F1 2016 – Oyun İnceleme

Codemasters geçtiğimiz günlerde efsane serisinin yeni oyunu F1 2016‘yı bizlerle buluşturdu. Birçok oyuncu için F1 2015 hayal kırıklığı yaratmıştı, tabi ki bundaki en büyük etken oyunun önceki serilere nazaran fazla bir yenilik sunmaması ve kariyer modunun olmamasıydı. F1 2016 içinde dolayısıyla büyük bir beklenti oluşmuştu. Codemasters bu eksikliğin farkına varmış ve F1 2016′da bizleri muazzam bir kariyer modu ile karşıladı bu sene.

8

Oyunun grafiksel açıdan ve de içerik anlamında da ilerleme kaydettiğini söylemek mümkün. F1 2016‘da ki en büyük yeniliklerden biri de kariyer modunda bizlere birinci şahıs bakış açısı ile sunduğu kısımlar. Kontrat imzalarken önceki F1 ya da diğer yarış oyunlarında ki (Project Cars, Assetto Corsa vs.) gibi menü üzerinden sayfaya imza atma şeklinde değil sanki gerçekten bir pilotmuşsunuz gibi takım ofisinde FPS görüş açısıyla her anı yaşayarak en gerçekçi şekilde imza atıyoruz. Benzer bir yenilik Fifa 17‘de de olacak.

“Niki Lauda, Michael Schumacher, Ayrton Senna ve Sen”

Takımınızın ofisinde dizüstü bilgisayarınızla çokça zaman geçireceksiniz.
Takımınızın ofisinde dizüstü bilgisayarınızla çokça zaman geçireceksiniz.

F1 2016 bizlere yarış ve pratiklerden elde edeceğimiz “resource point adı verilen puanlar ile yapabileceğimiz oldukça geniş bir upgrade sistemi sunuyor. Her aracın karakteristik özellikleri var ve bulunduğunuz takımdaki araca göre motor gücü, yakıt tüketimi ve araç ağırlığı gibi çok çeşitli yenilikler yapabiliyorsunuz. Kariyer modunda sahip olduğunuz dizüstü bilgisayar ile aracınızın durumunu, başka takımların sürücü arayıp aramadıklarını görebiliyorsunuz. Bu kadar çok takım ve araç varken dilerseniz başka bir takıma da transfer olabiliyorsunuz doğal olarak. Ekstra pist olarak bu sene Azerbaycan Grand Prix‘i eklenmiş. Oldukça zor virajlarıyla ünlü olan pistte atmosfer adeta tavan yapıyor. Grafiksel açından birkaç ekleme ile daha da güzelleşmiş F1 2016. Şehir, pist, araç tasarımlarının yanı sıra ışık ve gölgelendirmeler de oldukça hoş. Kariyer modunun yanı sıra Championship Season, Time Trial, Quick Race gibi modlar bu seneki oyunda da mevcut.

“Yarış Sırasında Etrafa Göz Gezdirirken Yarışı Unutabilirsiniz.”

 

Oynanabilirlik açısından bahsedecek olursam ayarlar kısmından birçok ince ayar yapabilirsiniz. Oyunu Logitech G27, Xbox Controller ve klavye ile deneme fırsatım oldu. Açıkcası F1 2016 gibi simülasyon oyunlarından tam anlamıyla zevk almak için iyi bir direksiyon seti şart. Tüm oyun içi yardımları kapatıp, her virajda saniye değil salise hesabı yapmak istiyorsanız özellikle. “Force FeedBack” özelliği de keza oldukça başarılı, özellikle yağmurlu yarışlarda ekstra özen göstermek gerekiyor ve başarı için sizi buna zorluyor. Gamepad ile de oldukça zevkli olduğunu söyleyebilirim, bir iki yardım açtıktan sonra biraz daha arcade’e kayan bir sürüş olsa da oldukça yeterli. Klavye konusundaysa bu tür oyunların kesinlikle klavye ile oynanmasını tavsiye etmiyorum.

Tanımadığınız insanlarla çekişmeli mücadeleler F1 2016’da sizleri bekliyor.

F1 2016 bizlere 22 kişiye kadar desteklenebilen, 21 pistlik bir multiplayer deneyimi sunuyor. Ben birkaç kez denedim bekleme süreleri ise biraz fazlaydı ileriki günlerde düşecektir. İlk yarışımı 22 kişi arasından 16. olarak bitirsem de oldukça eğlendiğimi söylemeliyim. PC versiyonun da bir de steam workshop mevcut. Optimizasyon açısından ise oldukça iyi bir iş çıkarmış ve bizleri üzmemiş.

F1 2016 PC, Ps 4, Ps 3, Xbox One platformlarında mevcut. Steam üzerinde ki fiyatı 89 TL. Bir sene boyunca oynayacağınız bir oyun için makul bir fiyat. Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere.