SCHUMACHER (2021) | İşte Geliyor Rainmaster!

Bu hafta sizlere Netflix‘te izleyip çok beğendiğim belgeselden yola çıkarak Schumi’den bahsetmek istiyorum. Benim jenerasyonumun aşık olduğu adam. F1 denince aklımıza gelen tek isim. Michael Schumacher. Almanların bu sporu sevmesini sağlayan adam.

Michael Schumacher Kimdir?

Henüz 4 yaşındayken babası kendi olanakları ile ona basit bir karting aracı yapar. Karting’e çok ilgi gösteren Schumacher, Kerpen-Horrem’deki bir karting pistindeki kulübün en genç üyesi olur. 6 yaşına geldiğinde babası ona kullanılmış, hurda parçalardan karting aracı yapar ve Michael bu karting aracıyla ilk kulüp şampiyonluğunu kazanır. Schumacher ailesi, oğullarının yarışmasını desteklemek için ikinci iş olarak karting pistinde çalışmaya başlarlar. Buna rağmen ailenin, Michael’in ihtiyaç duyduğu nitelikte motor alabilmek için yeterli imkânları hala yoktur. Zaman zaman yerel gazetelerde haberleri çıkan Michael için yerel işadamları sponsor olur ve bu sayede Michael yarışmaya devam edebilir.


Alman yasaları uyarınca, karting pilotu lisansı alabilmek için istenilen yaş sınırı 14’tür. Lisans olmadan ulusal yarışmalara katılamayacak olan Michael, 1981’de, henüz 12 yaşında iken, lisansını Lüksemburg’dan alır. 1983 yılında Alman kart lisansını da alan Michael, 1984 yılında Almanya Junior Karting Şampiyonası‘nı kazanır. 1985’te Adolf Neubert’in Eurokart takımına katılır. 1987 yılına gelindiğinde artık Almanya ve Avrupa Karting Şampiyonudur. 1988’de Almanya Formula Ford ve Formula König serileri ile tek koltuklu yarış araçları serilerine ilk ciddi adımını atar.


1989 yılında Formula 3 ile başlayan serüven 1991 yılında Formula 1’e kadar tırmanır. Benetton Formula takımında kazandığı 2 şampiyonluğun ardından, 1996 sezonunda başladığı Scuderia Ferrari kariyerinde 2000-2004 arasında 5 şampiyonluk kazanmıştır. Schumacher, aralarında “en çok şampiyon olan pilot“, en çok “en hızlı turu atan pilot” ve “bir sezonda en çok yarış kazanan pilot” gibi unvanların bulunduğu onlarca rekorun sahibidir. “En çok rekor kıran pilot” rekoru, bu anlamda onun başarısının en büyük göstergesidir. Bir sezondaki tüm yarışlarda podyuma çıkan ilk (ve tek) pilot rekorunu 2002 sezonunda kırmıştır.


SCHUMACHER (2021)

Burada da yine çocukluğundan başlayıp o malum kazaya kadar olan zaman dilimi konu alınıyor. Gerek takım arkadaşları, gerek ailesi, hatta pistteki rakipleri bile onu tanıdıkları haliyle anlatıyor. Belgeselde Schumacher’in eşi Corinna, babası Rolf, kardeşi Ralf, çocukları Gina-Maria ve Mick ve menajeri Willi Weber ile röportajlar yer alıyor. Jean Todt, Bernie Ecclestone, Sebastian Vettel, Mika Häkkinen, Damon Hill, David Coulthard ve Flavio Briatore gibi Formula 1’in önde gelen kişileriyle de röportajlar filmde yer almaktadır.


MERAKLI GERÇEK

Ergenliğimin kahramanı. Sporu sevdiren insan. Hızlı arabalar, rekabet ve adrenalin. Birçok efsane var yarış sporlarında. Efsane sayısı F1’de bile çok fazla ama benim için kendisi tek ve keşke İstanbul’a geldiğinde onu izleyenlerden biri olsaydım 🙁 Bazı fotoğrafları var Schumi’nin internette ama ben onu hep buradaki gibi hatırlıyorum ve hatırlayacağım. Hatta onu oynadığı filmlerle de hatırlayacağım. İzlerken onun zekasıyla, nezaketiyle, centilmenliğiyle ben gurur duydum resmen. İş ve özel hayat arasındaki dengeyi çok iyi korumuş Schumacher. Yarış pistlerinde geçirdiği zamandan tutun da ailesiyle geçirdiği zamanlara kadar her şey. Bunları izlerken ve hayatını okuduğunuzda sizler de göreceksiniz zaten. Aklınızda şu soru belirecek; “Meribel’de kayak yapmak yerine Dubai’da atlayış yapsaydı bugün nerede olurdu?”

Şimdi asıl konuya gelelim. Arşiv fotoları, videolar ve röportajlar cidden çok iyi. Çok güzel ve faydalı bir belgesel olmuş. Bir belgesel için neler denir onu da hiç bilmiyorum, ilk defa belgesel ile ilgili bir yazı yazıyorum. Aslında Schumi’nin içinde olduğu birçok belgesel var ama sadece onu anlatan bir tane daha mevcut; Michael Schumacher: The Red Baron. Bu belgeselin tamamı maalesef bizim ülkemizdeki hiç bir platformda yok. Belgeselde Schumi’nin Ferrari’de geçirdiği yıllar konu alınıyor.

112 dakikalık bu muhteşem görsel şöleni izlerken umarım sizler de ben kadar eğlenirsiniz. Şimdiden iyi seyirler…