CALL OF DUTY: BLACK OPS 3’e İlk Bakış Atıyoruz

Activision‘ın her yıl farklı bir yapımcıyla piyasaya sürdüğü FPS serisi Call of Duty‘nin yeni oyunu Black Ops 3 geçtiğimiz aylarda duyurulmuştu. Oynanış fragmanını da içeren ilk fragmanda, oyunun gelecek zamanda geçeceği de açıkça ortadaydı. Mekanik kollar ve bacakların moda olduğu bir dönemde, askeri kesimin bu teknolojiyi kullanmaması zaten imkansızdı. Oyunun merakla beklenen çoklu oyuncu modu da E3 2015′te tanıtıldı. Bu incelememizde de hikayeden çok, çoklu oyuncu modu hakkında bilgiler bulacaksınız. Ama ilk olarak hikaye moduna değinelim.

Oyunun hikaye modunda mekanikliğin fazlasıyla ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Artık silahlarımızdan çok elimizi konuşturacağız, tabi ki mekanik elimizi. İnsanlar artık kollarını ve bacaklarını feda edip, yerlerine birçok işlevi bulunan mekanik kol ve bacakları kullanıyorlar. Ayrıca bunun yanında DNI adı verilen askeri bir yetenek sistemi kullanılıyor.

 Call of Duty: Black Ops 3‘te ilk defa göreceğimiz DNI sistemi, siber çekirdek özelliğiyle bize üç farklı yetenek seti sunuyor. Her bir yetenek bize savaşta farklı bir avantaj kazandırırken, düşmanlarımıza da farklı yönden zarar veriyor. Mavi yetenek seti bize düşmanımız karşısında alan kontrolü sağlarken, kırmızı yetenek seti düşmanlarımıza direkt saldırmamıza olanak veriyor. Yeşil yetenek seti ise tamamen hareket ve yakın dövüşlerimizi etkiliyor. Hareket demişken, Call of Duty serisinde ilk defa olmak üzere artık yüzebiliyor ve duvarlarda yürüyebiliyoruz. Aklıma neden Titanfall geldi benim? Neyse, gelin bu yetenek setlerine bir göz atalım:

Mavi Yetenek Seti – Black Ops 3 Yetenek Seti

Ravage Core: Bir robotun güç kaynağını sökerek düşmana karşı patlayıcı olarak kullan.
System Paralysis: Düşman robot ve turretlarını geçici olarak devre dışı bırak.
Remote Hijack: Robotik düşman aracının kontrolünü ele geçir. Uzaktan kontrol et.
Servo Shortout: Cripple robots by destroying servos at leg joints
Protocol Override: 2 robotun dost veya düşman tanıma sistemini değiştir. Senin için savaşırlar
Surge: Hedeflenen robot kalabalığın içine koşar, ardından elektrik akımıyla patlar.
Augmentation: Hedeflenen exo-suit sahibine saldırır.

Kırmızı Yetenek Seti – Black Ops 3 Yetenek Seti

Electrostatic Strike: Yumruğuna elektrik yükle ve düşmana ölümcül bir saldırıda bulun.
Sensory Overload: İnsan savaşçıları geçici olarak kör et ve sağırlaştır.
Immolation: Robotu alevler içinde patlat. Düşmanlarının üzerindeki patlayıcıları patlat.
Firefly Swarm: Düşmanlarının üzerine firefly dronelarını salarak onları kör et ve Firebugları salarak yak.
Sonic Anti-Personnel: Düşmanlarını odaklı sonik ışın silahıyla etkisiz hale getir.
Cacophony: Benzin, elektrik ve enerji konteynırlarını patlat
Misdirection: Düşmanların üzerine sahte hava saldırısı düzenle. Bu, onları yerlerini terk etmeye zorlayacaktır.

Yeşil Yetenek Seti – Black Ops 3 Yetenek Seti

Rapid Strike: Düşmanına karşı yakın dövüşte iki ölümcül yumruk daha ekle.
Overdrive: Belirli bir süreliğine daha hızlı hareket et, daha iyi nişan al ve ekipmanları daha hızlı kullan.
Unstoppable Force: Öne atılarak düşmanlarını öldür.
Concussive Blast: Sersemletici patlama yakındaki düşmanları öldürür ve etrafındaki düşmanları sersemletir.
Active Camo: Kısa bir süreliğine neredeyse görünmez ol. Bu özellik hareket etmediğiniz durumlarda etkisini gösterir.
Weapon Lockout: Geçici bir süreliğine düşmanınızın silahını etkisiz hale getirin.
Smokescreen: Etrafınızda ion enerjisiyle doldurulmuş bir koruma çemberi oluşturun.

Call of Duty: Black Ops 3 ile birlikte çok kişili hikaye modu da oyuna ekleniyor. PlayStation 4, Xbox One ve PC için bu mod dört kişi tarafından oynanabilirken, Xbox 360 ve PlayStation 3 için bu sayının değişebileceği belirtildi. Geçtiğimiz aylarda Call of Duty: Black Ops 3’ün PS3 ve Xbox 360 için de piyasaya sürüleceğini, ancak bu jenerasyona çıkacak oyunun yeni jenerasyondan çok farklı olacağını belirten David Vonderhaar, yüksek meblağlarla yeni nesile geçiş yapan oyuncuların yüreğine su serpmişti.

Hikaye modumuzu oynadık, çok oyunculu şekilde tekrar bitirdik ve artık gına geldi derken, orada çoklu oyuncu modunu görüyoruz. Heyecanla giriyoruz ve başlıyoruz oynamaya, bu her oyunda böyle oluyor, en azından benim için. Sabahlar olmasın, prestijler bitmesin derken bir bakıyoruz ki yeni Call of Duty piyasaya sürülmüş. Alıyoruz ve aynı süreci tekrarlıyoruz. Çok uzattım değil mi? Neyse, gelelim çoklu oyuncu moduna, ben de en az sizin kadar heyecanlıyım.

Call of Duty serisinin çoklu oyuncu modları her zaman kalbimi çalmayı başarmıştır. En azından Advanced Warfare hariç. O oyuna bir türlü ısınamadım. Bu yıl da olan oldu ve oyunun yapımcısı Treyarch, yayınladığı çoklu oyuncu fragmanıyla birçok oyuncunun kalbini çalmayı başardı. Black Ops serisinin son oyunu Black Ops 2’yi sevenler için müjdemiz de var. Çünkü birçok ekipman ve killstreak geri geliyor!

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Call of Duty WWII – İlk Bakış – Fanzade

Ayrıca Black Ops 3 ile birlikte bu moda farklı bir sistem daha geliyor. Specialist adı verilen bu sistemde, her özel tim askerinin kendine özel görünüşü, sesi, silahı ve özelliği bulunuyor. Oyun sırasında silahımızı veya yeteneğimizi kullanabiliyoruz, bu tamamen bize kalmış. İsterseniz gelin bu özel tim askerlerine bir göz atalım:

Ruin

Silahı: Gravity Spikes

Yüksek bir yerden yere düşüşte kullanacağımız bu silah, zemine vurarak büyük bir elektrik dalgası yaratıyor ve düşmanlarımızı öldürmemize olanak sağlıyor.

Yeteneği: Overdrive

Advanced Warfare’den de tanıdığımız bu özellik, bize geçici hareket hızı sağlıyor.

Seraph

Silahı: Annihilator

Silahın etkisi Advanced Warfare’daki RW1 ile aynı. Ancak silah biraz daha Magnum şeklinde ve RW1’in aksine birden fazla mermi alıyor. Yani One in the Chamber modu hayranları için fazlasıyla etkili bir silah.

Yeteneği: Combat Focus

Combat Focus yeteneğimiz aktif hale geldiğinde, aldığımız puanlara ekstralar ekleniyor ve killstreaklere daha kolay ulaşabiliyoruz. Üst üste UAV açmak isteyen arkadaşlar için kolay bir seçenek.

Nomad

Silahı: Hive

Bir fırlatıcı eşliğinde içinde nano arılar bulunan tüpler fırlatıyoruz. O tüplere basan arkadaş da hakkı rahmetine kavuşuyor.

Yeteneği: Rejack

Bu yetenek aktifken vurulduğunuzda etrafı yeşil bir duman sarıyor ve size ikinci bir şans veriliyor. İsterseniz kalkıp savaşmaya devam ediyor, isterseniz kendinizi öbür dünyaya doğru bırakıyorsunuz. Etrafınızda düşman varken kullanmamanız şiddetle tavsiye edilir.

Prophet

Silahı: Tempest

Oyundaki en etkileyici özel silahlardan biri olan Tempest, elektrik ışını atan ilk Call of Duty silahı olma özelliğini de taşıyor. Yüklenme özelliğiyle çalışan Tempest, tek bir isabetle düşmanınızı öldürmenize olanak sağlıyor.

Yeteneği: Glitch

Sizi birkaç saniye öncesine gönderebilen Glitch özelliği, birden fazla kişiyle tek başımıza çatışmaya girdiğimizde zamanı geri alarak bizi oradan kurtarabiliyor.

Outrider

Silahı: Sparrow

Call of Duty serisinin ilk yayı olan Sparrow, patlayıcı veya normal ok atabiliyor. Genelde tek bir okla düşmanlarımızı avlayabiliyoruz.

Yeteneği: Vision Pulse

Oyunun en yararlı yeteneği olduğunu düşündüğüm Vision Pulse, kısa bir süreliğine yakınımızdaki düşmanlarımızın yerini görmemizi sağlıyor. Bu da size büyük bir avantaj sağlıyor.

Reaper

Weapon: Scythe

Robot askerimiz Reaper’ın koluna monte edilmiş olan dört namlulu bir makineli tüfek, oldukça etkili ancak hızımızı yavaşlatabiliyor.

Yeteneği: Psychosis

Diğer yetenekler gibi işimizi görmese de Psychosis, karşımızdaki askerin DNI sistemine girerek bizi düşmanımız karşısında klonlarımızla çoğaltabiliyor. Ancak genellikle yakalanıyor ve lanet ederek silahımızı kullanmaya geri dönüyoruz.

black ops 3 call of duty

Çoklu oyuncu modunun harita ve silahları tam olarak açıklanmadığı için onlara değinmeyeceğiz. Ancak C4 ve Tomahawk’ın seriye dönüşünün haberini de verelim istedik. Tomahawk bildiğimiz gibi, ancak C4 ekipmanımızı artık havada patlatamayacağız, zira artık ekipmanı patlatabilmek için C4’ün yere teması gerekiyor. Black Ops 2‘den bildiğimiz Shock Charge ile (Bouncing Betty’yi andıran) Trip mine da oyunda çatışmalarda bize yardımcı olacak.

Ayrıca Black Ops 3‘e eklenecek yenilikler arasında Gunsmith ve Paintshop da bulunuyor. Gunsmith yeniliği sayesinde optikler silah eklentilerinden ayrılıyor ve silahımıza optik harici beş farklı eklenti daha alabiliyoruz. Paintshop yeniliğiyle de silahımızı istediğimiz renge boyayıp istediğimiz yazı ve logoları ekleyebiliyoruz. Bunlar tamamen oyuncuların yaratıcılığına bırakılmış durumda. Ve artık oyuncular Rapid Fire özelliğini tek atışlı silahlara ve uzun menzilli tüfeklere ekleyebilecek. Bu yenilik sayesinde oyuncular daha kısa sürede daha fazla hasar vererek çatışmalarda avantajı ele geçirebilecek.

Sonuca gelecek olursak, Call of Duty: Black Ops 3 sadece çoklu oyuncu ve hikaye modundan ibaret değil. Oyunun bir de tadına doyamacağımız bir zombi modu mevcut. Bu mod hakkında hiçbir bilgimiz yok ancak Treyarch yaptığı açıklamada zombi modunu 9 Temmuz tarihinde yapılacak olan Comic-Con fuarında tanıtacağını duyurdu. Tabi biz de bu duyurudan sonra zombi modunu da geniş geniş inceleyeceğiz. 9 Temmuz’a kadar görüşmek üzere, iyi oyunlar…

Oyun dünyası ile içli dışlı biri.