Eğer “THE DEFENDERS” Evreninden DAREDEVIL Yeniden Başlatılacaksa… – “Eren TAN” Köşe Yazısı

Biliyorsunuz ki başta Daredevil olmak üzere Netflix’in The Defenders evreni, geçtiğimiz Mart ayının tam ortalarında Netflix’ten Disney Plus’a transfer edilmişti. Transfer sonrası “The Daredevil”den “The Punisher”a kadar uzanan The Defenders evreni dizilerinin akıbetinin nasıl olacağı büyük merak konusuydu…

Ancak The Daredevil’a gelince, geçtiğimiz Mayıs ayının başlarında dizinin yapımcıları Matt Corman ve Chris Ord, Disney Plus’a özel yeni bir Daredevil dizisini yazmak için anlaşma imzalamıştı. Şimdi bakalım, Disney şartlarına özel The Daredevil dizisi nasıl uyarlanabilecek?

İlk Önce MCU Ortamından The Daredevil Nasıl Ortaya Çıktı?

Charlie Cox, sadece Matt Murdock karakteri ile Spider-Man: No Way Home filminde geçici role sahip olmuştu.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında yayınlanan, ancak Sony – Disney ortaklığının bir ürünü olan “Spider-Man: No Way Home” filminde hiç beklenmedik şekilde Netflix’in The Daredevil dizisindeki baş aktör Charlie Cox ortaya çıkmıştı. Ancak kısa geçici (cameo) rolünde ve sadece Matt Murdock olarak ortaya çıkmıştı. Peki ya Hawkeye dizisinin (sezon) finaline ne demeli?

Spider-Man: No Way Home filminden birkaç gün sonra Hawkeye’nin son bölümünde ise yine şekilde Netflix’in The Daredevil dizisinden Kingpin’i canlandıran aktör Vincent D’Onofrio, farklı bir şekilde Wilson Fisk’i canlandırmıştı. Evet, gerçekten farklı bir şekilde! Çünkü Netflix’teki Wilson Fisk’in karakter yapısı aşırı sert iken, Disney’in Hawkeye dizisinde sertliğin birden yumuşamasını pek anlam veremedim.

Yine de uzun metnin kısası, Netflix dönemindeki bazı yıldızlardan Charlie Cox (The Daredevil – Matt Murdock) ve Vincent D’Onofrio (Wilson Fisk – The Kingpin); bir şekilde Disney’in Marvel Cinematic Universe serisine transfer oldu.

Vincent D’Onofrio da Netflix hizmet akışından Disney Plus’a transfer olan başka aynı karakterine sahip aktörlerden…

Daha da karmaşık hale gelen The Daredevil, bütün The Defenders evreni dizilerinin yeni evi olan Disney Plus’ta yeni bir dizi olarak ekrana dönmeye hazırlanıyor. Netflix sezonlarının yumuşak bir şekilde yeniden başlatılması mı, ya da bir tür doğrudan devam sezonu mu olacağı maalesef bilinmemekte. Bu nedenle hayranlar, yeni dizinin Netflix dizileriyle aynı cesur tonu benimseyip benimsemeyeceğinden veya MCU şartlarına göre şiddet dozunun düşürülerek yeniden başlatılacağından emin olamıyorlar.

Bununla birlikte hem Marvel çizgi romanları hem de MCU dünyası ile deneyimi olan birinin son yorumları, ikincisinin gerçek bir olasılık olduğunu gösteriyor gibi görünüyor… Nasıl mı?

Korkusuz Daredevil’e Nasıl Daha Hafif Bir Yaklaşılabilir Ki?

Murphy’s Multiverse adlı siteye konuşan Marvel Çizgi Romanları’nın İçerik ve Karakter Geliştirme Direktörü ve geçtiğimiz Çarşamba günlerinde yayınlanan Ms. Marvel serisinin yapımcısı Sana Amanat, yakın zamanda duyurulan Daredevil uyarlanmasının daha açık tonu hakkında yorum yaptı. Amanat, Daredevil çizgi romanlarındaki editörlerden Mark Waid’in çalışmalarının daha havadar ruhunu benimseyen yeni diziyle ilgili bir soruyu yanıtladı ve “MCU’da böyle bir şey yaparlarsa şaşırmayacağını” belirtti:

“Ben neden görmüyorum! Mark Waid’in fikri oldukça ufuk açıcıydı. Daha önce hiç bu tür bir hikâye görmemiştik ve karakterin bu kadar beklenmedik bir şekilde ele alınmasını bekliyorum. Aynı şekilde MCU’da da böyle bir şey yaparlarsa şaşırmam. Niye olmasın ki? Risk almayı seviyoruz ve bu, birden fazla hikâyeyi keşfetmenin en eğlenceli kısmı olabilir. Yani belki…”

Mark Waid’in hikayesine sahip Daredevil’ın Dördüncü Sayısı…

Daredevil’in Dönüşünden Ne Beklenmeli?

Hem canlı uyarlama, hem de çizgi roman dünyalarında bir imzası olan Amanat, Marvel’in MCU için malzeme uyarlamaya nasıl yaklaştığı konusunda benzersiz bir fikir sunuyor. Bu nedenle yorumları, Marvel Stüdyolarının proje aşamasında olan Daredevil serisi için biraz daha hafif bir ton benimsemeye, hatta muhtemelen kendisinin düzenlediği Mark Waid serisinden uyarlanmaya ilgi duyduğunu gösteriyor gibi görünüyor.

Doğrudan belirli bir çizgi romanlarından ilham alan bu yaklaşım, MCU için yeni değil. Hawkeye dizisi, Matt Fraction ve David Aja‘nın karakter üzerinde çalıştığı seriden önemli ölçüde uyarlandı. Ms. Marvel’a gelince, karakterin ilk çizgi romanından büyük ölçüde ilham almış gibi görünüyor.

Mark Waid imzalı sayılar doğrudan uyarlanmamış olsa bile, karaktere daha hafif bir yaklaşım getirme fikri hala çok gerçek bir olasılık. Marvel Stüdyoları daha karanlık ve daha şiddetli çizgi romanlarına sahip olduğu Moon Knight dizisiyle bile, Netflix’teki dizilerine göre daha küçük yaş sınırına sahip şekilde vahşeti azalttı. Ek olarak Disney’in sadece eski Netflix sezonlarını Disney Plus’a taşıdığı için aldığı tepkiler göz önüne alındığında, Marvel’in karakterin önceki canlı uyarlanmalarındaki karanlığı yumuşatmak istiyor olabileceği mantıklı.

Karakter üzerinde daha yeni, dozu azaltılmış şiddete sahip bir uyarlama arayışında, Waid imzalı sayıların mükemmel bir ilham kaynağı olduğunu kanıtlayabilir. Böylece karakteri daha yumuşak yürekli ve maceracı biri olarak yeniden şekillendirebilir. Bununla birlikte Marvel, pek çok hayranın üç sezonluk Netflix dönemi dizinin karaktere daha olgun bir bakış açısıyla yaklaşmak istediklerinin de muhtemelen farkındadır.

Bu müstakbel Daredevil dizisinin yaş sınırı sorusu abartılı görünse de, bir cevap bekleyen hayranlar muhtemelen uzun bir süre bir cevap alamayacaklar. Bununla birlikte, diğer bazılarının Daredevil’in ekranlara geri dönmesi gerçeğinde en azından teselli bulabilirler.        

Yani özetle, eğer Daredevil Disney Plus şartlarına göre farklı uyarlanacaksa, 1999 basımı Mark Waid hikâyesine sahip çizgi romanlarının tam bir baz hedefi olduğunu yazabilirim. Böylece aynı sinerji ile farklı bir şekilde The Daredevil dizisi uyarlanabilir, belki de en kötüsü şiddet dozu azaltılabilir. Ancak diğer Defenders ekip üyeleri, azaltılmış şiddet dozu fikirlerine sıcak bakmayabilir!

Peki; The Defenders Ekibi? Luke Cage, Iron Fist, Jessica Jones ve The Punisher…?

the defenders

Şimdiye dek Netflix dönemi dizilerinden sadece The Daredevil birinci ve ikinci sezonu, akabinde The Defenders ve The Daredevil üçüncü sezonu, son olarak ise The Punisher’ın bütün iki sezonunu izlemiş durumdayım. Bu şekilde izlememin nedeni ise izleme düzeninden dolayıdır. Ancak diğerlerinden hiçbirini (Luke Cage, Iron Fist ve Jessica Jones) izlemeyi pek istemedim. Çünkü aşırı rahatsız edici öğeler barındırılıyordu… Asıl The Defenders evreni dizilerini izlerken niyetim, The Daredevil karakterini ön plana tutarak Wilson Fisk karakterini büyük bir dikkatle izlemekti.

Luke Cage ve Iron Fist dizilerini izlemediğim için bu iki diziye yorum yapamam. Ancak Jessica Jones’a değinmem gerekirse; cinselliğe yaklaşımı ile tecavüz, suikast ve Posttravmatik stres bozukluğu gibi daha ağır konulardan dolayı kesinlikle yetişkinlere yönelik bir Defender dizisi olduğundan söz edebilirim. Yani ben de rahatsız olacağımın farkına vararak izlemeyi pek istemedim. Asıl The Punisher dizisinin ta kendisi yapan ayrıntı ise, her zaman kontrolsüz şiddeti olmuştur. Zaten gerçek karakteri Frank Castle’nın hikayesini bilmeyen yoktur. Ancak en nihayetinden açıklamam gerekirse, birçok insan tarafından ailesinin intikamını almaya çalıştığı sanılsa da aslında düşüncesi bütün kötüleri cezalandırmaktır.

Özetle, Jessica Jones’un aşırı cinsellik içeriğine ve The Punisher’ın aşırı şiddet içeriğine sahip olması durumu mevcut. Maalesef bütün The Defenders üyelerinin yaş sınırı hafifletilmiyor. Mesela bazı karakterlerden Blade, Wolverine, The Punisher, Jessica Jones, Deadpool ve daha hatırlayamadığım diğerleri… Bazı karakterlerin ayrıcalıklı olarak kimilerine şiddet, kimilerinde ise cinsellik unsurlara sahip olması; bazı süper karakter yapımlarının yüksek yaş sınırlarına tabii olmasına neden oluyor.

Bu yüzden Disney’in 13+ inadından bir şekilde vazgeçmesi gerekiyor! Çünkü Disney, bazı yetişkin işaretli yapımlarına sahip olduğu FOX Medya’nın (20th Century Studios) satın alımından cesaret alarak bazı Marvel Stüdyoları karakterlerine 18+ sınırı uygulaması gerekiyor. Yani yüksek yaş sınırına sahip Disney yapımları; ne sadece FOX’a, ne de Marvel’dan sadece Deadpool’a özgü olabilmeli! Ayrıca, bence, Disney Stüdyolarının akıllarını bir an önce toplamaları gerekecektir…

Son Olarak Şahsi Yorumlarım Üzerine…

Artık birileri Marvel Studios ile telif sahibi The Walt Disney Pictures şirketini ıslah etsin. Niye mi? Çünkü Marvel Stüdyolarının gelenekçi 13+ zihniyetinden yorulan bir tek ben miyim? Artık bazı MCU yapımlarına yüksek yaş sınırı uygulama zamanı gelmiş de geçiyor!

Nasılsa 2008 yapımı Iron Man’den 2019 yapımı Avengers: Endgame filmine kadar uzanan The Infinity Saga efsanesi sona erdi. Ama neyse ki sorunsuz bir şekilde 13+ geleneğini bozmadan… Fakat artık 2021 gösterimi Black Widow filmi üzerinden Dördüncü Faz itibari ile başlayan ve Moon Knight ile Doctor Strange 2 benzeri doğaüstü, aşırı şiddetli korku gibi terimler barındıran bazı yeni Marvel yapımlarına 18+ işareti uygulanmalı Kİ SADECE DEADPOOL’A ÖZGÜ OLMADAN! Deadpool’a ilaveten Blade, Wolverine, The Punisher, Jessica Jones, Deadpool ve gerekirse de X-Men yeniden başlatmalı. Seri de yüksek yaş sınırına erişebilmeli… Daha ne diyebilirim ki?

Önceki makalelerimde yazdığım gibi, çok fazla çizgi roman okumuş değilim. Eğer The Daredevil dizisi Disney’e özel çekilecekse, Mark Waid’in hikayesine sahip çizgi roman serileri bence güzel bir baz alternatifi olabilir… Nasılsa imkansız diye bir şey yoktur…