LUKE CAGE Kimdir? – Marvel Comics Karakter Tanıtımları

Luke Cage, ilk olarak Hero for Hire #1 Luke Cage sayısında (Haziran 1972) ortaya çıktı, karakter, Archie Goodwin, George Tuska, Roy Thomas ve John Romita Sr. tarafından yaratıldı. Ve bu arada Luke Cage ilk siyahi süper kahramandı.


 

Karakter Adı: Luke Cage
Gerçek adı:  Carl Lucas
Yaratılış: Archie Goodwin, John Romita Sr., George Tuska (Hero for Hire #1)
Yayımcı Şirket: Marvel Comics
Ünvanlar: Power Man, Black Avenger
Bazı Takım Üyelikleri: Defenders, The Crew, Mighty Avengers, Thunder Bolts, Secret Avengers, Marvel Knights, Chicago Spectator

 

 


Karakterin Hikayesi

Luke Cage (Carl Lucas), New York’taki Harlem mahallesinde büyüdü. Çocukluğunu arkadaşı Willis Stryker ile birlikte  Rakipler adlı bir çetede geçirdi. Lucas birçok çeteyle mücadele etti, hatta Sonny Caputo adlı bir suç efendisi için çalışırken küçük suçlar işledi.


Luke Cage Kimdir? – Marvel Comics Karakter Tanıtımları -FanzadeLucas,
eylemlerinin ailesini incittiğini anlayana kadar büyük bir New Yorklu haraççı olmayı hayal ediyordu. Kendini daha iyi bir birey olarak görebilmek için gittiği yolu değiştirdi ve yetişkinliğinde, NYPD’ye (New York Şehri Polis Departmanı) polis memuru olarak katıldı. Bu arada arkadaşı Willis Stryker suç saflarında yükselirken Stryker’ın eylemleri, bir New York suç sendikası olan Maggia’nın öfkesini de beraberinde getirdi.

Maggia, Stryker’a karşı bir suikast planladı ve bunun sonucunda Stryker ağır yaralandı ve beklenildiği üzere Carl Lucas tarafından kurtarıldı. Stryker’ın kız arkadaşı (Reva Conners), Stryker’ın yaptığı işten korktuğu için kendini ondan uzaklaştırmaya çalıştı. Ondan ayrıldığında, hayal ettiği hayatı Lucas’ta buldu. Stryker daha sonra Reva ile arasındaki ayrılmadan sorumlu olanın Lucas olduğuna inandı. İntikam almak için Lucas’ın Harlem’deki dairesine uyuşturucu yerleştirdi ve polislere ihbar etti. Lucas daha sonra haksız bir şekilde mahkum edildi ve hapse atıldı.

Hapishanedeyken Lucas, arkadaşlarının ihaneti ve sözde babasının kaybı yüzünden nefret ve öfkeyle tükendi. Zamanını, çeşitli kaçış girişimleriyle birlikte kavgalara girmek için harcadı. Bu nedenle Gürcistan kıyılarındaki en zorlu tesislerden biri olan Seagate Hapishanesine transfer edildi. İlk gününde ırkçı ve sadist bir hapishane gardiyanı ile düşman oldu; Albert “Billy Bob” Rackham. Lucas’a olan vahşiliği, daha sonra kendini indirgeme sebebiydi, bu da mahkumdan daha fazla nefret etmesine neden oldu.

Dr. Noah Burstein, gizli tıbbi araştırmalar yapmak için hapishaneye geldi ve Lucas’ı gönüllü olarak işe aldı. Gizlice, Süper Asker sürecinin bir türevi temelinde deneysel hücre rejenerasyonu üzerinde çalışıyordu. Daha önce Warhawk’ı güçlendirmek için kullanmıştı.

Lucas’ı organik bir kimyasal bileşikle kaplı, elektriksel bir alan olan “Elektrokimyasal Sistem”’e batırdı. Donanımı gözetimsiz bıraktığında, Rackham, Lucas’ı öldürmeyi umarak kontrolleri değiştirdi. Bununla birlikte, tedavi, Lucas’ın vücudunda hedeflenen mutajenik değişikliği aşarak hızlandı ve ona insanüstü bir güç ve dayanıklılık kazandırması sağladı. Lucas hapisten kaçmak ve Harlem’e geri dönmek için yeni edindiği güçlerini kullandı.

Luke Cage Kimdir? – Marvel Comics Karakter Tanıtımları -Fanzade

Luke Cage Güçleri Ve Yetenekleri

AVX içeren kimyasal bir deney için gönüllü olmanın bir sonucu olarak, Luke Cage insanüstü yeteneklere sahip oldu. Fiziksel özelliklerinin tümü, daha yüksek insan kapasitesi düzeylerine yükseltildi. Cage, 25 tona kadar ağırlık kaldırma kabiliyetine sahip. Ve bunun yanında mükemmel derece denilebilecek kadar dayanıklılığı var. En önemlisi, Cage onu yüksek kalibreli mermilerden, bıçak yaralarından ve güçlü patlamalardan koruyan, geçirgen olmayan bir cilde sahip. Bunlara ek olarak 2 madde daha ekleyebiliriz:

İnsanüstü Formlar: Kas ve kemik yoğunluğu, normal bir insan formunun yaklaşık 2,5 katına eşit ve bir bu kadar da ağırlık artışı mevcut, tam olarak 425 kilo ağırlığında.

Çelikten Daha Sert: Artan moleküler yoğunluğuna ek olarak, dermal tabakaları ve altta yatan dokuları, bilinen en sert geleneksel metallerin eşdeğer dayanıklılığına sahip.

Bununla birlikte, Luke’un dayanıklılığı, iç vücut kısımları, dış kısımları kadar iyi korunmadığı için bu detay zayıflığı olarak görülebilir. Yani yeterli güçle saldırıya uğradığında vücudunun iç kısımları hala zarar görebilir.

 

Luke Cage’in Zayıf Yönleri

Garip bir şekilde, insanüstü dayanıklılığına rağmen, Luke hala temelde insan. Normal bir insanı öldürebilecek herhangi bir şey, yeterli büyüklükte, Cage’i yaralayabilir veya hatta öldürebilir.

Temelde İnsan: Mükemmel hücresel rejenerasyonuna rağmen Cage’in normal olarak nefes alması, yemesi, içmesi ve dışkı atması gerekir. Yiyeceksiz, susuz ve havasız bir ortamda normal bir insana göre daha uzun süre hayatta kalabilir,  ancak eninde sonunda ölebilir.

Radyasyon: Az miktarda radyoaktivite seviyesine kısa süreli maruz kalmak Cage’i öldürmez, ancak gama ışınları veya kozmik ışınlar gibi yoğun radyasyona maruz kalmak iyileşme faktörünün üstesinden gelebilir ve korunmalı bir yere alınmazsa sonunda ölür. Ultron Çağı hikayesi boyunca, en iyi formuyla Luke Cage bile, birleşik Ultron robotları radyasyon saldırılarına dayanamadı. İkisinden hangisinin daha dayanıklı olduğu konusunda tartışma olsa da, She-Hulk, Ultron robotlarının yoğun saldırılarına karşı daha az direniyor gibi görünüyor.

Lazerler: Yeterli güce sahip lazerlerin cildine nüfuz edebileceği bilinmektedir.

Vücut İç Kısım Dayanıklılığı: Luke’un dış yüzeyi oldukça esnek olsa da, iç gövdesi, gözleri, mukus zarları dış görünüşünden çok daha az dayanıklıdır. Rekor sürede topuz gibi kimyasal saldırılara dayanabilmesi ve toparlanabilmesine rağmen, gözaltına alınmazsa onlardan etkilenebilir.

Bir önceki karakter tanıtımı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.