HAWKEYE: Daha İyi Olabilirdi Dedirten Yapım | Dizi İnceleme

Hawkeye dizisi yayınlanan 6 bölümün sonunda sona erdi. Noel temalı dizi MCU’ya oldukça önemli katkılarda bulundu. Hem bize bir sürü yeni karakter tanıttı hem de daha önceden bildiğimiz bazı karakterleri de bu yapımda yeniden karşımıza çıkardı. Peki dizi yeteri kadar iyi bir dizi miydi? Eğlenceli bir dizi olduğu bence kesin. Fakat daha iyisi olabilir miydi? Bence kesinlikle. O halde vakit kaybetmeden dizinin incelemesine geçelim. Bu yazı beğendiğim kısımlar, beğenmediğim kısımlar ve son notlar kısımlarından oluşacak.

Beğendiğim Kısımlar

Hawkeye dizisi bence çok güzel bir şekilde başladı. Dizinin birinci bölümünde Kate Bishop’un çocukluğunda babasını kaybettiği zamanı görüyoruz. Bu zaman ise Avengers’ın ilk filmi olan New York Savaşı’nın yapıldığı zaman. Evi harabeye dönmüş küçük Kate, süper güçleri olmamasına rağmen kahramanca savaşan Clint’i yani Hawkeye’ı görünce ona hayran kalıyor. Çünkü süper güçleri olmayan kişilerin bile kahramanca savaşabileceği ümidini ona veriyor. O günden sonra Kate Bishop, Hawkeye gibi usta bir okçu olmaya çalışıyor. Dizinin verdiği bu mesaj bence oldukça güzel bir mesaj. Çünkü bu mesaj bize herkesin kahraman olabileceğini söylüyor. Yeter ki bunun için cesaretimiz olsun.

Dizinin günümüzde geçen bölümlerinde Hawkeye’in ailesiyle olan sahneleri bence çok güzel başladı. Karakterin ailesine olan sevgisinin ne derece büyük olduğunu Age of Ultron ve Endgame filmleri anlatmıştı. Bu filmde de bunun devam ettiğini görüyoruz. Özellikle Kate’in ailesiyle olan sorunlu hayatıyla Clint’in ailesiyle olan iyi giden hayatının art arda gösterilmesi oldukça iyiydi. Bu iki zıt bir o kadar da benzer karakterin, Clint’in Ronin geçmişi yüzünden kesişmesi bence oldukça hoştu. Başlarda pek uyumlu olamayan bu iki karakterin zaman geçtikçe birbirini sevmesi ve uyumlu olmaları da dizi içinde güzel bir şekilde karşımıza çıktı.

Dizi içinde Marvel hayranları için çok güzel sürprizler de vardı. Bunlardan bence en renklisi Rogers Müzikali’ydi. Ardından seveceğimiz bir sürü karakter de diziye gelmeye başladı. Bunlardan biri yeni tanıştığımız Maya Lopez karakteriydi. Dizisi de gelecek karakterin geçmişi bana oldukça ilginç ve trajik geldi. Daha sonra Black Widow filmiyle tanıdığımız Yelena karakterinin girişi ve Kate ile olan diyalogları çok hoştu. Son olarak Daredevil dizisinde de aynı oyuncu tarafından canlandırılan Kingpin karakterinin bu dizide olması hem Marvel evreni hem de bu dizi için çok güzel bir gelişmeydi.

Maya Lopez

Kingpin

Beğenmediğim Kısımlar

Dizinin içinde beğenmediğim kısımlar da oldukça fazla. Bunun en belirgin kısmı bence hikayenin tempo sorunu ve bir sürü yan karakterlerinin hikayesinin iyi işlenememesi. Mesela Kate’in annesinin sevgili hakkında çok büyük beklentiye sahiptim. Fakat karakter dizide komedi unsuru olmak dışında öteye gidemedi. Maya Lopez iyi başlasa da dizi içinde hikayesi iyi bir şekilde tamamlanamadı. Aynı şekilde onun sevgilisi ile olan ilişkisini de bana göre seyirciye iyi geçiremediler. Bunun yanı sıra Pizza Dog karakteri de dizi içindeki sevimli köpek olmaktan öteye gidemedi. O da çok iyi bir başlangıç yapmıştı fakat çizgi romandaki kadar iyi işlenemedi.

Yelena karakterini her ne kadar sevsem de Hawkeye’ı öldürmekteki inatçı tutumu benim oldukça sinirimi bozdu. Böyle bir konuda iyice araştırmadan nasıl kesin karar verebiliyorsun ki? Ayrıca ikna olma süreci de çok kolay oldu. Clint’in Natasha’ya özgü ıslığı çalmasıyla onu öldürmekten vazgeçti. Bütün bunlar seyirciye geçmeyen sahnelerdi. Yelena’yı bir daha hangi koşulda nerede ve nasıl görürüz bilmiyorum. Yinede sonraki yapımlarda onun daha iyi işlenebileceğine dair inancım oldukça fazla.

Dizinin başka sıkıntılarından biri de gerçekçi olmaya ve olağanüstü olma arasındaki çizgiyi iyi tutturamamış olması. Elbette bu uzaylıları ve büyücülerin olduğu Marvel evreninde geçiyor. Bunun da iyi anlatılması gerekiyor. Fakat çok ilgisiz yerlerde Pym partikülü kullanıldığında biraz tadım kaçıyor açıkçası. Ayrıca final sahnesinde bizim ekip o kadar kişiyi öldürdü. Savunma amaçlı olsa bile MCU’da da bu tür şeylere önem veriyorlardı diye hatırlıyorum. Üstelik öldürülen kişilerin ne olduğu ve kime hizmet ettiğine dair kesin bilgiler olmadığı için bunun üstüne gidilmesi gerekir. Bu yüzden polis bizim ikiliyi süper kahramandır olur o kadar diye es mi geçti acaba?

Son Notlar

Hawkeye dizisi eğlenceli olsa da eksikleri oldukça fazla olan bir diziydi. Bana göre şimdilik yayınlanan MCU dizileri arasında en az iyi olan bu dizi. Ancak bu dizinin Kingpin gibi önemli bir karakteri evrene dahil etmesi de dikkate değer bir durum. Sonuçta onun ölmediğini ve geri döneceğini hepimiz tahmin edebiliyoruzdur. Bu dizinin ikinci sezonu olursa elbette izlerim. Ancak umarım eksikliklerinden ders alırlar. Bunların yanı sıra Kate Bishop karakterinin de Young Avengers için iyi bir karakter olacağını düşünüyorum.

25 yaşında hayal sever bir gencim.