Hyouka – Anime İnceleme

Dedektiflik serilerini sevenlerden misiniz? O halde Hyouka izlemelisiniz.

Hyouka, Japonların Sherlock Holmes’u desek nasıl olur? Kahramanımız Houtarou Oreki zeki ama enerjisi düşük bir insandır. Yürürken bile gideceği yola göre enerjisinin ne kadarını harcayacağını, enerji kaybını nasıl önleyeceğini düşünür. Hatta o kadar üşengeçtir ki bazen yattığı yerin iki santim uzağına bile uzanmaya üşenir.

Hyouka - 01
Üşengeçliğini ablasına verdiği sözden dolayı kaybedeceğini bilseydi eminim ki o sözü vermezdi. Hatta gerekiyorsa ablasıyla küser ve bir daha konuşmazdı. Söz ne miydi aslında çok basit ablasının lisedeyken katıldığı, Klasik Edebiyat Kulübüne katılıp kapatılmasını önlemek. Oreki kulüpteki tek kişinin kendisi olduğunu sanması onun en büyük hatası ve ölüm fermanı diye biliriz.

Hyouka - 02

Kulübe katılan ikinci kişi olan Chitanda Eru ile tanışan Oreki’nin enerji tasarruf işi suya düşer, kendini bir anda gizemleri çözen bir dedektiflik işinin ortasında bulan kahramanımız, giderek gizemlerin büyümesiyle daha da derinlere batar. Kahramanımızın yakın arkadaşları Fukube Satoshi ve Ibara Mayaka’nın da kulübe katılmasıyla işler daha da ilginçleşmeye başlar.

Hyouka - 03
Yuuichi Nakamura, Satomi Sato, Daisuke Sakaguchi, Ai Kayano gibi ünlü seiyuularında aralarında bulunduğu güzel bir ekiple çalışılmış bu anime insanı içine çekiyor özellikle dedektiflik ve gizem türü severlerin izlemesi gerektiğini düşündüğüm kısa serilerden bir tanesi!

Anime incelemeleri ve haberleri üzerine yazılar yazmaktayım.