edens zero

EDENS ZERO: Uzaya Uzun Bir Yolculuk | Anime İncelemesi

Merhaba anime izleyicileri! Bugün hep birlikte uzay temalı bir animeyi inceleyeceğiz: Edens Zero. Rahat bir nefes verin ve bu animenin içine sürüklenin.

EDENS ZERO’nun KONUSU

Hikâyemizin kahramanı Shiki, robotların ve onu bulan robot büyükbabası ile terk edilmiş lunapark olan Granbell de yaşamaktadır. Hep birlikte güzel bir hayat yaşıyorlardır.

edens zero 2
Shiki’nin Küçüklüğü

Bir gün B-Cubber’lık –video çekerek paylaşıyor- yapan Rebecca ve Happy oraya gelirler. İlk geldiklerinde her şey normaldir. Robotlar onları karşılar ve kalacak bir yer bile verir. Oraya yüz yıllar sonra Shiki’den başka insanlar gelmişti çünkü. Shiki ise ilk kez robotlardan başka birini görmüştü. İlk ısınamasa da sonradan ısınmıştı.

O günün gecesinde birlikte eğlenmişlerdi. Herkes odalarına çekilmişti. Ama o geceden sonra olacaklar… Kimsenin tahmin edemeyeceği şeylerdi. Robotlar ayaklanma başlatmıştı. Ve sabah Happy ile Rebecca’yı yakmak için direğe bağlamışlardı. Shiki anlamayıp kaldıkları yerden çıkmıştı. Anlamayarak bakıyordu. Robot arkadaşları neden bunu yapmışlardı? İşte her şey böyle gelişmeye başladı. Shiki, Rebecca ve Happy’i kurtardı ve birlikte dileklerini gerçekleştirmek için “Anne”yi aramaya koyuldular.

EDENS ZERO KARAKTERLER VE ÇİZİM

Doğrusu Edens Zero bana göre çizim konusunda baya iyi bir anime. Savaş sahneleri olsun ya da başka sahneler harika bir çizim ile anlatılmıştı. O konuda sorun yok. Ama şöyle ki Fairy Tail’ın eserinin yapımcısı ile aynı kişi yapmıştır bu animeyi. Eğer animeyi izlediyseniz çoğu karakterin çizimi aynı ya da o karakterlerden ilham almışlardır Hatta Happy’i almışlar ve aynısını buraya koymuşlar. İlk izlediğimde biraz fazla takılsam da sonra sorun etmedim doğrusu.

SESLENİRME VE GENEL MÜZİKLER

Yapımın seslendirmesi de çizimleri gibi gayet başarılı. Çoğu karakterin seslendirmeni Fairy Tail’de ki seslendirmenler ile aynıdır. Müziklere gelecek olursak anime de müzik kullanımı bazı yerlerde düşük kalırken bazı yerlerde –özellikle duygusal yerlerde- insanı o dünyaya sürüklemektedir. İki tane opening ve hoş bir ending vardır. Buraya bir opening ve ending bırakıyorum. Gözlerinizi kapatın ve o ana odaklanın sadece.

Opening
Ending

GENEL İZLENİMLER VE BENİM YORUMUM

Edens Zero, şu an 25 bölümden oluşarak bir sezonu olan çerezlik serimizde. Tabii bir açıklama yok ama yaz sezonunda bizleri mutlu ederek ikinci sezonu gelebilecek bir serimiz. Mangası ise hâlâ güncel olarak devam etmektedir. IMDB puanı şu an 7,2’dir. Netflix’de de yayımlanmaktadır. İnsanların çoğu Fairy Tail çakması dese de ben bu yarıma katılmamaktayım. Bu anime de konular daha sürükleyici ve çizimleri daha hoş durmakta. Bir oturuşta izleyebileceğimiz ve merak edip mangadan devam edebileceğimiz bir seri hatta. Merakta bırakan gerektiğinde güldüren gerektiğinde ağlatan bu animeyi izlemenizi tavsiye ediyorum. İkinci sezonda harika şeylerin olacağına kesinle eminim.

Değerli zamanınızı ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. Diğer anime eleştirim olan Blue Period’a sitemizi girerek ulaşabilirsiniz. İyi kalın, anime ile kalın.