Ace Attorney’in İlk Bölümü Basit Olsa da Aslına Sadık

5 ana oyundan ve 4 spin-off’tan sonra Ace Attorney hakkında şaşırtıcı olan tek şey animesinin bu kadar gecikmiş olması. Ama bu tam olarak iyi bir haber değil.

İlk bölümün ilk konusu kahramanımız Phoenix Wright‘in  en iyi arkadaşını savunmasını konu alıyor. Larry bir cinayetle suçlanmaktadır ve görünüşe göre tek şüpheli kendisidir. Çoğu bölüm, Ace Attorney’in ilk oyunu Phoenix Wright:Ace Attorney’in tanıtım hikayesiyle birebir aynı ritimde geçiyor.

Ace Attorney’s First Episode is a Cheap-Looking But Loyal Adaptation

Bu da sayısız kesintinin olduğu anlamına geliyor. Oyuncuya oyunu nasıl oynaması gerektiğini öğreten pek çok tanıtım sorusu ortada yok ve bizim  Larry ile ilk karşılaşmamız lobi yerine mahkeme salonunda oluyor. Ama bu kesintiler hikayeyi daha uygun hale getirmiş.Tek büyük kesinti Payne konusunda yapılmış; savcı Payne artık kurbanın modellik kariyeri boyunca etrafındaki herkesle uygunsuz ilişkisi olduğu ve Larry’yi de sadece bu “babacık”ardan biri olarak seçtiği konusunda ısrarcı değil.

ace attorney anime

Kesintilerin dışında hikayede pek çok yeni ekleme de mevcut. Zamanın çoğu Lary karakterinin kötü kişiliğinin ortaya çıkmasına harcanmış. Orijinal hikayeden Phoenix’in ilk okul yıllarına anlık dönüşler de yapılıyor ama onu hukuk kariyerine iten nedeni açıklamaya yetmiyor.

Animedeki yeniliklerden biri de görsel hikayeyi daha ayrıntılı aktarması.Oyunda önemli deliller öne çıkmış oluyor ve istediğiniz delile ayrıntılı bakabiliyorsunuz ama animede bu mümkün değil. Eğer bir resim belge yerine kullanılacaksa kullanılıyor ve eğer kullanılmayacaksa  Phoenix  tüm bunlara zaten sahip.

ace attorney anime 2

Animenin kötü yanları ne yazık ki ilk bakışta göze çarpıyor. Animasyon, bugün yapılan animelerden daha düşük kalitede.Karakterlerin hareket alanı kısıtlı ve görece olarak daha az detaylandırılarak anlatılmış. Hangi açıdan çekilmiş olursa olsun karakterlerin yüzü kamerada kötü görünüyor. Mahkeme salonu animasyonlaştırılmış CG  karakterleriyle dolu ve ana karakterler açıkça belli olmuyor.

Genellikle göründüğü kadar kötü ama bölümün zirve noktası  muazzam ve gif olabilir özellikte.

ace attorney anime 3

Animenin en iyi özelliklerinden biri Ace Attorney dünyasını olabildiğince doğal yansıtmış olması diyebiliriz. Ace Attorney’i tanıtmak adına oldukça sağlam bir bölüm olmuş. Davanın dengelenmesi ve ipuçlarının görsel olarak vurgulanması gizemi kolay takip edilebilir kılmış ve davayı  karakterlerden önce çözme şansı yakalıyorsunuz ki bu da pek çok gizem konulu programın en önemli noktasıdır.

ace attorney anime 5

Ace Attorney Japonya’da NTV’de yayınlanıyor ve  Crunchyroll’dan ücretsiz olarak İngilizce altyazılı izlenebilir.

Kaynak : Kotaku