Ms. Marvel

MS. MARVEL – YENİ BİR GENÇ SÜPER KAHRAMAN | 1. Sezon İncelemesi

Ms. Marvel dizisi yayınlanan 6 bölümün sonunda birinci sezonunu tamamladı. Iman Vellani‘nin başrolünde olduğu dizide Amerika’da yaşayan Pakistanlılara ve Müslüman kültürüne dair önemli konulara değinmesi de bu diziyi diğer Marvel yapımlarından farklı kılıyor. Dizi hakkında olumsuz yorumlar fazla olsa da ben diziyi beğenen taraftayım. Ancak dizinin sevmediğim tarafları da yok değil tabi. Dizi kısaca her süper kahraman yapımında olduğu gibi ana karakterin kim olduğunu keşfetmesiyle ilgili bir dizi. Bu süreç sırasında birtakım gençlik maceraları izliyoruz ve Pakistan tarihini de yakından tanımış oluyoruz.

Ms. Marvel
Ms. Marvel
Ms. Marvel

Güçlerinin Çizgi Roman ile Farklılıkları: Inhuman mı Mutant mı? – Ms. Marvel

Kasım 2013’te Marvel Comics, New Jersey, Jersey City’den Amerikalı genç bir Müslüman olan Kamala Khan’ın Şubat 2014’ten itibaren Ms. Marvel çizgi roman serisini devralacağını duyurdu. Seri, G. Willow Wilson tarafından yazıldı ve Adrian tarafından çizildi. Kamala Khan, diğer adıyla Ms. Marvel çizgi romanda da dizide de olduğu gibi New Jersey’den Pakistanlı -Amerikalı Müslüman bir gençtir. Ancak buradaki en büyük fark karakterin güçleriyle ilgili. Karakter burada Terrigen Bombası tarafından aktive edilen gizli Inhuman soyuna sahiptir. Terrigen Mist’e maruz kaldığında, vücudunu neredeyse akla gelebilecek her şekilde esnetme yeteneğine sahip bir polimorf oldu.

Dizide ise karakterin önce insanların onları cin olarak tanımladığı söylenen ClanDestine ile bir bağı olduğu bize anlatılıyor. Sonrasında ise Kamala’nın genlerinde bir mutasyon olduğunu Bruno tarafından öğreniyoruz. Bu durumda Kamala MCU 616’da ilk Mutant karakter olmuş oluyor. Inhumans dizisinin kötü giden gidişatı sonrasında MCU’da bu türe pek sıcak bakmamaya başladılar. Multiverse of Madness’da o dizinin başrolü Black Bolt’u görsek de bu durumun kalıcı olacağını sanmıyorum. MCU’nun geldiği noktada mutantların evrende yer bulması gerekmekte. Bu yüzden de ben bu kararı doğal karşılıyorum. Kamala’nın mutant olduğunu öğrendiği sırada X-Men animasyonu müziği de tüylerimi diken diken etti doğrusu. Mutantlar konusunda umarım güzel bir başlangıç yaparlar.

Shang Chi ile Bağlantılar- Ms. Marvel

3.bölüme geldiğimizde dizinin MCU’nun Shang Chi filmiyle bazı bağlantılar olduğunu görüyoruz. İlk olarak, Kamala’nın büyük büyükannesinin sihirli bilekliğini ilk kez aldığı bir tapınakta On Yüzüğün görüntüleri vardı. Bu durum da iki yapım arasında nasıl bir bağlantı olduğu sorusunu getirtiyor. Eğer Nur Boyutu, Kamala’nın Earth-616’daki bileziğine enerji sağlayabiliyorsa, On Yüzüğün farklı bir evrenden gelmesi ve enerjilerini Nur Perdesi’ne benzer alternatif bir güç kaynağından çekmesi de tamamen mümkündür. Nur Boyutu ile ilgili detaylı bilgiler bir sonraki bölümde verilir.

Ms. Marvel- Shang Chi Bağlantısı

4. bölümün yaklaşık yarısında Waleed, Kamala’ya üst üste yerleştirilmiş iki dünyanın haritasını gösterir ve MCU’yu çevreleyen, hepsi de Dünya-616’ya yakın, ancak ayrı kalan birden fazla boyutun olduğunu açıklar. Daha sonra bu evrenlerin nasıl bir arada var olabildiğini açıklamak için yerden başka bir görsel çıkarır ve Kamala’ya ClanDestine’lerin Nur Boyutundan geldiğini söyler. Shang Chi’de olduğu gibi burada da dünya içinde var olan boyutlar görmemiz evren için güzel bir devamlılık oldu. Evrenin ilerleyen yapımlarında bu iki yapım arasındaki bağlantıların daha fazla artacağını düşünüyorum. Dizideki bu tür easter egg’leri oldukça sevdim.

Ms. Marvel- Shang Chi Bağlantısı

Dizinin Sevmediğim Tarafları- Ms. Marvel

Dizide sevmediğim taraflar 3, 4 ve 5. bölümlerdeydi. Kamran’ın annesi olan Najma’nın hikayeye dahil olmasıyla dizide bir sürü kopukluklar başladı. Karakterin bir villain olarak motivasyonu da çok yetersizdi. Dizinin Pakistanda geçen bölümleri tarihi anlamda önemli şeyler anlatsa da Kamala’nın soyunun ve ona yardım eden kişilerin anlatıldığı kısımlar bence oldukça sıkıcıydı. Dizinin en beğenmediğim tarafı da Kamala’nın annesinin kızının süper güçlere sahip olduğunu öğrendiği sırasında verdiği tepkiydi. Dizinin Clandestinallerle çok vakit kaybettiğini ve onun yerine genç süper kahraman dizisi olarak devam etseydi çok daha iyi bir dizi olabileceğini düşünüyorum.

Ms. Marvel ve Najma

Dizinin Sevdiğim Tarafları- Ms.Marvel

Dizide sevdiğim kısımlar genellikle ilk iki bölüm ve son bölümdeydi. Diğer bölümlerde de sevdiğim kısımlar olsa da dediğim sorunlara yukarıda değindim. Bu dizi gençlik dizisi olarak harika bir diziydi. Dizinin ilk bölümleri tam bir son yıllarda çıkan Spider-Man filmleri havasındaydı. Özellikle Spider-Man Into the Spider-Verse’in anlatım tarzına da oldukça benzemekteydi. O Spider-Man filmlerindeki atmosferi beğenen ama Ms. Marvel’da anlatıldığı zaman eleştirenleri gerçekten anlamıyorum. Ms. Marvel’ın gençlik dizisi tadındaki bölümlerinin Tom Holland’lı Spider-Man’in gençlik hikayelerinden daha iyi işlendiğini düşünüyorum. Bruno ise tam bir Peter Parker karakteriydi bana göre.

Ms.. Marvel

Bu hikayenin Pakistan ve İslam kültürü unsurlarıyla anlatılmasını da özellikle sevdim. Dizide en sevdiğim karakterler Nakia ve Şeyh Abdullah karakterleri oldu. Nakia’nın camiyi restorasyon yapmak için çabaladığı feminist mücadele ve Şeyh Abdullah’ın Damage Control ile olan diyalogları harikaydı. Özellikle de sezon finalinde bu söz Abraham Lincoln’e ait repliği harikaydı. Dizinin İslamofobinin yaygın olduğu dünyada böyle hikayeler anlatmasının oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca dizinin Pakistan’ın yakın tarihini anlatmasının ve bu insanların çektiği acıların dile getirilmesinin de çok değerli olduğunu düşünüyorum.

Ms. Marvel Karakterleri

Son Notlar- Ms. Marvel

Sonuç olarak Ms. Marvel dizisi daha iyi olabilecek olan ama fena olmayan bir dizi olarak tamamlandı. Dizide zamanda yolculuk gibi kısımlara da yer verilmesi oldukça ilginçti. Kaderci bir zamanda yolculuk hikayesi izlediğimiz bölümde geçmişte zaten yaşanmış bir olay izlediğimiz için alternatif bir evren oluşmadı. Sezon finalinde Kamala’nın mutant olduğu ortaya çıkması, isminin nereden geldiğini öğrenmemiz ve Kamala’nın babasıyla olan diyalogları da diziyi güzel bir şekilde hatırlamamı sağlayacak. After Credit sahnesinde Captain Marvel’ı görmesek dizi eksik kalırdı. Kendisinin gelmesi iyi oldu ama daha fazla görsek daha iyi olurdu. Kamala’yı The Marvels filminde Carol Danvers ve Monica Rambeau ile birlikte yeniden göreceğiz. O zamana kadar bu hikayelerin nasıl devam edeceğini sabırsızlıkla bekliyorum.

25 yaşında hayal sever bir gencim.