Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai – Anime İnceleme

anohana - 01

Oldukça duygusal bir seri olan Ano Hana’nın incelemesi bu yazımızda.

Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai, kısaca AnoHana… Jinta Yadomi’nin ilk okul döneminde yaşadığı bir olay yüzünden dünyası başına yıkılmıştır. Popüler çocuktan nefret edilen bir insana dönüşmüştür bu da onu okuldan uzaklaştırmıştır ve artık okula gitmemektedir. Yaşadığı olay ne midir? Arkadaşları ile kurdukları “Super Peace Busters” gruplarında bir konuşma sırasında arkadaşları Jinta’nın üstüne giderler ve Meiko “Menma” Honma’dan hoşlanıp hoşlanmadığı öğrenmeye çalışırlar Jinta’da utandığı için Meiko’ya hakaret ederek oradan uzaklaşır ama bu onun Meiko’yu son görüşüdür çünkü; Jinta’nın peşinden koşan Meiko’nun ayağı kayar ve dereye düşüp hayatını kaybeder.

Anohana - 02 Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai

“Jinta” birgün olsun bu olayı düşünmeden edemez ve teker teker bütün arkadaşlarını kaybeder. Daha sonra annesini de kaybetmesi ile hayatı allak bullak olan kahramanımız kendini evine kapatır ve bir yaz günü oyun oynarken kendi kendine konuştuğu sırada sanki birisi ona cevap verir ve daha da şiddetli bir şekilde o kişiye yanıt vermeye başlar. Arkasını döndüğünde ise o kişinin ölen arkadaşı “Meiko” olduğunu görür ve bunu bir yaz bunalımı olduğuna kendini inandırır.

anohana - 03

Ne yaparsa yapsı ne derse desin “Menma” peşini bırakmaz. Ölen arkadaşı geri dönmüştür ve nasıl olduysa onunla aynı yaşta görünmektedir ve Jinta’dan bir istediği olduğunu ama bu isteğinin ne olduğu hatırlayamadığı söyleyip durur. Kahramanımız bunun onun görevi olduğu ve yerine getirmesinin önemli olduğunu düşünmeye başlar ve Menma’nın ne istediğini bulmak için her türlü yolu dener.

 

anohana - 04
Kahramanımızın çabaları ve eski arkadaşlarıyla arasında geçen konuşmalar üzücü olsa da, insan bu Anime’yi izlerken gerçekten tuhaf duygular için oluyor. Hüzünlü bir anime olmasına rağmen insan mutlu oluyor…

anohana - 05

15. Japon Medya Sanatları Festivalinde Jüri’nin Seçimi Özel ödülü kazanan Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai ilk haftasında otuzbirbinden fazla satışı ile Blu-ray’i en çok satılan üç Anime’den de biri oldu. Ai Kayano, Miyu Irino, Aki Toyosaki, Haruka Tomatsu, Takayuki Kondou gibi seiyuuları bir araya getiren anime. Çizim, atmosfer ve ses açısından izleyicisini harika bir şölene davet ediyor. Hüzün ve mutluğu bir arada görmek isteyenlerin izlemesi tavsiye edilir…

Anime incelemeleri ve haberleri üzerine yazılar yazmaktayım.