu soruları cevaplamak zor ama bildiğimiz bir olay var ki o da şu; Kadim Kişi öldükten sonra Loki zaman muhafızlarının yanına geri dönünce aslında hiç oraya gitmemiş olduğu idi. Yani kadim kişi asıl zaman çizgisinin sorumlusunun ölmesi zamanı sıfırladı. Ana zamanın sıfırlanması Loki’nin Infinity War filmindeki ölümünü de silmiş oldu. Son sahnede gördüğümüz ana çizginin kırmızı ile alarm verir gibi yanıp sönmesi zaten akıllardaki soru işaretini sildi. Peki bu çizginin silinmesi nelere sebebiyet verecek?

Benim tahminlerimden biri de Loki daha çıkmadan önce dizinin zaman açıklığı ile bitecek olması ve Dr. Strange ile bağlantı kuracak olmasıydı. Bu tahminlerimde haklı çıktım. Dr. Strange kısmında bakarsak 2012 yılında Endgame’de geri dönüldüğü zaman Bruce’un Ancient One’un yanına gidince “4 Sene erken geldiniz Stephen Strange daha aramızda yok” demesi ile aslında Ancient One’unda film sonrası ve bu dizide olacak her şeyin bildiğini öğretiyor bize. Kendisi ayrıca filmde “Stephen en güvendiğimiz kişi ve taşın kadim koruyucusudur o verdi ise ona güveniyorum” demesi ve taşı vermesi de büyük bir ipucu sağlamıştır.

Peki neden dizide bu taşlar bu kadar değersiz? Aslında değerli çünkü dallanmayı sağlayan onlar. Hatta dallanmadan öte Loki gibi bir karakterin hayatını durdurup, sonlandırıp, yeniden başlamasını sağlayan taşlardır. Tesseract’ın gücü diğer taşlara oranla o kadar değersiz değildir bunu öğrenmiş oluyoruz. Taşlar ve bir üstü Kadim Koruyucudur.

Loki 2. Sezon Neler Getirecek?

Stephen ve onun gibi büyücü ve kadim insanların da bu taşları koruma görevleri vardır. Bu koruyucuların en üstü ise bizim diziden tanıdığımız varyantları olan Kadim kişidir. Kadim kişinin ölümü taşların sebebiyet verdiği dallanma ve ana çizgiyi yok edip sıfırlayacak güçtedir. Kısacası bu yüzden bize dizide ilk bölümde aslında taşların bu kadar değerli olmadığı gösterildi.

Loki 2. sezon içinde yani dizinin devamında muhtemelen kadim güç sonrası nelerin olacağını öğreneceğiz. Şu ihtimal geldi aklıma Alioth’u efsunlama gücüne sahip olduklarını gördük ve Alioth’unda ne kadar güçlü olabileceğini öğrendik. Peki Alioth’un öldürdüğü gelecekten gelen Loki geri gelebilecek mi? Efsunlayıp onu geri getirme ihtimallerinin olabileceğini düşünüyorum dediğim gibi Marvel öldürüp diriltmeye bayılan bir şirket. Kadim gücü yenebilen Loki ırkı bunu da yapabilir mi? Olabilir.

Loki 2. sezon öncesinde Dr. Strange Multiverse of Madness filmi çıkacağı için Sylvie’nin sildiği ana zaman çizgisinin Dr. Strange’in koruduğu taşa ve 2012 yılı sonrasında neler olduğunu görebiliriz ve olaylar 2018 yılına bağlanır. Özellikle bu yıllara dikkat çekme sebebim şu; 2012 yılında zaman taşı Stephen olmadan alındı ve Ancient One geleceği zamanı biliyordu. Bunu bilmesi gelecek dizilerde ve filmlerde neler olacağını bilmesine yardımcı oluyor. Taşın asıl sorumlusu Stephen, o da Infinity war filminde ölçtüğü gibi ihtimalleri tartıp neler olacağını biliyor. 2018 yılının önemi ise Vision’un ölmesi ve 2021 yılında hayata dönmesi taşsız bir şekilde. Bu yıllarda bize tanıtılan karakterlerin güçlerinin hafife alınmayacağı ve şu an izlediğimiz ikinci evrenin asıl kahramanları tanıtılmış oluyor.

Dr. Strange zaman çizgilerinin koruyucularından biri olan zaman taşının kadim koruyucusu, Wanda güçleri ile zamanı ayarlayıp taş gücü olmadan hayatına devam edemeyecek (en azından bizim ilk evrende gördüğümüz kadarı ile). Loki ise Sylvie ile kadim gücü öldürüp asıl zamanı sıfırlayanlar. Bunun anlamı gelecek film ve dizilerde göreceğimiz anti-heroların işi zor.

Dr. Strange Filminde Bizi Neler Bekliyor?

loki wanda dr strange

Dr. Strange’in filminde neler anlatılabilir? Filmde Kadim kişinin ölümü sonrası sıfırlanan zaman çizgisine dahil olabilecek öndeki tek kişi zaman taşının kadim koruyucusu Stephen’dır. İkinci evrenin asıl sorunu zaman ve çizgiler. Dr. Strange’in filminde bu boşluğun başladığı zamandan anlatılabilir. Filmde Wanda olacağı için onun dahil olabileceği nokta Vision’ın ölümü ve zaman boşluğunun oluşması arasındaki zaman Dr. Strange’in ikinci filminin asıl başlama sebebi olabilir. Çünkü Wanda vision’u geri hayata döndürmesi ile Vision’a ait yeni bir zaman ve hayat çizgisi vermiş oldu.

Bu filmde Stephen ona verilen kadim koruyucu kimliği ile zaman muhafızlarını tanıdığımız gibi bu dallanma ve silinmeyi düzeltmek ile uğraşabilir veya dallanmanın asıl noktasına ulaşabilir. Yani 2012 Thanos’u ilk gördüğümüz film Avengers filmine. Vision’un hayat çizgisini düzeltebilir. Bunu yapmaması için Wanda ile yüzleşebilir. Bu yüzleşme Wanda’nın dizide başlangıcına şahit olduğumuz kötü karakter olmasına sebep bile olabilir. Loki’nin varlığı ise şu şekilde olabilir. Loki’nin ve Sylvie’nin asıl çizgiye hasar vermesi ana çizgide Vision’un ölümünü de etkiledi. Bu yüzden birden çok Vision ortaya çıktı. Zamanda yarattıkları büyük boşluk ve verdikleri hasar kadim koruyucu olan Stephen’ı etkiledi. Boşluğu doldurup Loki’yi asıl zamana yani onun ölü olduğu zamana yollamasına sebep olabilir.

Bu filmin devamı muhtemelen Loki 2. sezon içine bağlanacak. Eğer Stephen düşündüğüm ve azıcık olsa ihtimal verdiğim gibi boşluğu doldurmaya çalışırsa ve Loki’yi ana zamana yani öldüğü zamana yollar ise yollaması için yapacaklarını Loki’nin ikinci sezonunda görebiliriz. Yani yollaması takdirde Tom Hiddleston’u son görüşümüz olacaktır. Tahtını Sylvie alacaktır. Kısacası Marvel’ın en sevdiği iş olan Çoklu zaman çizgilerine giriş yaptık. Devamında neler olacak kesin kestiremesek bile ikinci evrene güçlü bir adım atıldı. Umarım devamı iyi olur. Multiverse of Madness için beklemede kalın!!

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!