1621829-728xauto

Erşan Kuneri Dizisi Geliyor! | O İş Yatmamış Olabilir Faruk!

Erşan Kuneri, Türk sinemasının en şahsına münhasır karakterlerinden biri. G.O.R.A filmiyle tanıştığımız Kuneri’yle daha sonra yollarımız Arif V 216’da tekrar kesişti. Şimdi ise dizisi geliyor. Netflix’te yayınlanacak olan dizi 8 bölümden oluşacak. Merakla beklenen dizinin kadrosu epey kalabalık. Zafer Algöz, Ezgi Mola, Uraz Kaygılaroğlu, Nilperi Şahinkaya, Çağlar Çorumlu ve Merve Dizdar şimdilik kesinleşen isimler. Yayın tarihi ise henüz belirsiz.

Cem Yılmaz daha önceki açıklamalarında Erşan Kuneri için bir film çekmeyi istediğini ama karakterin meslek hayatı sebebiyle çekindiğini söylemişti. Dizi, Erşan Kuneri’nin 1975 ile 1978 yılları arasındaki hikayesini ele alacak. Büyük ihtimalle farklı bir kimlikte göreceğiz kendisini.

Erşan Kuneri Kim?

erşan kuneri

Erşan Kuneri bir film yapımcısı yani daha doğrusu onu ilk olarak öyle tanıdık. 70’li yılların sonunda Yeşilçam’ı ele geçiren erotik filmlerin başarısının mimarlarından biri. Öncelikle belirtmek gerekirse kendisi pornocu değil. Erotik filmlerden bilim-kurguya geniş bir film yelpazesine sahip. Hatta 12 Eylül’de yabancı sigara bulundurmaktan tebrik -pardon!- tevkif edilmeseydi Bob Marley Faruk ile bir bilim-kurgu filmi çekeceklerdi. Kendisi kanundan kaçılmayacağını bilecek kadar saygılı, “ayda” değil bir haftada film çekecek kadar da pratik ve iş bitirici bir karakter. Eğer tutuklanmasaydı Türk bilim-kurgu sineması çok başka yerlerde olabilirdi. Kendisi ofisinden de anlayacağımız üzere büyük bir Sean Connery hayranı. Hatta ismi de bu hayranlığı buram buram yansıtmakta.

80’lerden geriye gidip kariyerine bir göz atmak gerekirse kendisi 70’lerin başına İstanbul’a damga vuran kay-kay kulübünün sahibidir. Dönemin pek çok ünlüsünü de var eden isimdir, profesyoneldir ve dişlerin değdirilmesinden asla hoşlanmaz.

Zamansız Bir Yapım Mı?

erşan kuneri

G.O.R.A’nın vizyona girmesinin üzerinden 17 yıl geçti. Bu seneler boyunca film defalarca izlendi, Erşan Kuneri şakaları defalarca kez yapıldı. Aslında karakter epey tüketildi anlayacağınız. Arif V 216 filminde tekrar gördük sonra. Bana kalırsa bu film büyük bir başarısızlıktı. Bu başarısızlıkta haliyle büyük potansiyeli olan bir karakter de güme gitti. Şimdi ise dizi olarak geliyor. Bu dizi ya çok iyi olur ya da çok kötü çünkü kullanılan karakter öyle pek arasına uygun bir tip değil. Yine de benim gibi büyük bir G.O.R.A hayranı olanlar eminim merakla ve heyecanla bekliyordur. Bakalım neler göreceğiz?

Okur, yazar, izler