STORM Kimdir? – Marvel Comics Karakter Tanıtımları

Storm, diğer adıyla Ororo Munroe. En çok uzun zamandır üyesi ve bazen X-Men ekibinin lideri olarak bilinen Storm, daha önce Kara Panter olarak bilinen, Kral T’Challa’nın eski eşidir.


 

Karakter Adı: Storm
Gerçek adı:  Ororo Munroe
Yaratılış: Len Wein, Dave Cockrum (Giant-Size X-Men #1)
Yayımcı Şirket: Marvel Comics
Ünvanlar: Ororo Iqadi T’Challa (Black Panther ile evlendikten sonra), Mistress of the Elements, Beautiful Windrider
Takım Üyelikleri: X-Men, X-Force, Lady Liberators, Secret Avengers…

 

 


Storm Karakterinin Biyografisi

Storm, beyaz saçları, mavi gözleri ve sihir kullanma potansiyeli olan eski bir Afrika rahibe soyundan geliyor. Annesi N’Dare, Kenya’da bir kabilenin prensesiydi. Amerikalı foto muhabiri David Munroe ile evlendi ve Ororo’nun doğduğu Manhattan’a taşındılar. Ororo yedi aylıkken ailesiyle birlikte Kahire’ye, Mısır’a taşındı. Beş yaşındayken, bir Arap-İsrail Çatışması’ndaki bir bombalama sırasında, evlerine bir uçak düştü. Ororo’nun ailesi öldürüldü, ancak kendisi hayatta kaldı, annesinin vücudunun yakınındaki molozların altına gömüldü. Bu travmatize edici etki Ororo’yu bugün hala onu etkileyen ciddi klostrofobi ile bıraktı. Ororo paramparça edilmiş evinin enkazından sırtındaki püsküllü kıyafetlerden ve annesinin atalarından gelen yakuttan başka bir şey almadan kaçmayı başardı.

Evsiz ve öksüz olan Ororo, onu ustaları Achmed el-Gibar’a götüren bir sokak çetesi tarafından bulundu. Achmed, hırsızlık sanatında Ororo’yu eğitti ve kısa sürede Ororo bu işte ustalaştı. Kahire’deki zamanı boyunca Ororo, Amerikalı bir turistin cebini de gözüne kestirdi. Adam kolay bir av olmadığını kanıtladı, ancak hırsızlığı durdurmak için yeteneklerini kullanan güçlü bir mutant telepat Charles Xavier olduğu için. O anda, Xavier psiyonik olarak başka bir mutant tarafından saldırıya uğradı ve Ororo kaçma fırsatını kullandı. Yıllar sonra, güneye doğru gitmeye güçlü bir dürtü hisseden Ororo, Kahire’den ayrıldı. Seyahatleri sırasında Ororo, bir yabancıdan gelen bir yolculuk teklifini kabul etti ve neredeyse onun tarafından tecavüze uğruyordu. Kendini savunmak zorunda kalan Ororo, adamı öldürdü. O andan itibaren, asla başka bir insanın hayatına kastetmemeye yemin etti.

Ororo, Sahra Çölü’ndeki yürüyüşü sırasında binlerce mil yol kat etti. Hava durumunu psikolojik olarak kontrol etme kabiliyeti kısa bir süre sonra ortaya çıktı ve Afrika’daki Wakanda ülkesinin prensi T’Challa’yı kaçıranlardan kurtarmak için bu yeteneğini kullandı. Çift birlikte çok zaman geçirdi, ancak T’Challa’nın bir prens olarak göreve gelmesi gerektiğinden, yeni gelişen karşılıklı etkileşimlerinin daha fazla keşfedilmesini engelledi. Sonunda Ororo atalarının Kenya’daki Serengeti Ovası’ndaki vatanına ulaştı. Ainet adında yaşlı bir kabile kadını, Ororo’ya güçlerini kontrol etmeyi öğretti.

 

X-Men ile Bağlantısı

Yıllar sonra Ororo, insanlığa karşı intikam almak isteyen Deluge adlı bir mutant hava manipülatörünün tehdidine karşı savaşmak kaldı. X-Men ekibinin yardımıyla Deluge yok edildi ve Ororo kabile halkı arasında hayatına geri döndü. Aylar sonra, Xavier, orijinal öğrencilerini Krakoa olarak bilinen duygusal ada tehdidinden kurtarmak için Storm ve dünyadaki diğer mutantları X-Men’e aldı. Xavier, Ororo’ya “tanrıça” değil, mutant olduğunu ve yerel kabilelere yardım edebileceğini, dünyaya yardım etmek için yeteneklerini kullanarak nasıl yapıldığını söyledi. Meraklı, Ororo, Xavier’in teklifini kabul etti ve “Storm” kodunu verdi. Storm yıllarca X-Men ekibinde kaldı ve bu süre zarfında Proteus, Magneto, Juggernaut gibi rakiplerle karşılaştı ve bir keresinde Limbo ve hatta Drakula boyutlarından iblisler ile. Başlangıçta modern dünyanın geleneklerine gelince çok saftı, ancak takım arkadaşı Jean Gray onu toplum yolunda eğitmeye yardımcı oldu ve çift kalıcı bir dostluk kurdu. Jean ayrıca, Storm’un klostrofobisini öğrenen ilk X-Men’den biriydi.

Storm’un Güçleri ve Yetenekleri

Ororo bir mutanttır. Güçlerinin birincil kaynaklarından biri, Dünya’nın elektromanyetik alandır.

Storm
Storm (Canlandıran : Halle Berry) – X-Men: Wolverine

Atmokinesis: Storm, tüm Hava Manipüle formlarını kontrol etme yeteneğine sahiptir. Birkaç kez hem Dünyasal hem de dünya dışı ekosistemleri kontrol edebildiği görülmüştü. Ortamın sıcaklığını değiştirebilir, her türlü yağış, nem ve moleküler seviyeyi kontrol edebilir, yıldırım ve diğer elektromanyetik atmosferik olayları üretebilir. Kasırga, gök gürültülü fırtına, fırtına ve kasırga gibi tüm meteorolojik fırtınaları kışkırtabilir.

İrade / Telepatik Direnç: Ororo’nun X-Men ile geçirdiği zaman içinde yavaş yavaş kazandığı bir özellik, Storm ekip arasında en güçlü iradelerden birine sahip ve savaşta telepatiye karşı güçlü bir rakip.

Dünya Bağı: Storm’un mutant güçleri, kendisiyle Dünya’nın biyosferinin ilk yaşam gücü arasında psişik bir bağ yarattı. Storm, ayrıca yaşam gücünü algılama yeteneğine de sahiptir ve bir zamanlar Xavier Mansion’da ölen bir ağacı algıladı.

Termal Varyans: Ororo’nun vücudu aşırı sıcaklığa karşı koyar, dış ortama göre vücut sıcaklığını arttırır veya azaltır, bilinmeyen bir dereceye kadar. Antarktika’da, bütünüyle kar fırtınaları durdurmaya çalışırken neredeyse kendisini kızartmıştı.

Enerji Vizyonu: Bir göz açıp kapayıncaya kadar, Storm, etrafındaki fiziksel dünyayı, insan vücudunun sinir sistemi de dahil olmak üzere enerji olarak görebilir; bu da, en hızlı saldırı dışında herkese karşı koyabilmesini sağlar. Storm neredeyse tamamen karanlıkta görme yeteneğini de kullandı.

Büyü Potansiyeli: Storm’un ataları, sihir ve büyücülüğün kullanılmasını sağlar. Atalarının çoğu, büyücüler ve rahibelerdi.

Işınlanma: Storm bir zamanlar bazı sihirbazlar ve cadıların enerjisini şimşek ve diyardan diyarlara dayalı bir portal oluşturmak için kullandı. Bu güç onun sihirli yetenekleriyle ilgili olabilir.

Uzman Hırsız: Kilitler ve cepleri soyma konusunda olağanüstü bir yetenek, kaçış sanatçısı; bu nedenle, insanlara sinsice yaklaşmakta iyidir.

Uzman Bahçıvan: Ororo, doğaüstü yeteneklerinden dolayı mükemmel bir bahçıvandır ve Xavier Konağı’nda kendi botanik bahçelerine sahiptir.

Bunlara ek olarak hepimizin tahmin edebildiği uzman dövüş taktiklerine, diplomatik dokunulmazlığı, hava şartlarına karşı dayanıklılığı başta olmak üzere birçok yeteneğe daha sahiptir.

Zayıf Yönleri

Klostrofobi: Annesi ölürken üç gün boyunca molozun altında kaldığı için Storm’un klostrofobisi bir zamanlar çok şiddetliydi, bu onu tamamen çaresiz bıraktı. Ancak, dar alanlar hala onu rahatsız etmesine rağmen, az çok korkusunu fethetti.

Duygusal Etki: Storm’un yakın çevresindeki havayı manipüle etme kabiliyeti duygularından etkilenir; bu nedenle kontrolü elinde tutamazsa, bir öfke patlaması yıkıcı bir fırtınaya neden olabilir.

Storm karakteri hakkında genel ve ufak ayrıntılı bilgiler bu şekilde, bir sonraki karakter tanıtımımızda görüşmek üzere.

 

 

Diğer karakter tanıtımlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.