MARVEL En Güçlü 14 Mutant Karakterini Resmen Açıkladı!

Daha önce sitemizde haberini yaptığımız çizgi roman serilerinden House of X #1 geçtiğimiz gün raflardaki yerini aldı. Seri daha ilk sayısıyla yıllardır net olmayan bir kavramı açıklığa kavuşturdu. Bu kavram Omega Seviyesi Mutant kavramı. Marvel çizgi romanlarında bu, en güçlü ve muhtemelen en tehlikeli mutantları belirtmek için kullanılırdı.

X-Men serisini ele alan yazar Jonathan Hickman daha ilk sayıyla omega seviyesi mutantlara daha net bir açıklama getirdi ve Marvel evrenindeki en güçlü mutantları listeledi. Önce bu kavramı açıklayalım ve ardından listemize geçelim: ”Baskın gücü, bu gücün spesifik sınıflandırmasının yenilmez bir üst sınırına ulaştığı düşünülen bir mutant.”

Diğer bir deyişle kendi asıl güç alanlarında onları yenebilecek kimsenin olmadığı mutantlar. Dikkat! Herhangi bir sıralama gözetilmemiş bir listedir. Yani burada kimin daha güçlü olduğu tartışması söz konusu değil. Bunlar arasında tanıdık isimler de var muhtemelen hiç duymadıklarınız da. Marvel en güçlü mutantları açıkladı. Başlayalım;

 

JAMIE BRADDOCK

Soyadı belki tanıdık gelmiştir, kendisi sırasıyla Psylocke ve Captain Britain olarak bilinen Betsy ve Brian Braddock ikizlerinin abisi. Bu karakteri bu kadar güçlü kılansa gerçeklik bükme özelliğinin bulunması.


ICEMAN

Tanıdık bir isimle devam ediyoruz. Kendisi çizgi romanlarda orijinal beş X-Men’den biri. Gücü ise kaba bir çeviri ile negatif sıcaklık manipülasyonu. Kendisinin gerçek potansiyeli şu ana kadar izlediğimiz X-Men filmlerinde hiç görmedik.


ELIXIR

2003 yılında X-Men camiasına katılan bu altın çocuğun gücü biyokinezi (biyolojik manipülasyon da denebilir) yani kendi bedeninin ve diğer insanların bedenlerinin biyolojik yapısını genetik seviyeye kadar kontrol etme yeteneğine sahip.


JEAN GREY (PHOENIX ya da MARVEL GIRL)

Muhtemelen tüm bu listede ne kadar güçlü olduğu en bilinen karakter yine Xavier’in ilk öğrencilerinden olan Jean Grey’dir. X-Men filmlerini izlemiş herkesin bileceği gibi kendisinin telekinezi gücü var yani cisimleri zihin gücüyle istediği gibi manipüle edebiliyor. Ancak onun asıl gücü telepatiden geliyor, kendisinin telepati gücü omega seviyesinde.

 

LEGION

FX’in Legion dizisini takip edenleri görelim. Bilmeyen yoktur ama evet, kendisi Marvel anti-kahramanı olan Legion. Dizinin devam eden üçüncü sezonunda da Legion’ın güçlerine iyice tanıklık ediyoruz. Aslına bakarsanız Legion’ın güçleri saymakla bitmez, adından da anlaşılacağı gibi kendisinin içinde bir lejyon var ve bu lejyonun içindeki her bir kişiliğin kendine ait bir gücü var. Yani Legion’ın omega seviyesi gücü için ”güç tezahürü” diyebiliriz kabaca, yeni bir kişilik ile yeni bir güç açığa çıkarabilir. Bunlardan en önemlisi babası Charles Xavier’den aldığı telepati tabi.


MAGNETO

Sırada Marvel evreninin ve hatta tüm kurgusal evrenlerin en güçlü kötü adamlarından biri olan Max Eisenhardt ya da daha bilinen alt kimliği ile Erik Lehnsherr var. Kendisi manyetizm alanında en iyisi olduğunu zaten lakabı ile gösteriyor: Manyetizma Ustası.


PROTEUS

Diğer bir adıyla Mutant X, X-Men filmlerinde Xavier’in aşk ilişkisi olan Moira MacTaggert’ın oğlu. Kendisi saf enerjiden oluşmakta ve psişik güçleri sayesinde gerçekliği manipüle edebilmekte.


MISTER M

İlk kez 2004 yılında çizgi romanlarda kendini göstermeye başlayan bu karakter maddeleri atom altı seviyeye kadar manipüle edebiliyor. Bu gücü sayesinde yaraları iyileştirebiliyor, karmaşık makineleri kontrol edebiliyor, maddelerin içinden geçebiliyor.


STORM

Sırada yine çok tanıdık bir isim var: Storm yani Ororo Munroe. Sanırız adının da biraz açık etmesiyle kendisinin gücünü bilmeyen yoktur, hatta artırıyoruz kendisi bu listedeki en ünlü kahramandır. Ororo’nun gücü hava manipülasyonu, bu gücü sayesinde bütün atmosferik olayları kontrol edebilir.


EXODUS

Bu Fransız da pek çok farklı gücü olan karakterlerden ancak kendisinin omega seviyesi olduğu gücü telekinezi.


KID OMEGA

Punk tarzıyla ön plana çıkan bu karakter telepati gücü sayesinde omega seviyesi mutantlar arasında. Öyle ki Jean Grey ile bile kapışabilir.


FRANKLIN RICHARDS

”Marvel’in en güçlü kahramanları” diye bir listeyle karşılaştıysanız muhtemelen bu karakteri de görmüşsünüzdür. Kendisi Fantastik Dörtlü üyeleri olan Reed Richards ve Sue Storm’un oğlu. Güçleri arasında yok yok denebilir: Evrensel boyutta gerçeklik manipülasyonu, telepati, telekinezi, enerji manipülasyonu, moleküler seviyede madde kontrolü…


VULCAN

MARVEL En Güçlü Mutantlar Vulcan

Summers’ların en güçlüsü ile tanışmaya hazır olun. Kendisi, Cyclops ve Havok olarak bilinen iki esaslı X-Men üyesi olan Scott ve Alexander’ın kayıp, küçük üçüncü kardeşleri. Cyclops güçlüdür, Havok ondan da güçlüdür, Vulcan ise en güçlüleri, öyle ki enerjiyi omega seviyesinde manipüle edebilir. Enerji manipülasyonu deyince ondan daha güçlü bir mutant yok.


HOPE SUMMERS

MARVEL En Güçlü

Ve geldik listedeki son isme. Summers’lar demişken karşımızda yine bir Summers var, bu da Cyclops’un evlatlık torunu olan. Kendisinin X-Men ve genel olarak Marvel çizgi romanlarının bir dönemine damga vurduğunu söylemek yanlış olmaz. Hope, Scarlet Witch’in temel sorumlusu olduğu House of M büyük olayından sonra doğan ilk mutanttı ve başta Cyclops olmak üzere tüm mutantlara bir ”umut” olmuştu. Sonrasında Avengers vs. X-Men büyük olayında da baş aktörlerden biriydi. Gücü ise basitçe güç çalmak ama Rogue gibi değil, Rogue gibi birine dokunmasına gerek yok, gücünü taklit edeceği mutantın yakınında olması yetiyor.

Sizce başka hangi mutantlar en güçlüler arasında anılmalıydı, Nathaniel Grey, Matthew Malloy? Siz de bu listeye dair görüşlerinizi yorumlar kısmında bize iletebilirsiniz. Daha hızlı büyümemiz için yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.