Gyarular – Şimdiki Animelerde Nasıllar?

En Bariz Stereotip, En Aleni Ters Köşe Elementi

Gyarular

Gyarular, mutlaka biliyorsunuzdur. Hani şu parlak renkler giyip uçuk makyajlar yapan, hatta bazen de ten rengini koyulaştıran Japon kızlardan bahsediyoruz. Gerçi bilmeyenleriniz de olabilir. Çünkü trend olarak oldukça geride kaldılar. Yine de zaman zaman örneklerini görüyoruz, özellikle de animelerde.

Belki de bu gerilemenin etkisiyle olsa gerek animelerde gyaruların rollerinin de yavaş yavaş değiştiğine şahit olmaya başladık. Önceden gyarular, kahramanın çevresinde olan fakat arkadaşlarının arasında olmayıp, kahramana kendini kötü hissettiren kızlardandı. Erkek versiyonları da var aslında bunların. Fakat nedense kimse onlara özel bir isim verme ihtiyacı duymamış, geneline delinquent (serseri) diyip geçmişler.

Mikoto Aiura – Saiki Kusuo no Ψ-nan

Gyarulara dönecek olursak, dediğimiz gibi önceden silik, “öteki” karakterlerdendi bunlar. Şimdilerde ise geri dönmeye başladıklarını görüyoruz. Üstelik gyarular, trend olarak yok olmaya yüz tutmuşken. Eski öteki rollerinde de değil, ana karakter ya da en azından yardımcı karakter olarak. Rollerinin önemi dışında çehresi de değişti. Artık daha “insan” gibi işleniyorlar. İnandırıcı gelmedi mi? Gelin bu tezimizi birkaç örnekle destekleyelim. Yalnız örneklere geçmeden önce bir parantez açmakta fayda var. Gyaru tanımı son zamanlarda yerini daha geniş olan “Gal” kelimesine bıraktı. Gal, tahminimizce İngilizce’deki Girl’ün işveli bir söylenişinden ibaret. Bu şekilde düşünmenin yapacağı çağrışımla, tarzı ve tavırlarıyla dişiliği çok ön planda olan kızlara da “Gal” diyoruz, diyorlar.

Ijiranaide, Nagatoro-san (Don’t Toy with Me, Miss Nagatoro)

Nagatoro – Ijiranaide, Nagatoro-san

Bu yazıyı yazmamıza sebep olan iki karakterden biri Nagato’dur. Nagatoro ve arkadaşları daha ilk bakışta biz gyaruyuz diyorlar. Bir kere esmer tenliler. Nagatoro’nun saçları biraz daha normal olsa da arkadaşlarının saçları direkt gyaru etiketini temsil eder nitelikte. Kızlar daha animenin başından itibaren iticiler. Fakat bölümler ilerledikçe bu iticiliğin altında farklı sebepler olduğunu, neredeyse kasıtlı olduğunu öğreniyoruz. Özellikle Nagatoro başta olmak üzere animede kimseyi dış görünüşüyle değerlendirmemiz mesajı verilmeye çalışılıyor. Tamam bu mesaj çok ama çok geri planda, ön planda olan tamamen komedi. Yine de siz de ana karakter gibi Nagatoro’yu tanıdıkça, yaptıklarını sadece eğlenmek için değil Senpai’sine yardımcı olmak için yaptığını görüyorsunuz. Yani belki de örneklerimiz arasında en bariz gyaru olup da en “iyi” karakter Nagatoro.

Hige wo Soru. Soshite Joshikousei wo Hirou. (Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway)

Yuuki Asami – Hige wo Soru. Soshite Joshikousei wo Hirou.

Kısaca Higehiro olarak anacağımız bu animedeki gyaru Yuuki Asami ise yazıyı bize yazdıran diğer karakter. Higehiro kısaca Hokkaido’daki evinden kaçarak Tokyo’ya gelen ve burada bekar bir çalışan olan Yoshida’nın yanında kalmaya başlayan Sayu Ogiwara’nın hikayesini anlatıyor. Asami ise Sayu’nun Tokyo’da kaldığı sürede edindiği bir arkadaşı. Bir gyarudan bekleyeceğinizin aksine çok iyi insan analizi yapan Asami, daha ilk günden Sayu’nun yapayalnız, iyi kalpli ve yardıma muhtaç bir kız olduğunu anlıyor ve onu korumaya karar veriyor. Yoshida’yı da hızlıca analiz edip tanıyarak ona da güvenmeye karar veriyor.

Asami kendi başından da bir takım sorunlar geçmiş bir karakter. Higehiro için spoiler vermek istemiyoruz. Yine de ufak ve nispeten önemsiz bir spoiler var bu paragrafta. Asami’nin kendi geçmişinin onu daha hassas bir insan yaptığı bir gerçek. Gyaru imajı ise bir nevi kalkan. Onun kandırılabilir saf bir kız olmadığını gösterir nitelikte adeta. İşin daha da ilginç tarafı aslında bu imaja girmesinin asıl sebebi ailesinin dikkatini çekmek, onlardan bir tepki almakmış. Özellikle şimdilerde çocuklarını bir proje gibi kendi komplekslerini tatmin etmek üzere yetiştiren ailelere duyrulur.

Danganronpa

Junko Enoshima – Danganronpa

Danganronpa’da da gyaru diyebileceğimiz Junko Enoshima var. Ten rengiyle olmasa da saç tarzı ve makyajıyla gyarular ya da galları temsil ediyor. Ama alıştığınız gyaruların aksine son derece zeki. Bu bir spoiler sayılır mı? Danganronpa’dan bahsediyoruz sonuçta, herkesin bir konuda dahi olduğu Danganronpa’dan. Bu arada Danganronpa V3 karakterlerin popülerlik anket sonuçlarını merak edenleri şuraya alalım.

Citrus

Yuzuko Aihara – Citrus

Citrus çok popüler bir anime değil bu nedenle bu karakter gözünüzden kaçmış olabilir. Konu olarak ebeveynlerinin evlenmesi üzerine üvey kardeş haline gelen iki kızın arasındaki romantik gerilim işleniyor. Ana karakterlerimizden Yuzuko Aihara sıradan bir gyaru olmasına rağmen animedeki beklenmedik kardeşler arasında, daha duygusal, daha iyi kalpli ve daha saf olanı. Bu da izleyiciyi ters köşe yapmaya yönelik olsa gerek.

Hajimete no Gal (My First Girlfriend is a Gal)

Yukana Yame – Hajimete no Gal

İsminden de anlaşılacağı üzere anime tamamen galler veya gyarular üzerine. Abazan bir liselinin kolay hedef olarak, arkadaşlarının da gazıyla kendisine bir Gal seçip çıkma teklif etmesiyle ve garip bir şekilde kızın da bu teklifi kabul etmesiyle başlıyor. Romantik komedi. Anime saçma, izlemeye değer olup olmadığı tartışılır. Fakat buradaki kızlarımız tipik gyarular olsalar da özellikle esas kızımız Yukana Yame görünüşünün aksine saf ve iyi kalpli bir kız. Arkadaşı Ranko Honjou da Yukana kadar saf olmasa da saf arkadaşını korumak için her şeyi yapabilecek kadar anaç, güçlü ve cesur biri.

Ore wo Suki nano wa Omae dake ka yo (ORESUKI Are you the only one who loves me?)

Asaka Mayama – Ore wo Suki nano wa Omae dake ka yo

OreSuki’de yan karakter olduğu için hakettiği değeri görememiş bir karakter var. O da hayatımıza gal olarak girip best girl olarak çıkan Asaka Mayama. OreSuki kısaca bir harem kahramanı olmaya çalışan karakterimiz Amatsuyu “Jouro” Kisaragi ve onun planlarının sarpa sarmasını anlatıyor. Eğlenceli bir romantik komedi kendisi. Asaka da karakterimizi başta womanizer olmakla suçlayıp kötü davranan, fakat gerçeğin farklı olduğunu öğrenince hem kendini affettirmek için fazlasıyla çaba harcayan hem de Jouro’dan hoşlanmaya başladığı için saf genç kız halleriyle kendisini daha da sevdiren dünya tatlısı bir kız. Daha en başta Jouro’nun üstüne gelişi bile ne kadar güçlü bir adalet duygusu olduğunu bize gösteriyor. Daha akıllılarımız imajını değiştirmeden Asaka’nın tarafını tutmuşlardır bile.

Sizin de izledikten sonra hakkında fikrinizin değiştiği gyarular karakterler oldu mu? Gyaruların animelerde bu şekilde kullanılmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşın. Bir daha görüşene dek kendinize çok iyi bakın.

Dışında çıtır çıtır sosyallik çikolatası, içi yumuşacık geek kreması.