Bu Çete Pek Belalı: TOKYO REVENGERS Manga İncelemesi

Tokyo Revengers, Ken Wakui tarafından yazılan ve çizilen 1 Mart 2017’den beri Shuukan Shounen Magazine’de yayınlanan bir manga serisidir. Serimiz Okul, Aksiyon, Romantizm ve Shounen etiketlerine sahip. Ana karakterimiz Takemichi Hanagaki 26 yaşında hayattan fazla beklentisi olmayan bakir bir erkektir. Sağda solda asgari ücretle çalışan ve tek başına yaşayan ana karakterimiz bir gün haberleri seyrederken ortaokuldaki sevgilisinin (hayatı boyunca tek kız arkadaşıdır aynı zamanda) bir çete çatışmasının ortasında kalıp öldüğünü görür. Sonrasında geçirdiği bir kaza sonucunda zamanda atlama yaşayarak kendisini ortaokul yıllarında bulur. Kendisine bir söz verir ve sevdiği kızı korumak uğruna geçmişi değiştirip Kantou bölgesinin en azılı çetesinin tepesine oturmayı hedefler.

 

Tokyo Revengers Karakterleri

Hanagaki Takemichi: Ana karakterimiz. Yıkık ve bir o kadar da korkak. Ne dövüşte ne de karşı cinsle iletişimde iyi.

Image may contain: text

Sano “Mikey” Manjirou: Bazuka gibi tekmeleri ile “Yenilmez Mikey”. Tokyo Manji Çetesinin lideri.

Ken “Draken” Ryuuguji: Abi figürü ve yaşından olgun davranışlarıyla Draken. Güç olarak Mikey’den aşağı kalır yanı yok. Sevdikleri uğruna kendinin feda edebilecek bir karakter.

Tachibana Hinata: Ana karakterimizin ortaokuldaki sevigilisi. Çok şirin ve bir o kadar da olgun bir hanımefendi.

Tachibana Hinata – Tokyo Revengers

Tachibana Naoto: Hianata’nın erkek kardeşi. Seri için çok en önemli karakterlerden. Ablasını korumak için her şeyi yapabilir.

image

 

Tetta Kisaki: Kafası zehir gibi olan pis herif. Tam sinir olmalık herif. Fiziksel olarak çok güçlü olduğunu pek düşünmüyorum.

Image may contain: drawing and text

Shuji Hanma: Kötü ama yakışıklı kötü herif. Ayrıca köpek gibi de güçlü.

Image may contain: text

 

Ve diğerleri:

Keisuke Baji: Tokyo Manji çetesinin kurucu üyelerinden. Her zaman en öndedir.

Image may contain: 1 person, text

Mitsuya Takashi: Kraaaaal. Şaka bir yana kurucu üyelerden ve yine bir abi figürü.

Image may contain: text

Pachin: Kurucu üyelerden. Kafası pek basmaz ama konu kavga olduğunda en başı çeker. Peyan ise yancısı ve Pachin’in en yakın arkadaşı(çetedeki kemik üyeler dışında tabi).

Image may contain: text

Ana karakterimizin ortaokuldaki arkadaşları:

Image may contain: drawing and text

 

Image may contain: 1 person, smiling, text

Tokyo Revengers ‘da Hikayemiz Nasıl Peki?

Başta söylediğimiz gibi ana karakterimiz tam bir yıkık. Yani hayatta o kadar beceriksiz o kadar vasıfsız ki diğer insanların kazandıklarını kıskanmaktan başka bir şey yapmaya gücü yetmiyor. Sokakta gördüğü güzel arabaları anahtarıyla çizen bir heriften bahsediyoruz. Ki bu sahne bana Kaiji’nin 1. bölümünü hatırlattı.Yaptığı eylemlerin sonunda haklı olsa bile üstelemeden özür dileyen ve özür diledikçe kendini rahat bırakacaklarını düşünen bir adam. Peki bu adam ana karakter olarak ne yapacak bu seride diye soracak olursanız onu ben de bilmiyorum ama yapıyor bir şeyler ve kendini sevdiriyor. Belki ben de yıkık bir insanımdır.  Klasik shounen ana karakterleri gibi değil karakterimiz yani travmatik bir çocukluk veya gizli bir güç hiç kimsede olmayan bir yetenek gibi bir durum söz konusu da değil. Basit sıradan sizin benim gibi bir insan evladı yani.Bunları neden başta belirtiyorum çünkü ana karakterimiz hakkında yanlış fikre kapılıp seriyi bırakmanızı istemem. Çünkü seride kavgayı dövüşü yapan herifler o kadar iyiler ki ana karakter de yapmayı versin diyebildim ben. Crows, Worst vay efendim benzeri seriler olsun bu tarz seriler hoşunuza gidiyorsa bir şans verin derim.O zaman hikayeye ufaktan girelim.

 

Ana karakterimiz metro istasyonu veya tren istasyonu gibi bir yerde sarı çizginin arkasında beklerken aniden kendisini raylarda bulur ve ölümle yüz yüzeyken aklına gelen şey ne annesi ne babası ne de başkası, ortaokuldaki sevgilisi Hinata’dır. Sonrasında hayatı bir film şeridi gibi akmaya başlarken kendisin trende bulur ve ortaokuldaki haline dönmüştür. Ortaokuldaki çetesiyle beraber başka bir okuldan 2. sınıflarla mevzuya gidiyorlardır.Rakipleri olan  2. sınıflar onlarla kapışmak için 3. sınıfları yollamışlardır. Tabi ana karakterimiz olayın aslında nasıl olduğunu hatırlayana kadar iş işten geçer ve bir güzel dayaklarını yerler. Neyse olaylar öyle veya böyle ilerler derken ana karakterimiz Hinata’nın kardeşini sokakta diğer çocuklar tarafından zorbalığa uğrarken kurtarır ve ona nasihatler verip ablasını koruması gerektiğini söyler. Vedalaşırken şak tekrardan bizim zamanımızdayız ve ana karakterimiz ölmemiştir.

Tokyo Manji Revengers Vol.1 Chapter 1 : Reborn page 27 - Mangakakalot.com

 

Tokyo Manji Revengers Vol.1 Chapter 1 : Reborn page 48 - Mangakakalot.com

Öyle veya böyle geçmişte yaptığı değişiklikler geleceği de etkilemiştir ve ana karakterimiz bir kere daha geçmişe gidip hem kendisinin mahvolan hayatını değiştirmeye çalışacak hem de sevdiği kızı korumaya çalışacaktır. Kendisini değiştirmeye kendi okulundaki reisleri olan 3. sınıf herifle arasındaki olayı kapatarak başlamak istiyordur. Üst sınıfındaki okul reisi bunu ve ekibindekileri köle gibi kullanıp çocukları sokak dövüşlerine sokuyor bahis mahis derken para koparıyor. Ana karakterimiz güçsüz olduğu halde Sahibine karşı çıkar ve maç teklif eder.

Ve Köle vs. Sahip maçı başlar.

Image may contain: text

 

Tabi ana karakterimiz dayak yiye dursun serinin asıl elemanları olaya dahil olur ve olaylar gelişir.

Image may contain: drawing

Karakterimiz göstermiş olduğu deli cesareti ve ruhuyla Tokyo Manji Çetesinin Lideri tarafından takdir görür ve arkadaş olma teklifi alır.

No photo description available.

Olaylar ilerler ilerler ilerler… Konuyu çok fazla irdeleyip spoiler’a ve ayrıntıya sokmak istemiyorum ama serimiz böyle başlıyor diyelim.

Seri ile ilgili ekleyeceklerim daha bitmedi tabi biraz daha gevezelik edip öyle bitirelim. Ana karakterimize çok tutulmaz diğer karakterlerin karizmasıyla onu tamamlamasına izin verirseniz çok seveceğiniz eğlenceli bir seri.

No photo description available.

Çizimler konusunda ise dövüş sahneleri gayet güzel yansıtılmış ama daha fazla olsun da isterdim doğrusu. Okurken sıkıldım mı? Hayır ama bazen aradaki bölümleri geçip hemen dövüşlere geçme isteği duysam da yazar iyi iş çıkarıyor ki sizi o düşünceden hemen alıyor.

Image may contain: one or more people

 

Sonuç olarak mangakamız, Crows gibi okul serilerinde Suzuran’ı değil daha çok The Front of Armament‘i konu almış gibi düşünün. Motosiklet çetesi gibi değiller ama bir okulun altında toplanmış çete değil bizimkiler. Sadece eski çetelere özenen ve serseriliğe yeni bir çağ açmayı hedefleyen gençler bunlar.

No photo description available.

Rakipleri kendi çaplarında çok güçlü kişiler ve kapışmalarını izlemek keyifli. Hatta ana karakterin dayak yemesini izlemek bile keyifli bazen.

No photo description available.

Son olarak eklemek istediğim bir şey daha var. Seride yan karakterlerin hikayeleri olsun onların kişilikleri hepsi ayrı değerli ve ayrı güzel yani benim gibi 20’li yaşlarının ortasında 7 senedir Üniversite okuyan bir herife bile çok yoğun duygular yaşattı, gaza getirdi. Okuyun okutun eğer Türkçe çevirisini isterseniz yorumlara yazın bir editör bulursam belki başlarım. Yazıyı en sevdiğim sahnelerden biriyle kapatayım. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.

 

Image may contain: drawing

Kaan Akgündoğdu
My name is Yoshikage Kira. I'm 33 years old. My house is in the northeast section of Morioh, where all the villas are, and I am not married. I work as an employee for the Kame Yu department stores, and I get home every day by 8 PM at the latest. I don't smoke, but I occasionally drink. I'm in bed by 11 PM, and make sure I get eight hours of sleep, no matter what. After having a glass of warm milk and doing about twenty minutes of stretches before going to bed, I usually have no problems sleeping until morning. Just like a baby, I wake up without any fatigue or stress in the morning. I was told there were no issues at my last check-up. I'm trying to explain that I'm a person who wishes to live a very quiet life. I take care not to trouble myself with any enemies, like winning and losing, that would cause me to lose sleep at night. That is how I deal with society, and I know that is what brings me happiness. Although, if I were to fight I wouldn't lose to anyone.