Deadpool – Deadpool’u Öldürüyor İnceleme

Deadpool‘un Marvel evrenindeki en çılgın karakterlerden birisi olduğu konusunda hepimiz hemfikirizdir sanırım. İşte bu karakteri daha ne kadar delirtebiliriz sorusuna bir cevap niteliğinde hazırlanan Deadpool Killology üçlemesinin son kitabı olan Deadpool Deadpool’u Öldürüyor‘dan bahsedeceğim bu sefer.

1123131

Seride işlenen genel konuyu bir özetleyelim öncelikle. İlk cilt olan Deadpool Marvel Evreni’ni Öldürüyor‘da paralel evrenlerden birindeki psikopat Deadpool’umuzun neredeyse tüm büyük kahramanları öldürüşü anlatılıyor. Hemen ardından Deadpool Edebiyat Kahramanlarını Öldürüyor ile aynı Deadpool’un fikirler evrenine gidip günümüz karakterlerine ilham veren karakterleri bir bir ortadan kaldırışına şahit olduk. Serinin son halkası olan bu ciltte ise her şeyin yaratıcısının kendisi olduğuna inanaran Deadpool (lardan biri), tüm paralel evren versiyonlarını ortadan kaldırarak gerçekliği yok edebileceğine inanıyor. Seri genel olarak gerçekliği yok edip herkesi rahata kavuşturma macerasını anlatıyor.

Deadpool Deadpool'u Öldürüyor

Tabii bunu engellemeye çalışan bir grup Deadpool da ana evrene (Earth 616) gelerek bizim Deadpool’umuzu da işin içine katıyor. Bu seriyi efsaneleri bir araya topladıkları filmlere benzetiyorum. Yani, bildiğimiz karakterlerin ve daha birçok yaratıcı fikrin Deadpool versiyonlarından bahsediyoruz. Ne kadar kötü olabilir ki ?

Pandapool, Duckpool, Leydi Deadpool, Kidpool, Dogpool, Galactuspool falan derken liste uzayıp gidiyor. Gerçek Deadpool’un bu karakterlerle karşılaştığında verdiği tepkiler de gayet eğlenceli. Bir de işin içine Deadpool hayranı Watcher falan giriyor ki sormayın. Hikaye olarak çok bir derinliği olmasa da eğlenceli bir şekilde ilerleyip güzel bir finale bağlanıyor.

11754550_10153548370904850_2237399577513233535_o

Çizimler de klasik Deadpool tarzında. Özellikle son sayıdaki uzun süreli aksiyon sahneleri gerçekten göz dolduruyor. Deadpool’un farklı versiyonları da gayet güzel resmedilmiş. Ölüm sahneleri de (Evet, Deadpoollar ölebiliyor) basit fakat etkili çizilmiş. Genel olarak çizimlerin laf edilecek bir yanı yok.

Türkçeleştirmeye geçecek olursak yine son derece başarılı olduğunu söyleyebilirim. Grafik uygulama da zaten bir sıkıntı yok ancak çeviri konusunda ayrıca takdir ettim. M.O.D.O.K. uyarlaması D.E.A.D.P.O.O.L. için bile uygun bir çeviri bulmuşlar ya ne diyeyim helal olsun.

3317589-01-mile-high

Anlamak için derinlemesine evren bilgisi gerektirmeyen, boş zamanınızda alıp keyifle okuyabileceğiniz bir çizgi roman olmuş Deadpool Deadpool’u Öldürüyor. Siz yine de tedbiri elden bırakmayıp 7 yaşındaki çocuğunuzdan, yeğeninizden, kuzeninizden uzak tutun kendi iyilikleri için. Ama makul fiyatı ve eğlenceli içeriğiyle güzel bir yılbaşı hediyesi olacağını da unutmayın.