Moon Knight Dizi İncelemesi | İlk Bölümde Neler Gördük?

Oscar Isaac’ın mükemmel oyunculuğu ve Marvel’ın yeni karakter uyumu diyebileceğimiz Moon Knight, ilk bölümü ile ekranlara çıktı.

İlk bölümü taze taze bitirmişken neler hissettiğimi ve olayların neler olabileceğini yazmasam olmazdı. Moon Knight için ne kadar daha ilk bölüm yayınlansa da ”Olmuş” diyebilirim. Klostrofobik olayların birbirini takip ettiği, bizim de anlayamadığımız mevzuların devam ettiği Moon Knight, Marvel’ın yeni karakter tanıtma politikasını kırmış gibi. Dizi ağızda hoş bir gerilim tadı bıraktı. İzlerken merak ettiğim çok olay oldu. Marvel’ın Eternals ve Shang-Chi sonrası devam eden mitoloji, tanrı ve tarih vurguları çok güzel devam ediyor. Şimdi sırasıyla Moon Knight’ı çizgi romanlardan tanıyarak dizi ile yorumlayabiliriz. 

Moon Knight Kimdir?

Moon Knight yani Marc Spector 1 Ağustos 1975’de yayınlanan Werewolf by Night’ın 32. sayısında görüldü. Kendisi Dc evreninin Batman’i olarak üstü kapalı bir isme sahip. Karakterin yaratıcılarından biri olan Doug Moench, ayrıca Batman yazarıdır. Marc, Bruce gibi “Batman” tarzı bir kimlik yaratıp şehirleri temizlerken bir yandan New York’da bir şirket sahibi ve milyoneri olarak hayatına devam ediyor. Peki bizim izlediğimiz Steven aslında kim?

Diziyi izlemeden önce karakteri az çok tanımaya çalışırken şunu unutmamalıyız “Bizim izlediğimiz veya izleyeceğimiz bu karakter çoklu kişilik bozukluğu olan bir karakter” yani Steven, Marc’ın yarattığı başka bir kişilik. Marc, CIA’de paralı asker olarak çalışmasına rağmen bir gün Arkeolog olarak Mısır’da yapılan bir kazıya katılır. Kazı sırasında Mısırlıların Ay Tanrısı olarak adlandırdığı Khonshu‘nun heykeli olan eski bir tapınak bulurlar. Fakat Marc, ekip arkadaşlarının ihaneti sonucu bu tapınakta öldürülür. Marc’ın cesedi tapınakta kalır. KnoshuMarc’a ikinci bir yaşam şansı vererek onu yeniden hayata döndürür. Bunun karşılığında Marc kendi hayatını ona adar ve kalan hayatını Moon Knight olarak yaşamaya başlar.

Yeniden dirilen Marc, Amerika’ya geri döner ve paralı askerlik yaptığı dönemden biriktirdiği paralar ile kendine Steven Grant ismi ile yeni bir milyoner karakteri yaratır. Sokaktaki suçlular ile bağının kopmaması için ise Jake Lockley adında bir taksi şoförü kimliği yaratır. Yani Moon Knight çoklu kişilik bozukluğuna sahip psikolojik rahatsızlığı olan bir karakterdir. Kendisi Ay Tanrı’sının ona verdiği yetenekler ile süper hızlı reflekslere sahiptir. Ayrıca çoklu kişilik bozukluğunun yarattığı hipnotize gücü ile kendine dayanıklılık sağladığı söylenir. İnsanüstü dayanıklılık, refleks ve güçlere sahiptir. 

Marvel Devamı İçin Ne Planlıyor?

moon knight

Marvel bildiğimiz gibi Faz 4’ü güçlü bir şekilde başlattı. Dizinin ilk bölümünden şimdilik herhangi bir önceki Marvel yapımlarına gönderme görmedik. Thanos’un parmak şıklatmasına veya çoklu evrenlere dair bir gönderme yoktu. Şimdilik mini dizi olarak planlanan yapımın devamı gelmeyecek gibi. İlk bölümden hayranların beğenisini toplasa da Marvel sadece bu karakteri dizisi ile bırakmaz. Bence biz bu karakteri Spider-Man veya Dr Strange ile bağlantılı izleyebiliriz. Bildiğimiz gibi Moon Knight karakteri Spider-Man ve Punisher gibi kahramanlarla ortak çalışmıştır. Captain America tarafından Secret Avengers’a davet edilip farklı görevlere de gönderilmiştir. Hatta Amazing Spider-Man #353 – 358 arasında yayımlanan Secret Empire kapışmasına katılan ekipte de kendisi vardır. Nighthawk, Moon Knight, Spider-Man, Punisher, Nova ve Night Thrasher gibi kahramanları da bu ekipte bulabiliriz.

Nova ve Spider-Man dendiği zaman kendimi Dr. Strange’e yönlendirdim. Dr. Strange’in yeni filmi olan Multiverse of Madness’ın bir sahnesinde Monica mı yoksa Nova mı olduğu belirsiz bir karakteri görürüz. Nova olmasını umduğum bu karakter ile belki Moon Knight Dr. Strange’e bağlanabilir. Şu anlık Spider-Man için aynısını söyleyemeyebilirim. Ekranda Faz 4’e dair izlediğimiz diğer yapımların kahramanları, Faz 5’e geçerken yeni bir ekibin kuruluşunu sağlayacak ise Moon Knight bence çoktan ı ekipte yer aldı bile. Herkesin Faz 4 sonrası yeni bir ”Avengers” umudu var. She-Hulk, Hawkeye, Ms. Marvel gibi yapımlar bu umudumuzu çok güzel beslese de Marvel olayları nasıl bağlar emin değilim. Bu noktada çizgi roman karıştırmaya devam etmeliyim.

Moon Knight için Son Söz

moon knight

Dizinin ilk bölümü çok başarılıydı. Şimdiden bende yarattığı heyecan ve gizem duygusu dorukta. Devamını büyük bir heyecanla izlemeye devam edeceğim. Moon Knight, Marvel’ın yeni karakter tanıtma politikasını çok güzel değiştirmiş diyebilirim. Dizinin devamında Steven değil de Marc’ın Jake karakteri ile devam eder miyiz bu büyük bir soru işareti. Oscar Isaac’ın mükemmel oyunculuğu ile devam bölümleri için beklemede kalın!

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!