Shang-Chi-In-Theaters-Marvel-Fan-Backlash

SHANG-CHI MARVEL’IN 4. Fazının Mucizesi Mi?

Kısa süre önce ekranlara geri dönen Marvel’ın ilk origin hikayesini izledik. Shang-Chi başarılı ve Marvel tadında bir filmdi. Peki kimdir bu Shang-Chi ve neden bize yabancı gelmiyor?

Kahramanımız Kimdir?

Shang-Chi, Çin’in Henan eyaletinde Fu Manchu’nun oğlu olarak doğdu. Shang-Chi, bebekliğinden itibaren dövüş sanatları konusunda babası ve öğretmenleri tarafından yetiştirilmiştir. Babasının hayırsever ve insancıl olduğuna inanan Shang-Chi, onun şeytani ve barış için bir tehdit olduğunu iddia ettiği Dr. James Petrie’yi öldürmek için Londra’ya bir göreve gönderilir ve macerası bu şekilde başlar.

Shang-Chi’de Neler Oldu?

Filmimizin asıl adı Shang-Chi ve On Halka Efsanesi. Marvel’ın nesne kalıplaştırma mantığı ile bu filmdeki on halka olayını sonsuzluk taşları ile bağdaştırabiliriz. Filmde, Iron-Man filminde gördüğümüz Mandarin karakterinin aslında çok da kötü olmadığını ve amacının farklı olduğunu anladık. Peki neden bu önceden tanıtılmadı? Zaten bu filmin en büyük sorunlarından biri Antagonist ve Pantagonist karakterlerin eksik olmasıydı. İlk izlerken evet Mandarin dedik fakat aslında o da başka bir gücün etkisinde kalmış biriydi. Bu noktada Marvel’ın End Game olayını devreye soktuğunu anlıyoruz. Yani End Game filmi bitti beğendik lakin arada bu tarz mantık hataları kaldı. Dün ok atmayı öğrenen karakterimizin son sahnede büyük savaşta oku ile ciddi bir vuruş yapması gibi mesela. Neyse biz bunları bir kenara bırakıp aksiyon sahneleri ve çekimlere geçelim.

Yeterince Marvel Esintisi Görebildik Mi? – Shang-Chi

Marvel’ın aksiyon tadı her zaman iyi oluyor fakat bu filmde ilk fazın tohumlarının olması çok güzeldi. Palet kullanımı çok güzeldi. Ayrıca hikaye bütünü ile güzel bir uyum içindeydi. Uzak doğu filmi olduğu için dövüş sanatlarının uyumu gayet iyiydi. Jackie Chan esintileri vardı. Jackie Chan ilhamlı olması beni çok mutlu etti. Uzun zaman önce film çıkmadan Marvel zaten Jackie Chan ile filmde rol alması üzerine görüşmüşlerdi fakat buna bir geri dönüş alamadılar. En azından esinti olması çok güzeldi. Müzikler, sahneler ve dövüş sahnelerinin uyumu uzun zaman sonra benden yüksek puan topladı. Ayrıca filmde karakterlerin orijinal dillerini duymak çok hoştu ve uzak doğu etkisini güzel sağlamıştı.

jackie-chan-zheng-zu-1024x576-1

Faz 4 Mucizesi Olan Çoklu Evren Bağlantıları Nelerdi?

Biraz da asıl meselemiz olan çoklu evrenlerden bahsedelim. Çoklu evrenlere nerede dahil olduğunu zaten anladık. Wong ve Bruce’un halkalar yüzünden zaman çizgisinde büyük bir enerjiye denk gelmeleri ve o an olaya çizgiyi kırarak dahil olmaları bize her şeyi hatırlattı. Film daha çıkmadan önce Wong’un, Dr. Strange filmine bağlanacak şekilde dahil olacağı açıklanmıştı. Bu durum bizi şaşırtmadı.

450_1000

Ee peki Bruce? Bruce yalnız değildi. O sırada Carol yanındaydı. Bizim End Game’de gördüğümüz Avengers ekibinin birbirleri ile iletişim kurdukları sistem açıktı. Bruce normal halinden daha yaşlı ve insan olarak gözüküyordu. Kolu ‘End Game’ filmi sonrasında gördüğümüz gibi hala kullanılmaz halde fakat iyileşmeye de yakın gibi. Peki nasıl insan formuna döndü? Bunu pek bilemiyoruz ama bu işin içinde bir sihirli bir parmağın olduğunu düşünüyorum. Ancient One, onun ruhunu çıkardıktan sonra bile bir sihir yapmış olabilir. Evet End Game bitişinde hala Hulk olarak gözüküyordu ama bilemiyoruz. Bunun cevabını muhtemelen She-Hulk dizisinde öğreneceğiz ya da Spider-Man No Way Home filminde Strange bir şey fark etti. Düşündüğümde aklıma pek çok ihtimal geliyor.

Banner Halkaları’nın klasik Vibranium işi olmadığını yani Black Panther kaskı veya Captain America kalkanı gibi olmadığını biliyoruz. Daha güçlü ve neredeyse yüz yıllık tarihi vardı. Yani bu bile Faz 4 için büyük bir ipucu verdi bize. Bu film düşündüğümüzden daha çok yer kaplayabilirdi. Kısacası bu filmi beğendim ve zaman çizgileri açısından güzel bir yer kaplıyor. Fırsatınız varsa özellikle sinemada izlemenizi tavsiye ediyorum.

Eğer sizin Shang-Chi filmi veya karakteri ile ilgili düşünceleriniz varsa, yorumlarda düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!