KAKEGURUI: Kumarbazlarla Dolu Bir Okul | Anime İncelemesi

kakegurui jabami image

Japonya diğer Asya Ülkeleri gibi kadınları geri plana itiyor. Animelere de bu durum yansıyor. Sizi bu durumdan, sadece bu durumdan da değil, dünyamızın bunaltıcı birçok özelliğinden kurtaracak bir animeyle karşınızdayım: Kakegurui.

Kakegurui‘de kadınlar ve riskler ön plana çıkıyor. Bizim inşa edilmesini umduğumuz eşitlik dünyasını da geçmiş, yıkılmasından korkmadıkları, kadınların yönettiği bir kumar dünyası inşa etmişler. Kaybetmekten neden korkmuyorlar? Deliler mi? Olabilir, tek kural kumarsa onları kim durdurabilir?

Anime, önemli olan tek şeyin kumar olduğu bir okulda geçiyor. Kumarda başarılı olanlar saygı görüyor, başarısız olanlarsa evcil hayvan oluyorlar. Yani insanlarda bıraktığınız izlenim ve size nasıl davranacakları kumardaki güncel başarınıza göre değişiyor.

Kumar dolu okula Yumeko‘nun gelmesiyle anime başlıyor. Tolstoy’un da dediği gibi “Tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar: Ya bir insan bir yolculuğa çıkar ya da şehre bir yabancı gelir.” Dolayısıyla muhteşem bir animeden bahsediyoruz.

 Animenin ilk kusuru yeni sezonun henüz çıkmamış olması. Dünyadan uzaklaşmak istiyorsanız iki sezonun yeteceğini belirtmeliyim.

İkinci kusuruysa evcil hayvan olma konusu. İnternetteki kedi videolarına baktığımda evcil hayvan olmak oldukça konforlu görünüyor. Kakegurui‘deyse evcil hayvan olmanın korkutucu bir şey olması oradaki kötü karakterden kaynaklanıyor ve bu durum rahatsız edici.

Yumeko Jabami – Kakegurui

Gördüğüm en farklı karakter. Gerçek hayatta Yumeko‘ya benzeyen biriyle karşılaşmanın mümkün olmadığını düşünüyorum.

Hem zekası hem de kişilik özellikleri açısından seyirciyi hazırlıksız yakalıyor. Merak etmeyin, bu yazı da sizi hazırlamıyor. Olacakları söylesem bile animeyi izlerken şaşıracaksınızdır.

Midari Ikishima

Yumeko‘yu on üzerinden ne kadar enteresan bulduğunuzu düşünün. Şimdi bu sayıyı ikiyle çarpın. Karşınızda Midari Ikishima. Midari delirmiş olmasıyla ünlü bir karakter. O kadar delirmiş ki Kakegurui dünyasında bile yargılanıyor.

Ryota Suzui

Animede öne çıktığını düşündüğüm tek erkek karakter. Aynı zamanda normal olduğunu düşündüğüm tek karakter. Kendimizi o okulda bulsaydık bence hepimiz Ryota olurduk. Bizi temsilen oradaymışçasına iç sesimiz oluyor, “Delirdiniz mi?” diye soruyor. Ama “Evet.” demekten çekinmeyecek karakterlerle karşı karşıyayız.

kakegurui karakterleri
Ryota Suzui

Itsuki Sumeragi – Kakegurui

Kakegurui denildiğinde aklıma gelen karakter. Kesinlikle ana karakter değil ve animede çok önemli bir yeri yok. Yine de animenin dünyasına çok yakıştığını düşünüyorum. Itsuki olmasaydı animede bir şeyler eksik olurdu.

Itsuki Sumeragi

Kirari Momobami

Kendisi başkandır. Bir başkan olarak animenin sürükleyici olması görevini de üstlenmiş. Anime boyunca başkanla ilgili daha fazla sahne olmasını umuyorsunuz.

kakegurui karakterleri 55
Kirari

Sevmeyen birçok kişi olduğunu bilsem de Kakegurui‘yi izlemenizi tavsiye ederim. Death Note’daki zekice planlara bu yapımda da rastlama şansını kaçırmayın.

Seri hakkında sitemizde yapılmış bir diğer anlatıma ulaşmak için buraya tıklayın.

Anime seviyorsanız Fanzade Otaku Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.