GAMORA Kimdir? – Marvel Comics Karakter Tanıtımları

Pek çoğumuz Gamora karakterini Galaksinin Koruyucuları’ndan tanıyor. Tabii bununla birlikte Thanos’un kızı olduğu için ilgiyi üstüne çektiğini de söylemeden geçmeyelim. Yazar/sanatçı Jim Starlin tarafından yaratılan karakter ilk olarak Strange Tales #180′de ortaya çıktı.

Gerçek adı: Gamora Zen Whoberi Ben Titan
Yaratılış: Jim Starlin (Strange Tales #180)
Yayımcı Şirket: Marvel Comics
Ünvanlar: Bambi Long, Green Assassin Lady, Gammy, Most Dangerous Woman in the Galaxy
Bazı Takım Üyelikleri: Guardians of the Galaxy, Nova Corps, Graces(lider), United Front, Phalanx’s Selects


Karakterin Hikayesi

Gamora, galakside imparatorluk kurmak isteyen bir dini düzen tarafından yok edilen barışsever insanlardan oluşan Zen Whoberis ırkının tek kurtulanıydı. Grand Inquisitors olarak adlandırılan Kilise Ajanları, gezegenin tüm nüfusunu bir vadiye sürükledi ve direnişleri nedeniyle hepsini yok etti. Çılgın Titan Thanos, Gamora’yı kurtardı ve zaman içinde, halkının ölümünden en az yirmi yıl öncesine, Dünya-7528’den Dünya-616’ya yolculuk etti. Uzay istasyonu Sanctuary’de Thanos, Gamora’yı gelişmiş insan yetenekleriyle donatmak için ileri teknolojiyi kullandı. Ayrıca, bilincinin yaptığı davranışları ,kötülüğü, tanımayacak şekilde algılamasını sağladı.

Thanos, Magus’a karşı kullanmak ve onu öldürmek için onu silah olarak eğitmeye karar verdi. Thanos, Gamora’nın disiplinle büyüdüğünden emin oldu, ancak arada sırada bir babanın çocuğuna göstereceği sevgiyi de göstermekten geri kalmadı: örneğin, Yule dini bayramını kutlamak gibi. Sıkı bir eğitim sayesinde, evrenin her yerinden çeşitli dövüş sanatları formlarının ustası olacaktı. Hala genç bir kızken, Thanos’la seyahate gittiğinde, her ne kadar açıkça Thanos’un emirlerine ve uyarılarına karşı olsa da, meraktan etrafta gezinmeye karar verdi. Sonra bir grup haydut tarafından kurulan bir pusuya düştü. Saldırganlar sayı avantajlarını kullandılar ve zorlukla onu yenebildiler. Savaşta ağır yaralandı ve tecavüze uğradı.

Thanos’un Gamora’yı kurtarması

Thanos daha sonra özür dileyen ve neredeyse ölü Gamora’yı kurtardı. Thanos daha sonra, Gamora’yı restore edip güçlendirdi. Bu, biyonik implantlar ve Thanos’un kendi tasarımının yedek parçaları ile sağlandı. Bu fiziksel ve güç yükseltmeleri onu Adam Warlock’un kendi fiziksel yeteneklerine eşit yaptı. Ayrıca gerçeklik bozulmasına karşı direnç ve hızlandırılmış bir iyileştirme faktörü de dahil olmak üzere özel eğitim ve yetenekler aldı.

Thanos, Gamora’yı olaya karışan Kilise Ajanları’nı öldürmeye gönderir. Ve bu sırada Adam Warlock ile tanışıp, takım olur. Adam Warlock’la, kendisinin yaşlı versiyonun başında olduğu tarikattaki alternatifini öldürmeye giderler. Magus yenildiğinde, Gamora efendisi Thanos’a geri döner. Thanos daha sonra ona Warlock’u bulmasını ve koruması gerektiğini söyler. Warlock’un yerini tespit ederken, amacı Thanos’u öldürmek olan Drax Destroyer tarafından saldırıya uğrar. Drax’tan kaçar ve Thanos’un evren hakkındaki planları ortaya çıkar. Gamora, Pip the Troll ile ittifak kurarak, Thanos’u hançerle öldürmeye çalışır, ama Thanos onu ağır bir şekilde yaralar ve Pip’in de bilincini kaybetmesine yol açar. Adam Warlock, Gamora’yı vücudunda kalan son bir hayat kıvılcımıyla bulur ve ruhlarını Ruh Taşı içine atar. Kendisi de öldüğünde ruhu, Gamora ve Pip’le birlikte Ruh Taşı içinde birleşir.

Gamora’nın ruhu, Thanos’un evreni yok etmesini durdurma planında, Infinity Gauntlet Crisis krizine kadar Ruh Taşı’nda kaldı, Warlock, kendisinin, Gamora ve Pip’in ruhunu dış dünyada ölmüş olan üç bedene yansıttı. Gamora tekrar hayata dönmüşken Thanos’un evrenin yarısını silmesiyle birlikte Gamora da silinir. Warlock eldiveni ele geçirir, Gamora ve Pip, Warlock’u durdurmak için çaba sarf ederler. Warlock, Sonsuzluk Taşları’nı dağıtmak zorunda kalır ve Gamora, Zaman Taşı’nı alır fakat nasıl kullanacağını bilemez. Daha sonra Gamora, Warlock’u sevmeye başlamasına rağmen bir tartışma sonucu her şeyi arkasında bırakır ve paralı askerlik yapmaya başlar.


Gamora ‘nın Güçleri ve Yetenekleri

Yapay Olarak Geliştirilmiş Fizyoloji: Gamora, Thanos’un teknolojisiyle fizyolojisini geliştiren insan-üstü tedaviler elde etti. Kısa kısa incelemek gerekirse Gelişmiş Güç, Gelişmiş Çeviklik, Gelişmiş Refleksler başta olmak üzere birçok bilinen kategoriyi sayabiliriz. Yani bir nevi Black Widow’un farklı dünya versiyonu da diyebiliriz.

Evrendeki En Tehlikeli Kadın: Gamora’nın Samanyolu galaksisindeki en tehlikeli kadın suikastçi olduğu söylenir. Jimnastik, el ele dövüş, galaksinin bilinen silahlarının kullanımı ve gizli teknikler konusunda eğitim almış başarılı bir atlet.

Gelişmiş Görüş: Gamora’nın oküler implantları, türünün yapabileceğinden daha uzağı görmesine izin veriyor. Bu, Ego’nun gezegenine uçan Nebula’yı uzaktan kolayca fark etmesini sağladı.

Güç Seviyesi

Gamora’nın doğal gücü Thanos, Adam Warlock, Black Vortex ve mevcut güç seviyesinin bilinmediği noktadaki diğer faktörler tarafından arttırıldı.

Bir önceki karakter tanıtımı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.