Rainbow – Nisha Rokubou no Shichinin – Anime İnceleme

10 tane güzel anime öner deseniz; tartışmasız Rainbow – Nisha Rokubou no Shichinin‘i 10 animelik listeye dahil ederim. Beni ağlatan nadir eserlerden biridir.

2. Dünya Savaşı’nın tahribatından sonraki yıllarda geçen anime, ufak tefek suçlardan ıslahevine(Shounan Özel Islahevi) düşmüş bir grup çocuğun başına gelen kötü olayları, geçirdikleri zor zamanları konu alıyor. Klişe konuları bir çoğumuz sevmez ama bu animeyi değerli kılan tarafı; konusunun klişe olması, dünyamızın kötü tarafını sergileyen klişesi. Yani, demek istediğim; sürekli hapishane, ıslahevi şartları hakkında eserler yapılmıştır ama dünyamızda bu acılar, gerçekler hala devam ediyorken, bu klişe konu sizi hala etkiliyor. Eminim, izlediğiniz zaman sizde de derinden etkiler bırakacaktır.
Hikayenin bir ana karakteri var diyemem. Onun yerine 6 çocuğun oluşturduğu bir ana karakter grubu ve o gruba umut ışığı olan, çocuklardan daha önce ıslahevine gönderilmiş, Rokurouta Sakuragi adlı öğrenci var. Sakuragi, bu 6 çocuktan önce ıslahevine girmiş ve bir nevi bu ana karakter grubumuza akıl hocalığı ve ağabeylik yapıyor. Bu çocukların, ıslahevinde karşılaştıkları iğrençlik, çok daha vurucu verilebilirmiş ama bu haliyle de yeterince şok edici.

Başlangıç(Opening) şarkısının sözleri animeyle uyum içindeyken, olur da bazı bölümlerin sonlarında, gözyaşlarınıza hakim olamazsanız; bölümlerin bitiş(Ending) şarkısı size çok güzel bir şekilde eşlik ediyor. Çizimleri 2010 yapımı olmasına rağmen, yeterince kaliteli çizimlere sahip olan animeye, gözleriniz ilk dakikalardan alışıyor.

 Rainbow – Nisha Rokubou no Shichinin serisi, bölümler ilerledikçe konusunun daha da derinleştiği, açıldığı animelerden. Serinin konusu ilerledikçe, hüznünüzün ve seyir zevkinizin arttığını hissediyorsunuz.
Şu sıralar fantastik animelerden sıkıldıysanız, dünyamızda gerçekten örneklerine rastlayabileceğimiz bir seri arıyorsanız; izlemenizi tavsiye ederim. Daha önce animelerle arası olmayan bir izleyiciyseniz, başlangıç animesi olarak bunu önerebilirim. Ve çıktığı dönem Türkiye’de gündeme oturan, 2 saatlik bölümleriyle ağır aksak ilerleyen “Suskunlar” adlı diziyi duymuş, izlemiş, etkilenmiş bir izleyiciyseniz, bu kısa (26 Bölüm) ve etkili animeyi izleyin derim.
-Omae wa mou shindeiru. -Nani?