Hogwarts’ta Yeni Bir Yıla Hoş Geldiniz!

Büyülü dünyaya ilk adım attığımız andan itibaren en çok bulunmak istediğimiz yer sanırım görkemli Hogwarts şatosudur. Değişen merdivenler, hareketli tablolar, karmaşık koridorlar ve tabi ki büyük salon beni her zaman eşsiz büyüsüyle etkilemiştir. Harry Noeli Dursley’lerde geçirmektense Hogwarts’ta kalmayı tercih etmiştir. Kovuk ve Grimmauld Meydanı 12 Numara’da geçirdiği bazıları epey talihsiz Noelleri saymazsak, Hogwarts mutlu Noeller için her zaman ona yuva olmuştur.

Kitaplarda Noel hazırlıkları sık sık yer alır. Bazen buz gibi, bazen sıcacık ama her daim sihirli Noeller. Her ne kadar sevimsiz Draco Malfoy “Noeli Hogwarts’ta geçirecek öğrencilere acıyorum” dese de bence Noeli Hogwarts’ta geçirmek harika olurdu.

Bütün Noel alışverişini Hogsmeade yaptıktan sonra -bence de Balyumruk’taki o Diştemizleyici İpliknane’lerden almak harika olurdu- yatakhanenizde hediyelerinizi açarak başladığınız karlı Noel sabahına, görkemli büyük salonda Noel süslemelerine eşlik ederek devam ediyorsunuz. Duvarlarda çoban püskülü ve ökseotundan yapılmış süsler, Hagrid’in taşıdığı bazılarının üzerinde incecik buzullar, bazılarının üzerinde ise yüzlerce mum olan tam on iki dev Noel ağacı ve de tavandan yağan ılık ve kuru sihirli karlar. Profesör Flitwick’in Noel hazırlıkları konusunda fazlasıyla yetenekli olduğunda hemfikiriz. 

Kalenin içinde havada bir Noel vızıltısı vardı. Tılsım öğretmeni Profesör Flitwick, sınıfını titrek titrek parlayan ışıklarla erkenden süslemiş, sonradan bu ışıkların gerçeki kanat çırpan periler olduğu anlaşılmıştı.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Ev cinlerinin hazırladığı nefis nar gibi kızarmış hindiler, tabaklar dolusu salam, kaseler dolusu tereyağlı bezelyeler, yaban mersini sosları ve alev alev noel pastalarını yerken geçireceğiniz eğlenceli bir zaman ve adım başı karşılaşacağınız büyücü maytapları ile enfes bir Noel yemeği. Yine de ne yediğinize dikkat edin, çünkü pudinginizin içinden sickle(bir çeşit büyücü parası) çıkabilir. Percy Weasley bir defasında az kalsın boğuluyordu!

Bütün bunlardan sonra binanızın ortak salonunda içeceğiniz Noel çayından sonra arkadaşlarınızla büyücü satrancı veya patlayan pişti oynayabilir, dışarıdaki karlı, soğuk havaya rağmen sıcacık şöminenin karşısında Crookshanks gibi mayışabilirsiniz.

Eğer görünmezlik pelerininiz varsa şatoda gizli gizli gezerken kim bilir belki Harry Potter gibi Kelid Aynası’yla karşılaşır, bu aynada en derin arzularınızın gerçekleşmesine tanık olursunuz. Aman dikkat, pek çok büyücü bu aynanın karşısında akıl sağlığını yitirmiştir!

Hogwarts’ta macera dolu yeni bir yıla bu şekilde hazırlanılıyor ve sihrin hakkı tam anlamıyla veriliyor. Belki bir gün siz de uyandığınız yeni yıl sabahında Mrs. Weasley’in ördüğü sıcacık kazağını hediyeleriniz arasında bulursunuz ve büyük salondaki şölene dahil olursunuz. Umudunuzu kaybetmeyin ve sihirle kalın!

Okur, yazar, izler