KODANSHA EN İYİ SHOUNEN MANGA ÖDÜLÜ SAHİBİ: TOKYO REVENGERS Manga İncelemesi

Tokyo Revengers, yıllık gerçekleştirilen Kodansha Manga ödüllerinde “En İyi Shounen Manga” ödülünü kazandı.

Ken Wakui tarafından yazılan ve çizilen 1 Mart 2017’den beri Shuukan Shounen Magazine’de yayınlanan bir manga serisidir. Serimiz Okul, Aksiyon, Romantizm ve Shounen etiketlerine sahip. Ana karakterimiz Takemichi Hanagaki 26 yaşında hayattan fazla beklentisi olmayan bakir bir erkektir. Sağda solda asgari ücretle çalışan ve tek başına yaşayan ana karakterimiz bir gün haberleri seyrederken ortaokuldaki sevgilisinin (hayatı boyunca tek kız arkadaşıdır aynı zamanda) bir çete çatışmasının ortasında kalıp öldüğünü görür. Sonrasında geçirdiği bir kaza sonucunda zamanda atlama yaşayarak kendisini ortaokul yıllarında bulur. Kendisine bir söz verir ve sevdiği kızı korumak uğruna geçmişi değiştirip Kantou bölgesinin en azılı çetesinin tepesine oturmayı hedefler.

Tokyo Revengers Karakterleri

Hanagaki Takemichi: Ana karakterimiz. Yıkık ve bir o kadar da korkak. Ne dövüşte ne de karşı cinsle iletişimde iyi.

Hanagaki Takemichi
Tokyo Revengers Karakteri – Hanagaki Takemichi

Sano “Mikey” Manjirou: Bazuka gibi tekmeleri ile “Yenilmez Mikey”. Tokyo Manji Çetesinin lideri.

Manjirou Sano
Tokyo Revengers – Mikey

Ken “Draken” Ryuuguji: Abi figürü ve yaşından olgun davranışlarıyla Draken. Güç olarak Mikey’den aşağı kalır yanı yok. Sevdikleri uğruna kendinin feda edebilecek bir karakter.

Ken Ryuuguji
Draken

Tachibana Hinata: Ana karakterimizin ortaokuldaki sevigilisi. Çok şirin ve bir o kadar da olgun bir hanımefendi.

Hinata Tachibana
Hinata

Tachibana Naoto: Hianata’nın erkek kardeşi. Seri için çok en önemli karakterlerden. Ablasını korumak için her şeyi yapabilir.

image
Tokyo Revengers – Naoto

Tetta Kisaki: Kafası zehir gibi olan pis herif. Tam sinir olmalık herif. Fiziksel olarak çok güçlü olduğunu pek düşünmüyorum.

Shuji Hanma: Kötü ama yakışıklı herif. Ayrıca köpek gibi güçlü.

Shuji Hanma

Ve diğerleri:

Keisuke Baji: Tokyo Manji çetesinin kurucu üyelerinden. Her zaman en öndedir.

Keisuke Baji

Mitsuya Takashi: Kraaaaal. Şaka bir yana kurucu üyelerden ve yine bir abi figürü.

Takashi Mitsuya

Haruki “Pah-chin” Hayashida: Kurucu üyelerden. Kafası pek basmaz ama konu kavga olduğunda en başı çeker. Peyan ise yancısı ve Pachin’in en yakın arkadaşı(çetedeki kemik üyeler dışında tabi).

Haruki Hayashida

Ana karakterimizin ortaokuldaki arkadaşları:

Astushi Sendou
Takuya

 

Yamagishi

Tokyo Revengers Mangasında Hikayemiz Nasıl Peki?

Başta söylediğimiz gibi ana karakterimiz tam bir yıkık. Yani hayatta o kadar beceriksiz o kadar vasıfsız ki diğer insanların kazandıklarını kıskanmaktan başka bir şey yapmaya gücü yetmiyor. Sokakta gördüğü güzel arabaları anahtarıyla çizen bir heriften bahsediyoruz. Ki bu sahne bana Kaiji’nin Tokyo Revengers içindeki ilk bölümünü hatırlattı. Yaptığı eylemlerin sonunda haklı olsa bile üstelemeden özür dileyen ve özür diledikçe kendini rahat bırakacaklarını düşünen bir adam. Peki bu adam ana karakter olarak ne yapacak bu seride diye soracak olursanız onu ben de bilmiyorum ama yapıyor bir şeyler ve kendini sevdiriyor. Belki ben de yıkık bir insanımdır. 

Klasik shounen ana karakterleri gibi değil karakterimiz yani travmatik bir çocukluk veya gizli bir güç hiç kimsede olmayan bir yetenek gibi bir durum söz konusu da değil. Basit sıradan sizin benim gibi bir insan evladı yani. Bunları neden başta belirtiyorum çünkü ana karakterimiz hakkında yanlış fikre kapılıp seriyi bırakmanızı istemem. Çünkü seride kavgayı dövüşü yapan herifler o kadar iyiler ki ana karakter de yapmayı versin diyebildim ben. Crows, Worst benzeri seriler olsun bu tarz seriler hoşunuza gidiyorsa bir şans verin derim. O zaman hikayeye ufaktan girelim.

Tokyo Revengers Manga İncelemesi

Ana karakterimiz metro istasyonu veya tren istasyonu gibi bir yerde sarı çizginin arkasında beklerken aniden kendisini raylarda bulur ve ölümle yüz yüzeyken aklına gelen şey ne annesi ne babası ne de başkası, ortaokuldaki sevgilisi Hinata’dır. Sonrasında hayatı bir film şeridi gibi akmaya başlarken kendisin trende bulur ve ortaokuldaki haline dönmüştür. Ortaokuldaki çetesiyle beraber başka bir okuldan ikinci sınıflarla mevzuya gidiyorlardır. Rakipleri olan ikinci sınıflar onlarla kapışmak için üçüncü sınıfları yollamışlardır. Tabi ana karakterimiz olayın aslında nasıl olduğunu hatırlayana kadar iş işten geçer ve bir güzel dayaklarını yerler.

Olaylar öyle veya böyle ilerler derken ana karakterimiz Hinata’nın kardeşini sokakta diğer çocuklar tarafından zorbalığa uğrarken kurtarır ve ona nasihatler verip ablasını koruması gerektiğini söyler. Vedalaşırken şak tekrardan bizim zamanımızdayız ve ana karakterimiz ölmemiştir.

Tokyo 卍 Revengers - Vol. 1 Ch. 1 Reborn - MangaDex | Tokyo, Manga ...

Öyle veya böyle geçmişte yaptığı değişiklikler geleceği de etkilemiştir ve ana karakterimiz bir kere daha geçmişe gidip hem kendisinin mahvolan hayatını değiştirmeye çalışacak hem de sevdiği kızı korumaya çalışacaktır. Kendisini değiştirmeye kendi okulundaki reisleri olan 3. sınıf herifle arasındaki olayı kapatarak başlamak istiyordur. Üst sınıfındaki okul reisi bunu ve ekibindekileri köle gibi kullanıp çocukları sokak dövüşlerine sokuyor bahis mahis derken para koparıyor. Ana karakterimiz güçsüz olduğu halde Sahibine karşı çıkar ve maç teklif eder.

Ve Köle vs. Sahip maçı başlar.

Tabi ana karakterimiz dayak yiye dursun serinin asıl elemanları olaya dahil olur ve olaylar gelişir.

Mon avis sur… Tokyo Revengers T.1 de Ken Wakui – Le blog de l ...
眠る竜

Karakterimiz göstermiş olduğu deli cesareti ve ruhuyla Tokyo Manji Çetesinin Lideri tarafından takdir görür ve arkadaş olma teklifi alır.

manjirosano hashtag on Instagram - stories, photos and videos

Olaylar ilerler ilerler ilerler… Konuyu çok fazla irdeleyip spoiler’a ve ayrıntıya sokmak istemiyorum ama serimiz böyle başlıyor diyelim.

Seri ile ilgili ekleyeceklerim daha bitmedi tabi biraz daha gevezelik edip öyle bitirelim. Ana karakterimize çok tutulmaz diğer karakterlerin karizmasıyla onu tamamlamasına izin verirseniz çok seveceğiniz eğlenceli bir seri. Yan karakterleri gayet havalı.

Tokyo Revengers mangasında çizimler konusunda ise dövüş sahneleri gayet güzel yansıtılmış ama daha fazla olsun da isterdim doğrusu. Okurken sıkıldım mı? Hayır ama bazen aradaki bölümleri geçip hemen dövüşlere geçme isteği duysam da yazar iyi iş çıkarıyor ki sizi o düşünceden hemen alıyor.

UMAC - Comics & Pop Culture: Tokyo Revengers - Retour vers le ...

Sonuç olarak mangakamız, Crows gibi okul serilerinde Suzuran’ı değil daha çok The Front of Armament‘i konu almış gibi düşünün. Motosiklet çetesi gibi değiller ama bir okulun altında toplanmış çete değil bizimkiler. Sadece eski çetelere özenen ve serseriliğe yeni bir çağ açmayı hedefleyen gençler bunlar.

Tokyo Revengers 1 - Tokyo Revengers Chapter 1 - Tokyo Revengers 1 ...

Rakipleri kendi çaplarında çok güçlü kişiler ve kapışmalarını izlemek keyifli. Hatta ana karakterin dayak yemesini izlemek bile keyifli bazen.

Anime ve manga incelemelerini sitemizde bulabilirsiniz.

Son olarak eklemek istediğim bir şey daha var. Seride yan karakterlerin hikayeleri olsun onların kişilikleri hepsi ayrı değerli ve ayrı güzel yani benim gibi 20’li yaşlarının ortasında 7 senedir üniversite okuyan bir herife bile çok yoğun duygular yaşattı, gaza getirdi. Tokyo Revengers mangasını okuyun, okutun. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.