Code Geass – Anime İnceleme

Merhaba sevgili arkadaşlar, bugün Code Geass ile başlayacağımız mecha yazı dizisinin ilk bölümüyle karşınızdayım. Böyle bir yazı dizisi oluşturmayı uzun süredir istiyordum, başlangıç için en uygun örneği bana göre mecha aleminin en önemli baş yapıtı olan Code Geass serisi ile başlamayı uygun gördüm. Ayrıca bu seri bana göre hiç anime izlememiş olan bir kişiye tavsiye edilecek ilk seri olmalı, zira üniversiteye ilk başlayanlar arkadaşların tavsiyesi üzerine anime alemine ilk girişi Death Note ile oluyor ve seri sonunda animelerden ellerini çekiyorlar. Bu yüzden size tavsiyem, eğer bu seriyi seviyorsanız hiç anime izlememiş bir kişiye tavsiye etmeniz gereken ilk seri olmalı diye düşünüyorum.

Animeyi derinlemesine incelemeden önce bu yazı dizisinde derleyeceğim anime serilerini önceden belirtmek istedim. Takip eden arkadaşlar hatırlayacaklardır, ilk mecha inceleme yazım yaklaşık bir sene önce Guilty Crown  ile gelmişti, buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca daha önceden yazdığım,
Schwarzesmarken incelemesine buradan
Sidonia no Kishi’ye buradan
Aldnoah Zero incelemesine de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

eyes code geass lamperouge lelouch anime 1920x1200 wallpaper_www.wallpaperfo.com_82

Diğer incelemek istediğim serilerden kısaca bahsedecek olursam; Nobunaga the Fool, Kakumeiki Valvrave, Innocent Venus, Heroic Age ve bir kaç sürpriz seriden oluşacak. O zaman Code Geass incelememize hep beraber başlayalım.

Kawapaper_Code_Geass_0000117_2000x1310
                                     Karizmatik Lelouch vi Britannia

Lelouch, Lamperouge olarak soy adını değiştirmeden önce Britannia İmparatorluğunun varislerinden prens Lelouch vi Britannia’dır. Küçükken annesi Marianne vi Britannia bir suikastta kurban gider, kardeşi Nunnally ise hem kör hem sakat kalır. Bu duruma çok içerleyen Lelouch babası Kral Charles zi Britannia’nın huzura çıkar. Annesinin ölümüne neden engel olmadığını sorarken, babasının kardeşi için ”Zayıflarla işim yok” demesi üzerine sinirlenince kralın huzurundan kovulur ve kardeşiyle Japonya’ya sürgüne gönderilir. Japonya’da meşhur arkadaşı Suzaku ile tanışır, ”Bir gün Britannia’yı yok edeceğim” cümlesine Suzaku inanmıştır, keza bu cümleye ileride ihtiyaç duyacaktır. Çünkü Japonya, Britannia tarafından işgal edilmiş, kendilerine 11.bölge ismi verilmiş, babası ise öldürülmüştür.
Code_Geass_-_Lelouch_of_the_Rebellion_R2_-_02_030_0001
                                     Ashford Akademisi, Sonun Başlangıcı

Lelouch Lamperouge, kardeşiyle birlikte Ashford ailesinin himayesine alınmış şekilde yaşamayı sürdürmektedir. Asillerle satranç oynamayı sever, onları her yendiğinde paralarını alarak daha da mutlu olmaktadır. Bir gün yine arkadaşı Rivalz ile birlikte Japonya’ya hükmeden Britannia’lı asilzadenin yanına gider, 7 dakikalık rekor bir zamanda asilzadeyi alt eder ve motorla geri dönerken arkalarında çok hızlı ilerleyen bir kamyon görürler. Kamyon onlara çarpmamak için aniden direksiyon kırarak köprüden aşağıya düşer. Yalnız, kamyonu kovalayan knightmare ( seride mechalara verilen isim) ları görememektedirler. Motoru Rivalz durdurur, inerler, Lelouch vicdan yapar ve ”Kamyondakilere bir şey olmuş mudur acaba” diyerek aşağıya iner. Meraklı kalabalık etrafa toplanır, Lelouch tam kasaya tırmanırken kamyon hareket eder ve kahramanımız, anime meclisine başkanlık edebilecek kapasiteli milletvekili abimiz Lelouch kasadan içeri düşer. Kamyondakilerin birer terörist olduğunu öğrendikten sonra Glaskow serisinden knightmaresine atlayan Kallen’i görür. Kallen peşlerindeki knightmareları avlamak için dışarı çıkarken, Lelouch’un gözleri büyük tanka bakmaktadır. Çünkü halka teröristlerin portakal gazları ile saldırı yapacaklarını valilik tarafından iletilmektedir.
code-geass-characters
                                              İlk Kayıp, Suzaku

Kamyon bir tünele girer, tünelde kasaya bir Britannia askeri girince işler Lelouch için değişmeye başlar. Karşısındaki Suzaku’dur, Lelouch şaşırır, çünkü babası onlar tarafından öldürülmüştür. Konuştukları sırada tanker açılır, ikiside panikle yere yatar ama gördükleri onları çok şaşırtmıştır. Karşılarındaki portakal gazı değil, beyaz tulumlu, yeşil saçlı ve gizemli bir kızdır. Kız bayılır, o sırada diğer Britannia askerleri içeri girer. Suzaku onların terörist olmadıklarını ne kadar anlatmaya çalışsada, komutan vur emrini vermiştir. Suzaku emre itaatsizlik yapınca komutan tarafından vurulur. Kallen’in arkadaşı kamyon tünele girdiği sırada ağır yaralandığı için kurtuluşun olmadığını anlar ve kamyonu patlatır. Bu avantajdan yararlanan Lelouch, kızı da yanına alarak tünelden kaçmaya başlar. Tünel eski Japonya Metro Hattıdır ve kullanılmamaktadır. Avantajı ise tünelin ucu gettolara çıkmaktadır. Yolu iyi bilen Lelouch, istasyondan yukarı çıkarak ortalıktan kaybolacaktır. Yukarı çıkarken telefonunun çalmasıyla askerlere yakalanması bir olur. Son sözlerini söylemeleri istenirken, askerin tüfeğinden çıkan bir kurşun Lelouch’a isabet etmeden kız tarafından manipüle edilir. Kız tam alnının ortasından vurulmuştur, o şokla kıza sarılan Lelouch birden geçmişi görmeye başlar. Kralların gücü ”Geass” artık ona bahşedilmiştir.

Ve meşhur serimiz, iki sene üst üste Japonya’da en iyi seri seçilen Code Geass böylelikle başlar.
code-geass-zero-full-body-wallpaper-3
                                             Tek Başına İktidar

Bir anime meclisi kurulsaydı, Code Geass bir parti olsaydı tek başına iktidar olurdu. Ana muhalefet Steins;Gate en yüksek 2.oyu alan parti seçilirdi. Bu muhteşem ötesi, sizleri defalarca şaşırtacak seriye dil uzatmak mümkün görünmüyor, hatta çarpıladabilirsiniz. Seriye derinlemesine bakacak olursak senaryosu Hollywood filmlerinden daha üstün, daha akıcı ve daha akıl almaz olaylarla bezeli. Artık mangaka ne içti ne yedi bilmiyorum ama bu kadar harika bir seriyi nasıl yazdı hala anlayamıyorum. Karakter tasarımları ise ilk başta gözünüze hoş gelmeyebilir, fakat alıştıkça çizimlerden de anlam çıkartmaya başlıyorsunuz. Code Geass için eleştirebileceğim tek noktası openingleri. Opening şarkıları kulağınıza hoş gelmeyebilir, seriyi tam olarak yansıtmıyor olabilir, böyle düşünmeniz normal. Ben defalarca izlememe rağmen openinglerine tam olarak ısınamadım. Imdb’de 8.8 almayı başaran bu efsane seri, baş yapıt olmuş birkaç filmi geride bırakmış, örneğin Yüzüklerin Efendisi İki Kule ve Yüzük Kardeşliği. Ayrıca Kralın Dönüşü ile aynı puanda, seriyi izlemeden önce şaşırmıştım ama izledikten sonra hak vermeye başladım.

Seri hakkında küçük bilgiler verecek olursam; 2 sezondan oluşmakta, seri Lelouch’un isyanı R1 ve R2 olarak 2006 ve 2008 yılında gösterildi. R1 ve R2 arasını anlatan Code Geass: Boukoku no Akito adlı bir yapım daha bulunmaktadır. Seri buram buram mechada koksa konusu olarak aksiyon, dram ve macera kategorilerini de barındırmakta.

”Evet ben dünyalar yıkar, dünyalar kurarım”, All Heil Lelouch !

Bu muhteşem baş yapıtı izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.İzlemediyseniz şimdiden iyi seyirler.

Anime sever bir veteriner hekim.