DOCTOR STRANGE 2: Çoklu Evrenler ve Çılgın Wanda | Film İnceleme

Doctor Strange 2 çoklu evrenler macerasını konu etmesi sayesinde uzun zamandır beklenen bir Marvel filmiydi. Doctor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında olarak ülkemizde vizyona giren film hem çoklu evrenler hem de Wanda‘yı tüm çılgınlıklarıyla seyirciyle buluşturuyor. Oyuncu kadrosunda Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Chiwetel Ejiofor, Benedict Wong, Xochitl Gomez, Michael Stuhlbarg ve Rachel McAdams gibi isimler barındıran film ayrıca bir sürü sürpriz ismi de içinde bulunduruyor. Film Marvel’ın çoklu evren konularına Sam Raimi‘nin dokunuşuyla yeni bir soluk getirmiş olsa da bir sürü kamera hücresi görmek isteyen seyirciler için beklentileri karşılayamadı. Ayrıca bazı kişilere göre de filmin senaryosu açısından da sıkıntılar bulunmakta. Birtakım sıkıntılar olduğuna ben de katılıyorum ama Marvel standartlarına göre güzel bir film olduğunu düşünüyorum.

doctor strange 2 incelemesi
Doctor Strange 2

Bu yazı spoiler içermektedir!

Filmde Neler Oldu? |Doctor Strange 2

Film Sam Raimi‘nin bizi harika bir görselle buluşturduğu bir kovalamaca sahnesiyle başlıyor. Bu sahnede Defender Strange ve America Chavez‘i görüyoruz. Defender Strange çoğunluğun iyiliği için America’yı yok etmek üzereyken yaratık tarafından öldürülüyor. Ardından bizim Strange’imiz yatağından uyandığında bu gördüklerinin bir rüya olduğunu düşünüyor. Eski flörtünün nikahına giden Strange bu sefer de Gargantos ile mücadele etmeye başlıyor. Savaş sırasında Chavez ile tanışması ise işleri daha da karıştırarak filmin ana kötüsüne doğru adım adım yol alırız.

Doctor Strange 2

Ulu Büyücü Wong ve Strange’in yardımıyla kurtulan Chavez kendisinin çoklu evrenler arasında yolculuk yaptığı bilgisini paylaşıyor. Kendi Strange’inin cesedini onlara gösterdiğinde de bizim Doctor Strange rüyasında gördüğünün çoklu evrendeki bir hayatı olduğunu anlıyor. Ardından bunların bir cadının işi olduğunu düşünen Strange soluğu Wanda’nın yanında alıyor. Wandavision dizisinde bıraktığımız yerden devam eden Wanda ise büyüyle yarattığı çocuklarının özlemiyle yaşamaya devam ediyor.

Doctor Strange 2

Doctor Strange ve Wanda’nın konuşmaları sırasında başta her şey iyi başlıyor. Ancak bu Wanda’nın America Chavez’in kim olduğunu bilmesini ağzından kaçırmasıyla tatsızlık başlıyor. Sonra Wanda gerçek niyetini Strange’e söylüyor ve çoklu evrenlerin birinden oğullarıyla mutlu bir hayat sürdüğü bir hayat istiyor. Bu yüzden de Chavez’e ihtiyacı olduğunu söylüyor. (Elbette Wanda’nın bu kadar kötü olmasının sebebinde Darkhold kitabının onun zihnini etkilemesinde büyük pay var.)

doctor strange 2 multiverse incelemesi
Doctor Strange 2

Ardından Wanda büyük bir hırsla Kamar-Taj’a saldırıyor ve her yeri yakıp yıkıyor. Chavez ve Strange ise daha sonra başka bir evrene geçiyorlar. Bu geçiş sırasında çizgi roman karakteri olduğu evren dahil bir sürü evrenden geçtiklerini görüyoruz. Yeni geldikleri evren ise İllüminati’nin olduğu ve Doctor Strange’in bir tehdit olarak görülüp yok edildiği bir evren. Filmin ilerleyen dakikalarında ise Wanda’nın o binayı basıp katliam yapması, Chavez’i kaçırması, Strange’in başka bir evrende Sinister Strange ile tartışıp Darkhold kitabını bulması, ardından kendi evreninde bıraktığı Defender Strange’in cesedine kendi zihinini aktarması ve Wanda ile son rövanş gibi kısımlarla film devam ediyor ve tamamlanıyor.

Scarlet Witch- Doctor Strange 2

”Sen kuralları çiğnedin kahraman oldum. Ben çiğneyip düşman oldum.”

Wanda Maximoff

İyisiyle Kötüsüyle Film | Doctor Strange 2

Doctor Strange 2

Beklentileri Karşıladı mı?

Demin de söylediğim gibi film Marvel standartlarına göre güzel bir film. Yani filmi beğendim. Ama bu filmin eksiklikleri olmadığı anlamına gelmiyor. Filmin çok fazla aksiyonlu olması bir bakımdan güzel olsa da bazen filmin hızına yetişemiyor hissi alıyorum. Böyle olunca da filmi izlemek oldukça yorucu bir hal alıyor. Bunun dışında filmden çıkarılan sahneler olduğu oldukça belli oluyor. Bu da filmi olması gerekenden daha az iyi yapıyor. Çıkarılan sahneler büyük ihtimalle farklı evrenlerden gelen kamera hücresi karakterler olacaktı. Bu film için Spider-Man’ler, X-Men’in diğer üyeleri, Deadpool gibi karakterler bekleniyordu. Hatta Tom Cruise’ın Iron Man’i bile beklenenler arasındaydı. Ayrıca Loki dizisiyle ilgili bağlantılı şeyler de bekleniyordu. Film bize bu beklentileri ne yazık ki veremiyor.

Doctor Strange 2

”Ona gerçeği söylemeliyiz.”

Charles Xavier

Kamera Hücresi Karakterler Nasıldı?

Filmde İllüminati üyelerinden Charles Xavier, Black Bolt, Reed Richards, Captain Marvel, Captain Carter ve Karl Mordo karşımıza çıkıyor. Benim açımdan gördüğüme en çok sevindiğim Xavier, Carter ve Reed oldu. John Krasinki’nin oynadığı Fantastic 4’lü üyesi Reed Richards’ı görmek oyuncu seçimi kararı olarak beni oldukça sevindirdi. Ama yaşayan en zeki adam sıfatıyla tanıtılan bu karakterin Wanda’ya Black Bolt‘un ne yapacağını anlatması, en zekisi buysa vay bu evrenin haline dedirtti açıkçası. Wanda’nın onları öldürdüğü sahneler gerçekten tüyler ürperticiydi. Strange’in uyarılarına rağmen Scarlet Witch tehlikesini küçümsemelerini sayarsak bu durumdan biraz onların da payı var tabi.

Doctor Strange 2-İllüminati

Teknik Açıdan Nasıldı?

Filmin görsel efektleri de bence oldukça harikaydı. Görsel unsurlar korku öğeleriyle birleştirilerek ortaya Marvel tarzı bir korku filmi ortaya çıkmış. Müziklerine gelirsek fazla akılda kalıcı bir müziği yoktu ama ana tema müziği güzeldi. Bunun dışında kurgusal anlamda sahnelerin yerleştirilmesi biraz özensiz yapılmış. Bu anlamda sahneler arasında kopukluk hissi meydana geliyor. Peki bu anlamda Sam Raimi suçlu mu? Bence yönetmen kendisine verilen senaryoyu güzel bir şekilde filme aktarıyor. Özellikle de korku filmi tadında olan kısımlar bence güzel gösterilmiş. Ancak şirketin yönetmene müdahale etmeleri gibi unsurların filmi kötü etkilediği aşikar. Oyunculuklara gelirsek ben bazılarının aksine oyunculukları gayet güzel buldum. Benedict Cumberbatch her zamanki gibi rolünü harika oynuyor. Elizabet Olsen ise kötü bir karakteri harika canlandırıyor. Xochitl Gomez ise rolünü sempatik oynuyor.

Doctor Strange 2

Bir Marvel Filmi Olarak Nasıldı?

Bir Marvel filmi olarak bence gayet güzel bir filmdi. MCU yapımlarını ben birer dizi bölümleri olarak görüyorum. Zaten bu filmde de Wandavision’ı izlemeyen birisi için büyük bir eksiklik olacaktır. Wandavision’dan da keyif almak için Infinity War ve End Game’i izlemek gerekir. Onlar için de eski filmleri izlemek gerekiyor. Yani kısaca MCU yapımlarının yarısından fazlasını izlemeyen birisinin bu ve bunun gibi bir MCU filmini anlaması oldukça zor olacaktır.

Doctor Strange 2

Bu anlamda film evrenden bağımsız bir film olarak ortalama olsa da Marvel Sinematik Evreni’ne büyücülük ve çoklu evren kuralları için bize güzel şeyler sunuldu. After Credits sahnesinde gördüğümüz Clea karakteri ise bize çoklu evren macerasının daha yeni başladığı haberini veriyor. Elbette biz çoklu evrenin yeni başladığı bir film yerine daha da ilerlediği bir film görmek istiyorduk. Loki, What If, Spider-Man No Way Home gibi filmlerle zaten bu konuya çok fazla başlangıç yaptık. Evet Secret Wars filmi isteniyor ve o filmde bu konu istediğimiz şekilde işlenecektir ama bu filmde de işlense hiç fena olmazdı.

Doctor Strange 2 Clea

Yine de bu film daha sonraki yapımlar için de hikaye olarak bize güzel bir köprü görevi sundular. Yeni tanıttığı karakterlerle de bizim gelecek bazı yapımlar için heyecanlanmamızı sağlıyor. Bunlardan en önemlisi de Reed Richards. Filmin merkezine oturtulan America Chavez bu film için biraz yetersiz olsa da Young Avengers gibi yapımlar için güzel bir başlangıç oldu.

Doctor Strange 2

Son Söz | Doctor Strange In The Multiverse of Madness

Sonuç olarak, Doctor Strange and the Multiverse of Madness birçok yönden çok tipik bir MCU filmi ve genellikle hikaye anlatmaktan çok evren inşa etmekle ilgilidir. Elbette filmin hataları yok değil. Ve No Way Home’un aksine hayranların istediğini veren bir film değil. Bunun dışında senaryo kurgusu olarak da sıkıntılara sahip ancak kesinlikle kötü bir film olduğu söylenemez. Hatta ben güzel bir Marvel filmi olduğunu düşünüyorum. Kısacası Doctor Strange 2 eğlenceli ve hoş vakit geçirilecek bir film.

25 yaşında hayal sever bir gencim.