eFootball Karşınızda: PES mi FIFA mı Devri Sona mı Eriyor?

eFootball_7

Merhabalar spor oyunu tutkunları. Yakın zamanda bir devrin sonuna geldik. Ne devrinin mi? PES mi FIFA mı devrinin. PES son oyunlarında PES adının yanında “eFootball” adını da kullanmaya başlamıştı. Yakınlarda yaptıkları açıklamayla öğrendik ki oyun artık tamamen eFootball adını kullanacak. Ayrıca ücretsiz olarak piyasaya çıkacak. Hadi gelin bu konuyu detaylıca konuşalım.

eFootball_1-1
Oyuncular Sahaya Çıkıyor

Bir Devrin Sonu

KONAMI geçtiğimiz yılda PES 2021’i çıkarmak yerine eFootball PES 2020 oyununa güncelleme getirmişti. Bundaki amaçlarının ise şimdiden sonraki oyun üzerine çalışmaya başlayıp oyuna yeni bir devir getirmek olduğu açıklamışlardı. Düşününce yıllardır ezeli rakibi FIFA serisinin gerisinde kalan PES serisi için bu gayet mantıklı bir hareket. Dolayısıyla ben de dahil olmak üzere pek çok oyuncu KONAMI’nin PES 2022’de nasıl bir iş çıkaracağını merak ediyorduk.  Ve geçtiğimiz günlerde öğrendik ki oyun artık tamamen eFootball adını kullanarak devam edecek. Ayrıca ücretsiz olarak piyasaya çıkacak olması da oyuncuları sevindiren bir diğer gelişme oldu.

KONAMI’nin Vaatleri

Peki KONAMI 2 yılını sadece bu oyunun adını değiştirmeye mi ayırdı? Tabii ki hayır 🙂

Oyunun motorunda ve oynanış kısmında çok büyük yenilikler getirdiği iddia ediliyor. En azından KONAMI’nin iddiası bu yönde.

eFootball_4
Hızlı Kontra Atak Mekaniği

Henüz oyun çıkmadığı için maalesef bunları yorumlayamıyorum diyecektim ki KONAMI bugün ilk kez oyunun oynanış videosunu yayımladı. Sizin de incelemeniz için linki aşağıya bırakıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=K84Mt8FhgME

PES’e Veda Açıklaması

Öncelikle videonun başında geçen yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Her şey, devrim niteliğinde bir futbol deneyimi yaratma konusundaki bitmek bilmeyen kararlılığımızla başladı.

Hedefimiz sahadaki çimlerden oyuncuların hareketlerine ve stadyumdaki taraftarlara kadar kusursuz bir futbol ortamını yeniden yaratmaktı.

Bu düşünceyle, geliştirilmiş animasyon sistemine ve oyun kontrollerine sahip yeni bir futbol motoru yaratmaya karar verdik.

Ortaya çıkan sonuç, en başta düşündüğümüzden bile daha etkileyici oldu.

PES’in sınırlarının ötesine geçtik ve yeni bir sanal futbol dünyasına giriş yaptık.

Bu yeni dönemin işaretini vermek üzere, çok sevdiğimiz PES markasıyla yollarımızı ayırmaya ve bu markayı “eFootball™” olarak yeniden adlandırmaya karar verdik!

Şimdi umarız eFootball™’un sunduğu bu yepyeni futbol deneyiminin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.”

eFootball_6
Taktiksel Hücum

eFootball FIFA Serisi ile Mücadele Edebilecek mi?

Videoya böyle iddialı bir açıklamayla başlamaları ve PES’e veda etmeleri hoş bir ayrıntı olmuş. Videonun kalan kısmında da oyuna getirilen çeşitli yeni mekaniklerden bahsediyorlar. Bununla birlikte de oyuncuya oynanış kısmında özgürlük getireceklerini iddia ediyorlar.

Açıkçası PES ve FIFA serilerinin yıllardır kendini geliştirmemesinden şikayetçi olan bir oyuncu olarak bu video beni mutlu etti. Fakat hala oyuna karşı çok büyük bir beklenti içine giremiyorum. Bunun sebebi KONAMI’ye pek güvenmemem ama umarım bu oyunla birlikte KONAMI benim ön yargılarımı kırmayı başarır. Ve FIFA serisiyle kıyaslanabilecek bir eFootball serisiyle karşı karşıya oluruz.

Şimdilik eFootball hakında konuşabileceklerimiz maalesef bu kadar. Oyun piyasaya çıktığında oyun incelemesiyle görüşmek üzere :). Sağlıcakla kalın.

Ayrıca sitemizdeki spor oyunu serilerinin gidişatından bahsettiğim NBA 2K Daha Ne Kadar Rakipsiz Kalacak?: NBA Serilerinin Gidişatı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

https://fanzade.com/gamerhead/nba-2k-daha-ne-kadar-rakipsiz-kalacak/

Merhabalar, ben Buğra Kocadağ. 20 yaşındayım, İTÜ'de İnşaat Mühendisliği öğrencisiyim. Spor oyunlarından tut araba yarışı oyunlarına, büyük bütçeli rpg oyunlarından tut indie simülasyon oyunlarına, kısacası tüm oyun türlerine karşı bir ilgim olduğunu söyleyebilirim. Genelde ortaçağ temalı kılıç, kalkan, ok yeri geldiğinde de büyüler kullandığımız third person oyunları oynamaktan daha çok keyif alırım ama kaliteli cyberpunk evrenlerinde geçen FPS oyunlarına da hayır demem. Derin senaryolu oyunları çok severim, Witcher evrenine bayılırım. Bunların dışında yeni bir GeForce Now kullanıcısıyım. Sizler beni genellikle güncel oyunlar hakkında yazdığım incelemelerimle tanıyacaksınız. Rivyalı Geralt abimizin de dediği gibi wind is howling...