Yönetmen Gareth Edwards, Han Solo Filminin Star Wars Evrenindeki En Zorlu Film Olduğunu Düşünüyor

han solo filmi

2016’daki Rogue One: A Star Wars Story ile Gareth Edwards, bu yapımın ana destanının dışında kalan bir Star Wars filmi yayınlayan ilk film yapımcısı olarak tarihte kendine yer edinmiş ve esas olarak bağımsız bir hikaye ile bu başarıya ulaşmıştır. Ancak bu, çift taraflı bir kılıç; çünkü Edwards, serideki diğer bölümlerle ilgili sorularla karşı karşıya kalmakla -özellikle yeni antoloji bölümleri- sonsuza kadar yükümlü durumda.

Böyle bir durum son zamanlarda Edward’ın yaklaşmakta olan isimsiz Han Solo filmi ve bu filmin yönetmeni Phil Lord ve Christopher Miller hakkındaki düşüncelerini sorguladığı İmparatorluk Film Ödülleri’nde ortaya çıktı. İşte paylaştığı şey:

Onlar inanılmaz film yapımcıları. Ne yaptıklarından çok heyecanlıyım. Yaptığımız şey için tamamen farklı bir film olacak. Sanırım, duyduğum en zorlu görev bu, muhtemelen en büyük meydan okuma ve ortalığı kasıp kavuracaklar, ama bende bunu yapacak kadar t***k yok.

Bu Gareth Edwards’ın zekice bir gözlemidir. Rogue One: A Star Wars Story’nin yayınlanmasından önce, filmin en büyük meydan okuma olduğunu düşünen bir ekip vardı çünkü en iyi Star Wars filmlerinin özünü yakalamaya ihtiyaç duyuyordu, ancak yine de kendi hikayesi ile kronolojik olarak daha geniş bir anlatıya bağlıyordu. Bununla birlikte Edwards, bu özgün hikayeyi anlatmak için tamamen yeni karakterler yaratma/kullanma avantajına sahipti.

Buna karşılık, Phil Lord ve Christopher Miller popüler kültürün simgelerinden olan karakterlerle uğraşıyorlar. Han Solo, Lando Calrissian ve Chewbacca, Star Wars evreni içinde en tanınmış karakterlerden ve daha geniş içeriğe sahip. Karakterlerin gençlik yıllarını anlatan bu film, hayranların sinemada görmek için can atacağı bir hikayeye sahip. Ancak Edwards’ın belirttiği gibi, LEGO Movie ve 21 Jump Street’i son derece iyi yöneten film yapımcıları, Jon ve Lawrence Kasdan’ın yazdığı bir senaryo ile desteklenerek, kesinlikle bu sorumluluğu üstlenmek için en iyi yönetmenlerdir.

Rogue One’ın yönetmeni Phil Lord ve Christopher Miller’a bu meydan okumayı bırakmaktan mutlu görünüyor olsa da Edwards, Han Solo filminin üretim sürecinin bazı unsurlarına gerçekten hürmet ettiğini teyit ederken bazı profesyonel tezahürü ifade ediyordu.

Onların gerçekten güzel zevki var. İşinizi seyrederken bir şeyler gözünüze çarpar. Ve ben, gördüğüm her şeyi kıskanmışımdır.

Rogue One’ın yönetmeni Edwards, adsız Han Solo filminin şekillenmesiyle ilgili kıskanç olduğunu söylediyse gerçekten de çok özel bir şeyle karşılaşacağımızdan emin olabiliriz.