STEAMPUNK Nedir? Kısaca: Steampunk Akım

Steampunk Nedir? Bu Akım Nasıl Oluşmuştur? SteampunkVictoria Dönemi modası ve kültüründen esinlenerek oluşturulmuş Punk etkili alt tür olarak tanımlanır. Bir akım olarak ele alındığında içeriğinde giyim, buharlı makine gücü, mekanik aletlerdeki çarklarla ve teknolojiyi barındırırır.

Steampunk’ın ilk etkileri 1800’lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Bu dönemde buharlı makinaların bulunması Steampunk akımını doğurmuştu.

Steampunk akımını en çok benimseyen yazar Jules Verne’dür. Verne1870 yılında yazdığı Denizler Altında 20.000 Fersah romanı ile başlayan edebi yolculuğu sırasında verdiği eserlerle de bu akımın öncüsü sayılır.

wildwest
Steampunk akımı sinema alanında ilk temsil eden film ise; Wild Wild West’tir. 1999 yapımı olan film, Steampunk akımı için büyük önem taşımaktadır.

 

 

Steampunk Moda Akımı

Vahşi Batı’daki giyim stili ile gotik/punk etkili giysiler harmanlanarak oluşturulur. Giysi ve aksesuarlarda kullanılan ana renk genelde; pas rengi olan kahverengi, bakır rengi, zümrüt yeşili, dore, krem, beyaz, gri ve siyahtır.

Korseler, büstiyerler, dantel işlemeli elbiseler, kabarık ya da fırfırlı etekler, fırfırlı ve dantelli gömlekler, yelekler, dikey çizgili pantolon ya da çoraplar, pilot gözlükleri, melon ve silindir şapkalar, bele, bacağa ya da sırta takılan silah kılıfları, demir topuklu, kemerli, metal çarklı aksesuar içeren Steampunk modasına uygun ayakkabılar, çizmeler, botlar ya da postallar Steampunk etkili giyim tarzının ayrılmaz parçalarıdır. Bütün tasarımlarda mekanik çizgilerin hakimiyetini ve estetikliği gözlemlemek mümkündür.

Steampunk akımı etkili illüstrasyon, film, edebi eserlerde vs. bolca karşılaştığımız ulaşım araçları denizaltı, zeplin, balon, fayton, tren ve çeyrek peni adı verilen ön tekeri büyük bisikletlerdir.

 

Kullanılan silahlar ise kısaca; Neo-Victorian tarzı olarak tanımlanabilir.

 

Bronz ya da altın renk tonlarına sahip mekanik araçlarla günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, eşyalar yeniden tasarlanabilir. Bu araçlar; mekanik enerji ve buhar gücüyle çalışır. Üzerinde çarklar, lambalar, düğmeler, pervaneler, tekerlekler, somunlar, gösterge levhaları, metal borular ya da çarklar bulunur.

Görünüş itibariyle komplikedir ve Dieselpunk etkili tasarımlara göre daha estetik, daha karışık ve daha kolay bozulur görünür. Aklınıza gelen birçok nesnenin Steampunk tasarımı , birçok film karakterinin Steampunk Cosplay’i yapılabilir.

Rustic, Vintage gibi bazı elementler Steampunk’ın beslendiği noktalardır. Yani tasarımlar elle ve eskitme yöntemi baz alınarak komplike şekilde yeniden uyarlanarak yapılır.

Steampunk öğeler içeren bir filmde ya da kitapta karşılaştığımız karakterler daha çok kibar hanımefendiler ve beyefendilerdir. Çay partileri bu kültürün ayrılmaz parçasıdır.

Klasik Steampunk‘a Viktoryen Steampunk, gelecek zamanda geçene Futuristik Steampunk, başka bir dünyada geçene Fantezi Steampunk, Vahşi Batı’da geçene Western Steampunk adları verilir.

The League of Extraordinary Gentlemen’de kullanılan araba

Steampunk Etkili Filmler; The League of Extraordinary Gentlemen, Van Helsing, The Time Machine, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, Sky Captain and the World of Tomorrow, Steamboy, Hugo, Sherlock Holmes, Steamboy

Steampunk Etkili Oyunlardan Bazıları; BioShock, Final Fantasy VI‎, Myst games, Syberia, Thief (series)‎, Wild Arms…

Steampunk Etkili Kitaplar; Yürüyen Kentler Serisi, Zeplin, The Difference Engine, Jules Verne kitapları, Against the Day, Boneshaker, Frankenstein, Homunculus, Lady of Devices, Leviathan (Scott Westerfeld), Mortal Engines, Retribution Falls, Soulless, Steampunk, The Time Machine, The Anubis Gates , The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde verebileceğimiz bazı örneklerden..

Steampunk Etkili Müzik Grupları; Abney Park, Darcy James Argue, Chap Hop, Veronique Chevalier, The Clockwork Cabaret, Doctor Steel, Thomas Dolby, The Dresden Dolls, Frenchy and the Punk, Sunday Driver, Vernian Process, Unextraordinary Gentlemen, The Synthetic Dream Foundation…

Steampunk Temalı Kafe Yazımıza; Buradan ulaşabilirsiniz.

Bazı benzer özellikleri sebebiyle Dieselpunk ile karıştırılır. İlgili Dieselpunk Akımı Tanıtım Yazımıza; Buradan ulaşabilirsiniz.

Fanzade.com editörü