DANDADAN | Birçok Türü Bir Araya Getiren Farklı Bir Manga Tavsiyesi

dandadan cow

Yukinobu Tatsu’nun mangakalığını yaptığı Nisan 2021’de Shonen Jump Plus‘da çıkan doğa üstü olaylar romantizm, gerilim, aksiyon ve romantik komedi türünde bir manga Dandadan! Sadece kategorilerine bakarak bile değişik bir yapım olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu değişik yapımın hikayesinden bahsedeyim.

Dandadan Mangasının Hikayesi

dandandan

Momo Ayase, Takakura Ken (ünlü Japon aktör) hayranı, onun gibi havalı bir erkekle çıkmayı hayal eden, normal liseli bir kızdır. Bir gün okulunda zorbalık gören bir çocuğa yardım etmesi olayların fitilini ateşler, Momo’nun yardım niyetini yanlış anlayan karakterimiz onun da kendisi gibi uzaylılara inandığını ve bu yüzden arkadaş olabileceklerini düşünür çünkü çocukluğundan beri uzaylılara inanmış ve bu yüzden dışlanıp arkadaş edinememiştir.

Ancak Momo, uzaylılara inanmadığını kendisi medyum anneannesinin yanında yetiştiği için hayaletlere inandığını söyler ve bu ikilinin tartışmasına ve birbirlerine kimin haklı olduğuna dair meydan okumalarına yol açar. Momo uzaylıların sıkça görüldüğü eski bir hastaneye diğer karakterimiz ise hayaletli bir tünele gider ve ikisi de haklı çıkar.

Momo uzaylılar tarafından yakalanır diğer karakterimiz ise bir hayalet tarafından lanetlenir. Olayların devamında birbirlerini kurtaran karakterlerimizin tanışmasıyla ya da şöyle diyelim Momo’nun diğer karakterimizin isminin Takakura Ken olduğunu öğrenmesiyle biter.

Tanıtım

Lanetten dolayı Takakura ya da Momo hayalindeki erkeğin isminden bile etkilendiği için onu Okarun demeye başlayacak ve biz de öyle tanıyacağız. Yine lanet sebebiyle hayalet Okarun’un cinsel organını alır. Hikâyenin devamında da Okarun’un cinsel organını geri almaya çalışmaları, ararken karşılaştıkları başka uzaylılar ve hayaletler yaşadıkları olaylar (örneğin bazen bu devasa yengeç hayaletiyle ebelemece oynamak da olabiliyor uzaylılarla mecha godzilla dövüşü de olabiliyor) ve birlikte tanıştıkları yeni farklı karakterlerle ilerliyor.

dandadan manga

Dandadan hızlı temposu ile akarken aniden yaşanan aşırı dramatik sahneler ve aşırı komik olaylarla hiç çekiciliğini kaybettirmiyor. Güldürürken ağlatan sonrasında da havalı aksiyon sahneleriyle coşturan temposu çok iyi ayarlayan bir yapım ancak hikayesini asıl güzel yapan, karakterlerin birbirleriyle olan ilişkileri. Hikâye bizi ne kadar saçma yerlere götürüyor olsa da karakterler arasındaki ilişkiler aslında hikâyeyi taşıdığı için sizi olaylardan koparmadan devam etmenizi onlarla bağ kurmanızı sağlıyor.

Bu garip hikâyenin ana karakterlerine daha yakından bakacak olursak

Dandadan Karakterleri

Momo Ayase

Cesur, zeki ve kendinden emin birisi shounen ana karakteri olduğu için annesi de babası da yok.

Ken Takakura

Hikâyede Okarun olarak daha çok ismini duyduğumuz utangaç, ince düşünceli ve biraz garip bir karakter. Momo ile çok iyi bir dengedeler diyebilirim.

Sonuç

Dandadan aşk, komedi, arkadaşlık, aksiyon kadar alışılagelmiş bir türde liseliler yaratıklarla dövüşüyor kadar basit bir hikâye kurgusuna sahip olsa da yaptığı şeyi hakkını vererek yapıyor . Diğer serilere kıyasla gerçekten romantik bir ilişki dönmekte. Komedisi gerçekten içten kahkahalar attırıyor arkadaşlıklar çok samimi hissettiriyor. Aksiyon muazzam güçlü panellerle çok iyi verilirken aniden tokat gibi çarpan korkunç panellerle sizi yerinizden zıplatıyor ve bunu harika bir denge içinde yapıyor.

İngilizce mangasının 81. bölümü yayımlanmış durumda ve her pazartesi çıkmaya devam ediyor

Bu ilginç mangayı okumanızı tavsiye ederim.