DUNGEONS & DRAGONS’ın Nadir Sınıfı BÜYÜCÜ KATİLİ

Büyücü katili ! Büyünün hava, su gibi bir ihtiyaç, fizik kanunları gibi bir değişmez olduğu evrenlerin vazgeçilmez ama kenarlarda kalmış oyuncuları. Peki Dungeons and Dragons üzerinde izlerini nasıl görüyoruz? Bu noktada kendi araştırma konularını  hak ediyorlar.

büyücü katili

İlk versiyonda barbarlar ile ortak bir konsept olarak ele alınmıştı büyücü katilleri. İlerleyen zamanlarda ise kendilerini ayrı bir yere konumlandırarak karmaşık resimdeki yerlerini aldılar.

“Büyücü katilleri nadir görülen bir sınıftır. Başka büyü kullanıcıları ile savaşmak için özel olarak yetenekler geliştirmiş kişilerdir. Sadece dövüş yetenekleri ile kalmayıp, aynı zamanda düşmanlarının zayıflıklarını da açığa çıkaracak büyüler kullanabilirler. Kimileri tuzak kullanır, kimileri silah, lakin hepsi de büyü yeteneklerini belirli bir noktada odaklarlar, zira bu onları avcıların ve katillerin olağan koşusundan ayıran becerilerdir. Kendilerini düşmanlarına götürecek insanlarla arkadaşlık kurarlar, lakin düşmanın bütün sorumluluğunu kendi omuzlarına alırlar.

Çoğu büyücü katili aslında özel bir av için uzmanlaşmış ödül avcılarıdır. Bazıları ise dini öğretileri hasebi ile bu yola başvurmuşlardır. Azuth ve Shar tapınanları amaçları yolunda büyücü katillerini kullanırlar.

Azuth kilisesi büyünün sorumlu bir şekilde kullanımına inanır.” Azuth büyülerin lordu ve de büyücülerin tanrısı olarak bilinir tanrılar arasında. Büyü tanrısı Mystra’nın da hizmetkarıdır. “Bu sanatta yetenekli olmayan herkes düşmandır ve Akı’nın korunması için yok edilmelidirler. Bu nedenle büyücü katillerini kullanırlar.”

Shar’ın takipçileri ise elbette ki Gölge Akı’yı etkileyen durumlar ile ilgilenirler.” Gölge akı Gece Leydisi olarak da bilinen Shar’ın, Mystra’nın büyü üzerindeki kadr-i mutlak gücünden, Akı’sından bağımsız bir büyü yaratma çabasının sonucudur. Üzerine bir video ile konuşmamızı gerektirecek kadar ilgi çekici bir konu ama biz daha fazla dağılmadan devam edelim.

 “Akı kullanan kuvvetli büyü kullanıcılarını ibret-i alem olması adına açıkça öldürürler. Bu yolla Mystra’nın gücünü azaltmak isterler. Şu ana değin pek de başarılı olamadılar. Çünkü tercih ettikleri büyüler düşmanlarının pek de üstesinden gelebilecek büyüler değil. Öldürdükleri büyücüler zaten ölümcül Kara Ay sihirbaz-keşişleri tarafından öldürülenler. Yüzeyden bakıldığı zaman uygun gibi görünmeseler dahi fanatik davranışları bu açığı kapatmakta yeterli olur.”

 Kara Ay Düzenine ufak bir göz atarak bu konuyu sona erdirebiliriz; “Karanlık Ayın Düzeni, yaşamlarını tanrı Shar’a adayan gizli bir keşiş düzenidir. Faerûn tarihi boyunca tamamen gizli kalmayı başardılar. şu ana değin hiçbir üyelerinin kimliği ortaya çıkmamıştır. Karanlık Ayın liderleri hanımları ile doğrudan temas içerisindedirler ama din adamlarının kurallarına tâbi değildirler. Dünya üzerinde, hanımlarının iradesinin katilleri veya uygulayıcıları olarak bağımsız hareketlerde bulunurlar.

Barbarlar ile ilgili sohbet ederken ufak bir nokta eksik kalmasın diye bir video hazırladık, bu videodan da üzerine daha da çok konuşulacak iki yeni konu ortaya çıktı. Böyle devam edersek sanırım serimizin esas konusuna devam edemeyeceğiz.  Bir sonraki sınıf tanıtımında OZAN üçlemesi olacak.