WOLF AMONG US 2 – Neler Biliyoruz, Neler Bekliyoruz?

wolf among us 2

Wolf Among Us, 11 Ekim 2013 tarihinde Telltale Games tarafından çıkarılan bir gizem/macera oyunudur. Telltale’i bilmiyorsanız, kendileri 2004-2018 yılları arasında aktif kalmış ve geçtiğimiz yıllarda bir iflas haberi ile yüreğimizi dağlamış bir oyun şirketi. Genelde bir çizgi-roman teması üzerinden “point and click” diyebileceğimiz yapılarda oyunlar ile kütüphanelerimize girdiler. 2019’un Ağustos ayında şirket, LCG Entertainment denen başka bir şirket tarafından satın alındı ve New Telltale dediğimiz Telltale’in diriliş aşaması da böylece gerçekleşmiş oldu. Sonrasında 2019’un Game Awards sunumunda bir teaser yayınlayarak Wolf Among Us 2 ile karşımıza tekrar çıktılar. Ancak o teaser çıktığından beri oyunla ilgili somut şeyler göremedik. Peki bunun sebebi neydi? Acaba oyunda beklenmedik sıkıntılar mı var?

Wolf Among Us’ın Çıkış Posteri

Telltale’in Üzücü Hikayesi

Öncelikle şundan bahsetmek istiyorum. The Walking Dead, Batman, Wolf Among Us gibi başarılı markaları elinde bulunduran bu şirketimiz neden iflas yoluna gitti. Telltale’in iflası arasında pek çok sebep var. Ancak şirketin oyunlarına karşı iyimser yaklaşımı bunların başında geliyor. Bütçelerini aşan IP’lerin durmadan satın alınması ve aynı oyun konsepti üzerinden servis edilmesi bir yerden sonra oyuncuların heyecanını kaybetmesine sebep oldu. Hele ki yeni çıkan oyunlarında eski oyunları gibi vurucu hikaye ögeleri de bulunmayınca Telltale’in yeni oyunları satın alınmaz hale geldi. Satışların bu düşüşü sonrası bir de şirkete durmadan çalışan alınması şirketi darboğaz eden başka bir sebep. Bu bütçe aşımı, beraberinde şirket içi bir takım yönetim sıkıntılarını da doğurdu. Dolayısıyla kaçınılmaz sonu gören yöneticiler iflas bayrağını çekti.

Şirketin diriltilmesinin ardından ise yeni şirket bu eski hataları tekrarlamamak konusunda kararlı bir duruş sergiliyor. Önceki hatalarından ders çıkarmış olacaklar ki yeni oyunlarını yeni bir oyun motoru ile geliştirmeye koyulmuşlar. Ayrıca hikayelerine ve yaklaşımlarına da yenilikçi şekilde çalışacaklarını söylüyorlar. Verilen sözlerin ne kadarı tutulur bilemem ancak yeni yönetimin güven verdiğini söylemem gerekir.

Yeni güzergahlarından bahsettikleri minik bir tweet.

Şirket, yapım çalışmalarının devam ettiğinden devamlı olarak bahsediyor. Yeni görselleri henüz göremememizin sebebi, söylediklerine göre, henüz geliştirme kısımlarında olmalarıymış. Mezardan dönmelerinin ardından çıkaracakları ilk oyun Wolf Among Us 2 olacak. Şirketin bütün umudu bu marka üzerinde toplandığı için şahsi fikrim oyuna özenerek çalıştıkları yönünde. Peki oyunla ilgili yeni bir görsel görebilecek miyiz ? Hiçbir fikrim yok. Ancak Aralık ayındaki Game Awards‘da Büyük Kötü Kurt’u tekrar görme ihtimalimiz kuvvetli.

Wolf Among Us 2 ve geliştirme süreci ile ilgili bildiklerimiz şimdilik bunlar. İlerleyen tarihlerde oyunun incelemesini buraya koymak umuduyla, görüşürüz Fanzade okurları!

Wolf Among Us’ı Steam üzerinden satın almak için bu linke tıklayabilirsiniz.