Call of Duty WWII – İlk Bakış

Call of Duty WWII, resmi olarak duyuruldu ve E3 oyun fuarında tanıtıldı, hatta oyun hakkında birçok bilgi de sızdırıldı. Bizler de bu bilgileri toplayarak sizlere güzel bir ön inceleme yazısı hazırlamaya çalıştık. Daha fazla uzatmadan yazımıza başlayalım.

Senaryo, hiçbir seride olmadığı kadar aksiyon ve saygı dolu.

Call of Duty serisini bilirsiniz, genelde bu serinin oyunlarının senaryo modu, oldukça aksiyonlu olur. Beklenmedik olaylar yaşanır, karakterler ölür, geri gelir, ağır çekimde ana düşmanımızı öldürürüz filan.

Evet, bu tip önemli senaryo ögelerini son oyunlarda görmüyoruz fakat şöyle bir Modern Warfare serisini ve tabii ki Black Ops serisinin ilk oyununu hatırlayın.

Bana soracak olursanız, serinin en güzel senaryoları, son 3 oyunda idi. Aslında Call of Duty: Black Ops III de güzel ve ilginç bir senaryoya sahipti ama genel olarak Black Ops serisi ile bir alakası yoktu. Bu da oldukça büyük bir sorun oluşturdu.

Call of Duty WWII 12

Call of Duty WWII  bizlere o eski oyunlardaki senaryoyu yaşatacak. Fakat geliştirici ekip, işledikleri konunun hassas olduğunu biliyor ve bu yüzden birçok noktaya saygı da gösterilecek oyun içerisinde. İkinci Dünya Savaşı’na katılmış, Call of Duty: WWII içerisinde de bulunan hiçbir ülkenin kalbini kırmaya gerek yok diye düşünüyor geliştirici ekip.

Ortada böyle bir hassasiyetin olmasının sebebi de, artık o savaştaki anıları anlatacak kimsenin kalmamış olması. Geliştirici ekip, o hikayeleri kendi anlatmak istiyor bu yüzden. Oyun içerisinde bulunan şerefin, saygının sebebi de bu. Fakat aynı zamanda klasik Call of Duty oyunlarındaki aksiyon da bulunuyor.

Call of Duty WWII oyun görüntüleri

Bütün seride olduğu gibi yine bir Amerikan askeriyiz.

Call of Duty: WWII ile amatör, savaşa giren Amerikan askerlerinin senaryosuna şahitlik ediyoruz. Oyun boyunca, tek bir Amerikan askeri grubunun senaryosuna şahitlik ediyoruz tabii ki. Bu yüzden, karakterlere kolayca ısınabiliyoruz. Bu karakterlerimiz, ilk defa savaşa giriyor ve bu savaş, tabii ki gün gün oluyor. Askerlerimiz, oyun boyunca farklı şeylerle karşılaşıyor. Zorluklarla baş ediyorlar, farklı şeylerin farkına varıyorlar. En önemlisi de, kahramanlığın ne olduğunu anlıyorlar. Bu arada küçük bir not düşelim, oyunun senaryosu genel olarak 1944 ve 1945 senelerinde geçiyor.

Oyunda bizlerin karşısına çıkacak olan bu grubun bir özelliği de var tabii ki. Bu gruptaki askerler, rastgele seçilmiş insanlar değil. Hepsi, birbiri ile arkadaş. Bu yüzden de savaşta ölme korkusu, hepsinin en büyük korkusu oluyor aslında.

Bu sayede de 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan o korku, az da olsa bizlere güzel bir şekilde aktarılabiliyor. Bu başlık altında da son notumuzu düşelim, Call of Duty WWII içerisinde bazı tanıdık yüzler var. Fakat bunların kim olduğunu henüz söyleyemiyoruz ama yine de, bunların öyle çok büyük isimler olmadığını söylememiz lazım. Yani oyundaki en önemli karakterler, yine bizim grubumuz gibi aktarılıyor bizlere.

Call of Duty WWII

PC, PS4 ve Xbox One için piyasaya sunulacak oyun 3 Kasım 2017 tarihinde betası yayınlanacak. Şuan için oyunun tam sürümünün çıkış tarihi net değil. 3 platform içinde betasını sunacağını belirten oyun ilk olarak PS4 için betasını oyuncular için oynanabilir kılacak. Oyun hakkındaki resmi olarak yayınlanan tüm bilgiler bu yöndeydi. Gelecek yeni bilgiler ile burayı güncelleyeceğimizi hatırlatır, görüşmek ümidi ile esenlikler dileriz efendim.

Oyunun tanıtım videosunu izlemek isteyenler alttaki videoya bakabilirler.