Salt Hüzün Animesi: Devilman Crybaby – Anime İncelemesi

Animeler genellikle çocuksu yapıda olmaları sebebiyle pek çok kişi tarafından eleştiri yağmuruna tutulur. Hatta izleyenlere bile “kaç yaşına geldin hala çizgi film izliyorsun” gibi bana kalırsa anlamsız yakıştırmalarda bulunulur. İşte adeta bu önyargıyı kırmak için yaratılmış bir anime olan Devilman Crybaby bu haftaki yazımızın konusu.

Eski yazılarımı takip edenler bilir. Death Note live action faciasından sonra bende animeler konusunda Netflix’e karşı büyük bir ön yargı oluştu. Netflix, bu başarısızlığı değerlendirmiş ve kabul etmiş olacak ki, animeler konusunda daha iyi çalışmalar yapmaya başladı. Devilman Crybaby de bunlardan birisi.

Devilman Crybaby Hikayesi

Hikaye aslında ana karakterimiz olan Akira’nın çocukluğunu ve onun en yakın arkadaşı olan Ryo’yu gösteren bir dizi flashback ile başlıyor. Daha sonra günümüze dönen hikaye, Akira’yı ve onun lise arkadaşlarını temel alıyor. Bir gün okul çıkışı, aradan yıllar geçtikten sonra Ryo ile karşılaşan Akira, Ryo ile birlikte gizemli bir yere gidiyor ve bu ikili bir dizi fantastik olay ile yüzyüze geliyor.

Hikaye anlatımı olarak içinde hiç filler bölüm bulundurmaması ve 10 bölümlük kısa süresi size bir günde bile bitirilebilecek bir şaheser sunuyor. Bir remake olan Devilman Crybaby’nin aslı ise çok eski bir anime. Çok şükür ki netflix bu işin altından kalkabilmiş ve bu güzel yapımın güncel versiyonunu bizlere kazandırabilmiş.

Karakterler

devilman crybaby anime

Akira Fudo

Ana karakterimiz olan Akira aslında çok duygusal bir çocuk. O kadar duygusal ve empatik bir insan ki, birinden duyduğu, kendisini ilgilendirmeyen üzücü bir olaya bile saatlerce ağlayabilecek bir yapıda (tabi sadece ilk bölümde). Daha sonra büyük bir değişim yaşayan Akira, içe dönük yerine çok daha dışa dönük ve özgüvenli hale geliyor fakat, içindeki o naif kalbi hala sağlam.

Ryo Asuka

Şüphesiz ki serimizin en gizemli karakteri, Akira’nın çocukluk arkadaşı Ryo. Günümüz dünyasında bir anda Akira’nın karşına çıkan Ryo onca sene ne yaptı çok bir fikrimiz yok fakat şunu biliyoruz ki kendini fantastik olayları keşfetmeye adamış bir araştırmacı. Daha fazla spoiler vermemek adına karakter tanıtımını burada sonlandırıyorum.

Miki Makimura

Serimizin esas kızı sayılabilecek Miki, Akira ile aynı evde yaşayan, sportmen, okul koşu takımının kaptanı popüler bir kız. İşin fantastik kısmıyla pek ilgisi olmasa da Akira ile olan ilişkileri animeye biraz insancıl duygular katmış durumda. Eminim Miki karakterinin yaratılma sebebi de bu duyguları seyirciye aktarabilmek.

Çizimler ve Müzikler

Alışılmışın dışında bir çizim tarzı olan devilman crybaby’yi ben ilk etapta bu tarz bir çizim izlemediğim için yadırgamıştım. Fakat 10 bölüm olmasına rağmen kısa sürede alıştım ve serinin kalanını keyifle izlerken bu çizim tarzını ilk etapta beğenmediğim için kendimi suçladım.

Müzikler konusunda ise harika bir iş çıkaran Devilman Crybaby’nin bana kalırsa en iyi parçası, Animenin ağır ve hüzünlü havasını da yansıttığı için “Crybaby”. Bana kalırsa parça ismini animeden, anime ise ismini hem Akira karakterinden hem de hüzünlü havasından almakta.

Eğer siz de biraz duygusal ve etkileyici bir anime arıyorsanız, Devilman Crybaby tam size göre.