ARMOR WARS: Merakla Beklenen Marvel Yapımı Hakkında Beklentilerim | “Eren TAN” Köşe Yazısı

Hepimiz biliyoruz ki geçtiğimiz Aralık 2020 tarihinde Marvel Stüdyoları, Disney Plus’a özel olmak üzere çeşitli dizileri duyurmuştu. Ve bunlardan biri de, en az “Secret Invasion” kadar ilgi görmesi planlanan Disney Plus’ın MCU dizisi “Armor Wars” oldu. En azından benim için…

İleri Dönemlerde Yayınlanacak Olan “Armor Wars” Dizisinin Konusu

Tony Stark, Avengers: Endgame filmindeki Sonsuzluk Telafisinde kendi yaşantısını feda ederek Thanos ve ordularını toz etmişti. Elbette Tony Stark’ın ani ve fedakârca ölümü, Demirli hikayelerin bittiği anlamına gelmez..!

Ama bu yapıma varmadan önce, Dominique Thorne’ın Riri Williams’ı olarak canlandıracağı “Black Panther: Wakanda Forever” ve “IronHeart”ı seyredeceğiz. Bu iki yapımdan sonra “Armor Wars” ortaya çıkabilir. Nasılsa Marvel fanatikleri bilirler; Riri Williams “IronHeart”a bürünerek Iron Man’in karakter mirasçısı olacaktır. “Black Panther: Wakanda Forever” ve “IronHeart”ı izlediğimizi farz edip kenara bırakırsak; “Armor Wars” dizisinin konusuna odaklanmamız gerekecektir:

“Tony Stark, kendi yaşantısını feda ederek Thanos ve ordularını toz etti. Artık kendisi olmadığı için, herkes Stark teknolojilerine erişecektir. Bu erişim sonucu, Stark’ın teknolojisi yanlış ellere geçecektir.”

Peki, Acaba; O Bahsedilen Yanlış Kişiler Kim Olabilir ki?..

Çok fazla uzatmadan hemen yanıt vereyim. İlk varan olarak; Sam Rockwell’ın canlandırdığı Justin Hammer karakteri Iron-Man’ın ikinci filminde tutuklanmıştı. Nedeni ise Hammer, Stark’ı rakip olarak görerek kendine has zırh teknolojisini geliştirmekti. Ama elbette Tony’nin azılı düşmanlarından Ivan Vanko ile iş birliği yapmasıyla daha da yanlış yönlere gitmesine neden oldu.

İkinci varana gelirsek; Ant-Man’ın ikinci filmi olarak anılan “Ant-Man and the Wasp” filminde ortaya çıkan ve Walton Goggins tarafından canlandırılan Sonny Burch karakteri, pek çok yasa dışı işlerle uğraşırken tutuklanır. Burch denen karakter, kendisine ve çetesine kar sağlamak için Hank Pym’den teknoloji çalmak isteyen, birçok bağlantısı ve satıcısı olan kötü şöhretli bir karaborsa satıcısıdır. Bu arada aklımızda olsun, bu filmden Ghost’u (gerçek karakter ismi Ava Starr) da bu dizide görebilmeyi çok isterim. Çünkü nasılsa Burch da, Starr da Ant-Man’e karşı çatışmışlar idi. Ben şahsen Ghost Ava Starr’ın da Rhodey’e karşı savaşmasını isterdim.

Üçüncü olası varana erişirsek; biraz geçmişten bahsetme ihtiyacımız olabilir. Şöyle ki, ilk Demir Adam filmindeki Obie Stane’nin (ya da süper unvanıyla Iron Monger) oğlu Ezekiel “Zeke” Stane ortaya çıkabilir. Pekâlâ, kim o Ezekiel? Hemen yanıt vereyim, kısaltılmış haliyle “Zeke” Stane, hayatının ayrıntılarını bilerek saklayan, babası gibi Tony Stark’a rakip olan bir karakter idi. Obie, oğlunu daha iyi bir bilim adamı olmaya yönlendirdi. Ancak Obie, Stark tarafından öldürülür. Babsının ölümü gibi başarısızlıktan dolayı Stark’a karşı bir nefret aşıladı. Ezekiel’in tek amacı babasının ölümüne misilleme yapmak gibi görünerek, hedefe ulaşmak için dokuz yaşından beri biyolojik silahlar yapıp teröristler süper-düşmanlar için yeni nesil silahlar üretmekti.

Süper-Düşmanları Üç Varanda Hatırladık, Biraz Güzel Geçmişe Ne Dersiniz?..

Harley-Keener - Armor Wars Harley
Iron Man

Hiç tekrar tekrar “Iron Man 3” filmini izleyen oldu mu? Diğer Marvel fanatikleri gibi ben izledim mesela… Bu filmden Ty Simpkins’ın canlandırdığı Harley Keener karakterini hatırlayan var mı? Kim olduğunu size hatırlatayım. Hatta Avengers: Endgame filminde Stark’ın cenazesine bile katılmıştı. Yani anlayacağınız: Harley isimli karakter “Patates Silahlı bir çocuk” idi… Şimdi artık yetişkin biri… Aslında bundan bahsetmemin nedeni şuydu, Harley MCU şartlarına yeni bir “Iron Lad” olabilir! O halde “Iron Lad” kimdir? Hemen açıklayayım.

Aslında çizgi romanlarında gerçek karakteri Nathaniel “Nate” Richards olan, Fatih Kang tarafından kurtarılırken zorbalıklardan birkaç dakika önce, bir bıçak saldırısı nedeniyle hayatının yıllarca hastaneye kaldırılmasına neden olur. Yardım için Avengers’ı arasa da, takımın dağıldığını görür. Cevaplar ararken yok edilen Vision’ın işletim sisteminin kalıntılarını zırhına indirerek, orijinal ekiple bir miktar bağları olan yeni ve genç Avengerların yerini belirleyerek yeniden biçimlendirmek için oluşturduğu, güvenli bir planı ortaya koyuyor. Nate, bu planı kullanarak, yalnızca gelecekteki benliğini yenmek ve kendi geleceğini yeniden şekillendirmek amacıyla yeni ekibi The Young Avengers’ı bir araya getirir. Zırhını Avenger Iron Man’den sonra modelleyerek kendine Iron Lad (Demir Delikanlı) unvanını alarak bir başka genç Avengerlardan takım arkadaşı Stature ile kısa bir romantik ilişki kurar.

Aslına bakacak olursanız MCU şartlarına göre Nate olmasa da, Harley karakterinden iyi bir “Iron Lad” olabilir! Çünkü nasılsa Marvel firması, çizgi romanlarından baz alırken sinematik uyarlamalarına farklı bir şekilde işleyebilir. Birkaç farklı uyarlama unsurlarını fark edebilmeniz mümkün olacaktır zaten…

The Defenders Evreninden Bir Karakter Transferi Olsa Ne Olur?..

2017’de yazar Matthew Rosenberg ve sanatçı Guiu Vilanova tarafından hazırlanan The Punisher’ın 218’inci sayısında, Punisher / War Machine zırh harmanlanmasını tanıtmıştı. Nick Fury tarafından gizli bir görevde görevlendirilen Punisher, zırhı çalarak imzası olan beyaz kafatası logosuyla zırh görünümünü hızla güncelledi. Fiziksel olarak ellerindeki silahlarıyla The Punisher yeterince kötü. Ancak Frank Castle’ın en son silah teknolojilerinden bazılarıyla serbest bırakıldığı düşünürsek, kötüler için süper-kabusların başlayacağı kaçınılmazdır. Yani anlayacağınız, Baron Zemo gibi kötüler ve hatta süper-düşmanlar bile hayatta kalmaya çalışmakla meşguldü. Eğer Frank kendine has bir War Machine zırhından vazgeçseydi, hala Baron Zemo, Ghost Ava Starr gibi bazı karakterler Marvel Evreni’ni terörize ediyor olacaktı.

Charlie Cox’un canlandırdığı The Daredevil (Matt Murdock) karakteri Spider-Man: No Way Home filmine, veya Vincent D’Onofrio’nın canlandırdığı Kingpin (Wilson Fisk) karakteri Hawkeye dizisine transfer olamasaydı; belki de The Punisher’ı hiçbir zaman Marvel evreninde göremeyecektik. Yani anlayacağınız teknik olarak Netflix dönemi The Defenders evreni dizileri Disney telifindeki yuvalarına hiç dönemeseydi; ne Daredevil’ın transferini, ne de Kingpin’in transferini izleyebilecektik.

Böylece bu transfer olaylarını kabullenerek, Armor Wars dizisinin finaline giden bölümlerinde Iron Punisher’ı görebilmeyi çok isterim. Yani The Defenders Evreninden bir karakter transferi olursa, Netflix dönemi ile aynı aktöre sahip olmasını isterim. Ki sadece ben değil, çoğu hayran da öyle isteyecektir. Netflix’teki döneminde parlayan önemli yıldızlardan diğeri de, Jon Bernthal’dan başkası değil… Ancak Bernthal’ın da bir şartı olacaktı. Gördüğüm gönderilere göre (ve elbette söylenti olarak) Jon Bernthal, Marvel Evreni’ne bir şartla katılmak istemiş. Özellikle de Deadpool dışı olarak “The Punisher, Blade, Wolverine” gibi şiddet dozları yüksek bazı Marvel karakterlerine “Yüksek Yaş Sınırı” uygulanmasını istemiş. Ki bu istek şartlarına bazı fanatikler gibi ben de katılıyorum ve bu fikre katılmaya devam edeceğim de… Çünkü zaten The Punisher’ı kendisi yapan şey, her zamanki gibi kontrolsüz şiddeti olmuştur. Umuyorum, yine Deadpool dışı olarak diğer Marvel karakterlerine yüksek yaş sınırı uygulanabilir ve Jon Bernthal, böylece Disney’in Marvel evrenine geri dönerek katılabilir.

Jon Bertnal ve Armor Wars

Son Olarak “Armor Wars” Disney Plus Dizisi Ne Zaman Ayrıntılı Açıklanarak Yayınlanacak?

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında senarist Yassir Lester, Armor Wars dizisinin baş senaristi olarak üstlenmeye başlamıştı. Bu yılın Ekim’inin ikinci yarılarında ise “Rigatoni” adıyla çekim yapımlarına başlanması beklenebilir. Bu yılın Güz dönemlerinde yapımların daha da yoğunlaşması bekleniyor. Ee tabii araya efektler, kurgular gibi en incesine kadar varabilen ayrıntılar girince tabii yaklaşık 10 – 12 ay sürmesi beklenmeli. Ki “Armor Wars” dizisinin 2023 yılının Güz dönemlerinde Disney+ ‘da yayınlanması planlanabilir.

Ancak yaklaşık 10 gün sonra Marvel Stüdyoları, Türkiye saati ile 24 TEMMUZ SABAHI SAAT GECE 3 İLE 4 ARALARINDA; Amerika’nın San Diego eyaletinde Uluslararası Çizgi-Roman Konferansında tanıtılmış birkaç Marvel dizisini detaylandırabilir. Yani “Secret Invasion, Echo, IronHeart ve Armor Wars” gibi önceden duyurulmuş Marvel dizilerinin kadro, yapım ve yayın tarihlerini açıklayabilir. Ve böylece umalım ki, duyurulmuş Marvel dizilerinden “Armor Wars” dizisi hakkında tahminim doğru çıkabilsin. Diyelim…

Şahsi Olarak…

War Machine Rhodey karakterini oynayan Don Cheadle’nın geri döneceği nasılsa kaçınılmaz. Ayriyeten Armor Wars dizisinden beklentilerim olarak; Justin Hammer, Sonny Burch, Ava Starr, Harley Keener gibi eskimiş karakterlerin geri dönmesini umuyorum. Daha da önemlisi The Punisher karakterinin bir an önce transfer edilmesi; ve dizinin finallerine doğru Iron Punisher’a bürünmesini herkesten çok istiyorum desem hiç yalan olmaz, şaka da olmaz…

Özetle, 10 gün sonra dizi hakkında ayrıntılı açıklamaların su yüzüne çıkabilmesi ümidi ile…