THE BOYS 3. SEZON NASILDI? – Bir Takım Baba Sorunları | Dizi İnceleme

The Boys 3. sezonunu nihayet tamamladı. Süper kahramanların dünyasına gerçekçi bir bakış açısı getirerek bir parodi anlatısı yapan dizinin son sezonu genel anlamda büyük beğeni topladı. Homelander, Butcher, Hughie, Starlight, Mother’s Milk, Frenchie, Kimiko, Queen Maeve gibi karakterleri barındıran diziye bu sezon Captain America parodisi olan Soldier Boy karakteri büyük ses getirdi. Butcher’ın Homelander’ı devirme çabası hikayesi dizinin yine merkezindeyken Soldier Boy’un da hikayeye dahil olması olayları oldukça karıştırdı.

THE BOYS 3. SEZON

BUTCHER VE HUGHIE | THE BOYS 3.SEZON

The Boys 3. sezon, 2. sezonun Homelander’ı (Antony Starr) daha da depresif hale sokan olaylardan ve Hughie’nin (Jack Quaid) gizli Super olan kongre üyesi Victoria Neuman (Claudia Doumit) için çalışmasından bir yıl sonra başlıyor. Butcher ise süper kahramanları avlamanın yollarını aramaya devam ediyor. Vefat eden karısının vasiyetini yerine getirmek için onun oğluyla ilgilenen Butcher sevdiği insanlara amaçları uğruna zarar vermeye devam ediyor. Bu uğurda en büyük zararı aslında kendisine de veriyor.

Geçici süper kahraman bileşenini kendine enjekte eden Butcher az sayıda ömrü kaldığını sezon finaline doğru öğrenir. Ancak bu süre boyunca bir anti kahramana yakışır şekilde davranmaya da devam ediyor. Butcher başlarda Hughie’yi bu işlere dahil etmek istemese bile Hughie’nin de kendine bunu enjekte etmesiyle yeniden ortak oluyorlar. Beraber Soldier Boy’u yıllardır Rusların elinde tutsak olduğu yerden kurtarıyorlar. Soldier Boy’la çıktıkları macerada da Butcher’ın Hughie’yi ölmüş kardeşi yerine koymasının arka planını bu sezonda daha iyi anlamış oluyoruz. Birazdan bahsedeceğim Soldier Boy’la benzer aile sorunları olan Butcher’ın babasına olan nefretin nedenini ise onun trajik geçmişini izlerken idrak ediyoruz.

THE BOYS 3. SEZON – Butcher ve Hughie

SOLDIER BOY | THE BOYS 3. SEZON

Soldier Boy karakterine gelirsek kendisinin bir Captain America parodisi olduğundan bahsetmiştim. The Falcon and the Winter Soldier’da da yozlaşmış bir Captain America görsek de bu ondan bile beter bir karakter. Homelander’dan önce Amerika’nın ilk ve en büyük süper kahramanı ve süper kahraman ekibi Payback’in eski lideriydi. 1980’lerde ekip arkadaşlarının ihanetine uğrayan Soldier Boy geri döndüğünde de en büyük amacı onlardan intikam almak oluyor.

Amerika halkına bir kahraman miti olarak sunulan Soldier Boy’un kahraman olma hikayesinin de oldukça trajik olduğunu sezon finalinde öğreniyoruz. Babası tarafından güçlü bir erkek olamadığı için sürekli aşağılanan Ben’in İkinci Dünya Savaşı sırasında Vought deneylerine katıldığını ve liderliği sırasında bir sürü kişiye zorbalık yaptığına şahit oluyoruz. Onların hayatlarını karartan Soldier Boy’un en büyük zararı da Black Noir’e verdiğini görüyoruz. Dizi toksik masküliniteyi bu karakter üzerinde oldukça başarılı anlatıyor.

the boys payback
Payback afiş
The Boys 3. Sezon – Soldier Boy

HOMELANDER | THE BOYS 3. SEZON

Homelander karakteri de her sezon olduğu gibi bu sezonda da diziyi sırtlayan en önemli karakterdi. Oğlunun sevdiği kadını öldüresiye yaralaması ve sezon başında onun intihar etmesi karakteri gittikçe daha da korkutucu yapıyordu. Çünkü Homelander gittikçe kaybedecek birisi olmayan bir adam haline geliyordu. Ayrıca Starlight’ın gerisinde kalıyor olması da onu gittikçe çıldırtıyordu. Ekranlarda narsist karakter özelliğini söylediği zaman reytingleri yükselmesi benim için beklenmedik bir durumdu. Ancak dizi Amerika toplum yapısının bir eleştirisini yaptığı için güzel bir metafor olarak sunulmuştu.

Homelander’ın karşısına Soldier Boy, Butcher ve Hughie çıktığında kaybedebileceğini anladığı için ilk defa korkuyu hissetti. Ancak Soldier Boy, Homelander için çok daha fazlası olacaktı. Çünkü Homelander onun genetiğinden yapılmıştı. Bu durumda Soldier Boy, Homelander’ın babasıydı. Homeleander, oğlu ve babasıyla bir aile olabileceğini düşünse de babasının karşısında duygusal bir adam vardı. Bu zayıflık Soldier Boy için bir hayal kırıklığıydı.

THE BOYS 3. SEZON -Homelander

BLACK NOIR | THE BOYS 3.SEZON

Bu sezonun en iyi işlenen karakterinin Black Noir olduğu kanısındayım. Geçmişinin gizemli ve trajik hikayesini gördüğümüz karakterin çizgi film karakterleriyle olan diyalogları da harikaydı. The Boys: Diabolical isimli dizide Black Noir ve Homelander arasındaki dostluğun hikayesini öğrenmiştik. Homelander’ın gücünü kontrol edemediği zamanlarda medyaya karşı nasıl davranması gerektiğini öğreten kişi Black Noir’in kendisiydi. Ancak Black Noir’in Homelander’dan Soldier Boy’un DNA’sından yapılmış olduğu gerçeğini saklaması onun sonunu getirdi. Böylece Homelander eski dostuna ondan sakladığı şeyin bedelini onun canını alarak ödetti.

the boys 3. sezon
Black Noir

STARLIGHT VE QUEEN MAEVE | THE BOYS 3.SEZON

The Boys 3. sezon Starlight’ın ve Queen Mave’in Homelander’la mücadele eden en güçlü iki karakter olduğunu düşünüyorum. Starlight’ın çocukluğundan beri istemediği biri gibi davranmasını Homelander’la kamera karşısında sevgiliymiş gibi davranmasını özdeşleştirmesi bu sezonun güzel yanlarından biriydi. Ayrıca erkek arkadaşı Hughie’nin kız arkadaşının gücünün gerisinde kalmasıyla ilgili bir komplekse girmesi ve bunun işlenişi de harikaydı. Soldier Boy’un Herogasm bölümünde yaşattığı felaketten sonra sosyal medyada süperlerle ilgili gerçeği söylediği sahnede bence oldukça heyecanlıydı. Sonrasında tabi ki kendisi aleyhinde bir kamuoyu kampanyası başlatıldı. Ancak canlı yayın açtığı sırada Homelander’ın gerçek yüzünün bir kısmının ortaya çıkardığı sahne de bence geç bile kalınmış bir hareketti. Ve tabi ki o da harikaydı.

THE BOYS 3. SEZON – Starlight ve Homelander

Queen Maeve‘e gelince bu sezon bu karakter nerede diye sürekli söyleniyordum. Kendisi sezonda oldukça az yer bulmuştu ve neden ona o kadar az yer verildiğini merak ediyordum. Meğer sezon finalindeki büyük kapışmada bu yokluğunun telafisi yapılacakmış. Maeve’in Homelanderla dövüşecek güçte olması beni oldukça şaşırtmıştı. Homelander, Maeve’i küçümsediği için mi onunla tüm gücüyle savaşmadı yoksa Maeve bunca zamandır özgüven eksikliği yüzünden mi ona kafa tutamıyordu tartışmalı bir konu. Sezon finalinde Maeve’in ölmemiş ve güçlerinden arınmış olması da onun için bir mutlu bir son oldu. Kendisinin geri döneceğini pek düşünmüyorum. Hikayesi de güzel bir şekilde tamamlandı.

THE BOYS 3.SEZON – Queen Maeve

MOTHER’S MILK VE A-TRAIN | THE BOYS 3.SEZON

Bu sezonda da ırkçılık konusunda oldukça güzel mesajlar verildi. Bunlardan biri MM’nin Soldier Boy yüzünden yaşadığı trajik geçmişiydi. Çocukluk kahramanının ailesini katletmiş olması gerçekten de MM için büyük bir travmaydı. Bununla beraber eski eşinin yeni kocasının radikal seviyede bir süper kahraman hayranı olması da çok sinir bozucu bir durumdu.

THE BOYS 3. SEZON- Mother’s Milk

A-Train ve abisi üzerindeki diyaloglarla Blue Hawk’ın ırkçı saldırılarına tanık oluyoruz. Blue Hawk’ın özür dilemesi gereken yerde siyahilere daha fazla zarar vermesi ve A-Train’in abisinin felç kalmış olması da oldukça üzücü sahnelerdi. A-Train’in Hughie’ye yaşattığını anlamış olması ama bunun için çok geç olmasının vurgulanması da bence olduça başarılıydı.

THE BOYS 3.SEZON – A-Train

SON NOTLAR | THE BOYS 3.SEZON

The Boys bence aktif en iyi süper kahraman dizisi olarak devam ediyor. The Boys 3. sezon finali birçok kişiyi tatmin etmemiş olsa da bence güzel bir sezon finaliydi. Soldier Boy, Butcher ve Homelander arasında benzer ‘daddy issues’ sorunları olması sezona güzel bağlandı. Bu sezonun en temel hikayesi toksik erkekliğin bireylerde yaşattığı yıkımların ne derece kötü olduğuyla ilgiliydi. Butcher, Homelander ve Soldier Boy’un en temel karakter yapısı toksik erkeklik kodlarını taşıyor olması onların birbirleriyle olan mücadelesini de anlamlı kıldı. Bunların kökenlerinin ne olduğunun dizide bahsedilmesi de dizinin verdiği mesaja oldukça güzel hizmet etti.

Son sahnede Homelander’ın ortalık yerde birisini öldürmesini umursamayan insanların olması da ilginç bir sahneydi. Dizi bu sezonda da adult unsurları fazlasıyla kullandı. Bu konuyla ilgili bence izleyicilere nasıl izlemesi gerektiği hakkında tercih sunulsa herkesin mutlu olacağı bir alanda uzlaşmış oluruz diye düşünüyorum. Neredeyse unutuyordum. Deep, Ashley, Frenchie ve Kimiko karakterleri de bu sezona oldukça tat katan unsurlardı. Edgar‘ın hikayesinin gelecek sezona kalmış olması beni biraz rahatsız etse de böyle daha iyi olmuş olabileceğini düşünüyorum. The Boys 4. sezonda da heyecan asla eksik olmayacak gibi duruyor.

Sizin The Boys 3. sezon hakkındaki görüşleriniz neler? Yorumda bulunmayı unutmayın.

25 yaşında hayal sever bir gencim.