EN SEVİLEN 10 MANGA SERİSİ

Manga comics magazines and publications at newsagent's, Tokyo, Japan

Merhaba, bu yazımda sizlerle okuyucular tarafından en sevilen 10 manga serisini paylaşacağım. Liste, myanimelist sitesinin istatistiklerine göre hazırlanmıştır, keyifli okumalar dilerim.


10. KINGDOM

Kingdom

Seri, Çin’de savaşların ve krallık mücadelelerinin olduğu Savaşan Devletler Çağı’nda geçmektedir. Anne ve babalarını savaşta kaybetmiş Xin ve Piao adında iki çocuk hayatlarına köle olarak devam etmektedir. Bu iki çocuğun en büyük hayali kölelikten kurtularak büyük bir general olmaktır. Bir gün bu iki çocuğu gören devlet büyüklerinden Shou Bunkun, Piao’yu kraliyet sarayında yetiştirmek üzere yanına alır. Buna karşın Xin ise hayatına yalnız devam etmeye başlar. Yakın zamanda kralın kardeşi tarafından bir isyan başlatılır ve Piao yaralı kurtularak Xin’in yanına döner. Xin’e bir köy haritası vererek oraya gitmesini ister ve burada hayatını kaybeder. Şok içinde haritadaki yere giden Xin, vardığında Piao’ya birebir benzeyen biriyle karşılaşır. Bu kişi Kral Ying Zheng’dir. Piao aslında kralı korumak için kullanılmıştır.

9. SLAM DUNK

Slam Dunk

Hanamichi Sakuragi, sürekli kavga eden, sürekli aşık olan ve de sürekli ret edilen, liseli bıçkın bir delikanlıdır. En son aşık olduğu Haruko Akagi, tarafından da ret edilir. Ama Haruko, Hanamichi’yi neden ret ettiğinin açıklamasını da yapar. Basketbol klübünden biriyle çıkmak istemektedir. Sevdiği kızın kalbini kazanmak ve onunla çıkmak için, o zamana kadar amatör olarak yaptığı dövüş sporlarından başka sporla ilgilenmemiş Hanamichi, basketbol klübüne katılmaya karar verir.

8. GRAND BLUE

Grand Blue

Iori Kitahara, Izu Yarımadası‘nda deniz kenarında okyanus dalgaları ve parıldayan güneş ışınları arasında Izu Üniversitesi’nde ilk yılına başlamaktaydı. Amcasının dalış dükkanı olan “Grand Blue”‘ya taşınırken güzel kızlar ve iyi arkadaşlarla dolu üniversite hayatına adım atmayı bekliyordu. Ancak işler tam olarak planlandığı gibi gitmez. Dalış yapmaktan daha çok içki içmek, parti yapmak ve çıplak striptiz yapmak için zaman harcayan meraklı adamlarla dolu bir grup olan yerel Dalış Kulübü ile tanıştığı için hemen şok olur. Kendisini gruptan uzaklaştırma çabalarına rağmen, Iori çabucak onların aktivitelerine dahil olurken, kuzenleri ona okyanusa ve denize dalmanın harikalarını göstermeye çalışır.

7. OYASUMI PUNPUN

punpun en sevilen 10 manga
Oyasumi Punpun

Punpun Japonya’da büyüyen normal bir çocuktur, babasının annesini hastanelik etmesiyle Punpun’nun masumiyet yaşları da son bulmuştur. Dayısı ona bakarken, Punpun yetişkinliğe doğru ilerler, onu iyi yada kötü olarak değiştiren olaylarla karşılaşır. Bu olaylar Punpun’da yetişkin olmanın ne demek olduğu sorusunu uyandırır.

6. FULLMETAL ALCHEMIST

Full Metal Alchemist

Hiromu Arakawa tarafından yazılan ve çizilen bir Japon manga dizisidir. Ağustos 2001 ile Eylül 2010 arasında Square Enix’in Aylık Shonen Gangan dergisinde yayımlanmış, daha sonra bu bölümler bir araya getirilerek 27 tankōbon cildi halinde yayımlanmıştır. Çelik Simyacı dünyası, Sanayi Devrimi sonrasındaki Avrupa’ya benzer. Bu kurgusal dünyadaki en gelişmiş bilimsel tekniklerden birisi simyadır. Öykü, simya yoluyla annelerini yaşama döndürmeye çalışırken başarısızlığa uğrayan ve kendi bedenleri parçalanan Edward ve Alphonse Elric adlı iki kardeşin, bedenlerini geri getirmek amacıyla felsefe taşını arayışlarını konu alır.

5. MONSTER

 Naoki Urasawa tarafından yazılan bir manga serisidir. Serinin hikâyesi Almanya’da yaşayan bir Japon cerrah olan Kenzō Tenma’nın etrafında dönmektedir.

4. VAGABOND

Japonya’nın Sengoku Dönemi’nde 16. yüzyılın sonlarda doğup büyüyen Shinmen Takezou, vahşi ve saldırgan davranışları yüzünden köylüler tarafında iblisin çocuğu olarak görülüp dışlanmıştır. On yedi yaşında akranıyla birlikte evden kaçıp Sekigahara Savaşı’nda Tokugawa Klanı’na karşı savaşmak için Toyotomi ordusuna katılır. Fakat Tokugawa düşmanlarını yerle yeksan ederek 300 yüz yıllık Şogunluğa son verir. Takezou ve dostu savaştan sağ çıkmayı başarır ve sonrasında geri kalan yaşamlarında büyük şeyler yapmaya ant içerler. Fakat yolları ayrıldıktan sonra Takezou aranan bir suçlu haline gelir ve onu bekleyen onursuz ölümden kaçmak için adını ve kişiliğini değiştirmek zorunda kalır.

3. ONE PIECE

one piece en sevilen 10 manga
One Piece

Korsanlar Kralı Gold Roger, bu dünyadaki her şeyi elde eder ve idam edilirken, tüm servetinin Grand Line’da olduğunu, onu arayıp bulmaları gerektiğini söyler. Bu olaydan sonra herkes Grand Line’a gider. Ancak Grand Line’a girmek çok zor, Grand Line’da canlı kalabilmek imkansızdır.

Kahramanımız Monkey D. Luffy’nin rüyası, Korsanlar Kralı olmak ve One Piece denen kimsenin bilmediği, görmediği hazineyi ele geçirmektir. Küçük yaşlardan beri hep korsan olmak isteyen Luffy, kazara bir şeytan meyvesi (Akuma No Mi) yemiştir. 3 farklı şeytan meyvesi vardır ve bu meyveler yiyenlere çok üstün güçler sağlamaktadır ancak bu güçlerin bedeli asla yüzememektir. Luffy’nin yediği meyve onu bir lastik çocuğa çevirir. Bu olaydan yıllar sonra Luffy denize açılır. Yolculuğu sırasında ekibini toplayacak ve One Piece’i bulmak için Grand Line’da birbirinden tehlikeli ve komik maceralara atılacaktır.

2. JOJO NO KIMYOU NA BOUKEN PART 7: STEEL BALL RUN

Jojo’s Bizzare Adventure Part 7

En sevilen 10 manga listemizin 2. sırasında Jojo var. Bu manga JoJo sagalarının 7. hikayesidir ancak farklı bir başlığa sahiptir.

Hikâye 1890’ların vahşi batısında geçer. San Diego’dan California’ya kadar, oradan da New York’a dek sürecek olan en uzun ve en büyük yarış Steel Ball Run başlamak üzeredir. Kazanan, New York’a varıldığında en yüksek puanı toplayan olacaktır. Ödül ise tam $2,000,000’dır. Gizemli Gyro Zepelli, ilginç bir çelik topa (steel ball) sahip bir adamdır ve bu yarışı kazanmayı hedeflemektedir. Johnny Joestar (JoJo) ise bacakları tutmayan eski bir jokeydir ve çelik topla teması, bacağının seğirmesine neden olduğu için Gyro hakkında daha çok bilgi edinebilmek amacıyla yarışa katılır. Ancak Avrupalı bir başka jokey olan Diego Brando’nun, çok şanslı bir köle olan Pocoloco’nun ve daha nice rakibin karşı karşıya geleceği Steel Ball Run’da Gyro ve JoJo’nun işi hiç kolay olmayacaktır.

1. BERSERK

Berserk

Mangaka Kentaro Miura tarafından çizilen karanlık bir fantezi manga serisidir.

Şimdiye kadarki en başarılı seinen manga serilerinden biri olan Berserk, Orta çağdan kalma Avrupa’dan ilham alan karanlık bir fantezi dünyasında geçer. Hikâye, öksüz, paralı asker Guts’ın hayatını ve Şahin Takımı adlı paralı asker grubunun lideri Griffith ile ilişkisi etrafında döner.

En sevilen 10 manga listemiz bu kadardı, vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. En sevilen 10 anime yazıma gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere, elveda^^

Duvarı nem, insanı Chika Fujiwara ile evlilik yıkar.