Yeni Doktor’un Kostümündeki Gizemli Detaylar

Doktor’un yeni bir imajı var: Jodie Whittaker’ın yeni Zaman Lordu kostümü açıklandı. Ve modern Doctor Who’da alışık olduğumuzdan oldukça farklı: sonik gözlük yok, deri ceket yok ve hayır, papyon yok.

Fakat daha yakından bakıldığında Doktor’un geçmişine yolladığı saygı duruşlarını görebiliriz. İşte Whoniverse’in 13.Doktor’un kostüm seçiminde etkili olanlar…

Pantolon Askısı ve Botlar (1-6)

Bu enteresan detay bir başka popüler Doktor’a ait, Matt Smith’e. Papyonu kadar olmasa da, 11. Doktor’un göze batan kostüm detaylarından biri de tüvit ceketin içinde kullandığı parlak kırmızı pantolon askısıydı.

Whittaker’ın pantolon askısı hardal sarısı rengi olsa da bu karşılaştırmayı yapmamak imkânsız. Özellikle de bu kostümün arkasındaki kişi olan Ray Holman’ın aynı zamanda Matt Smith’in kostümüne imza atmış olduğu gerçeği göz önünde bulundurulunca.

Çizgiler (2-4)

Whittaker’ın kostümündeki kilit detay siyah kazağının üstündeki çizgiler ve gri paltosu. Renkler Tom Baker’ın meşhur atkısından tanıdık geliyor olabilir.

Hani şu UNIT’deki Doktor hayranı Osgood’da modern seride takmıştı, hatırladınız mı?

Ayrıca geçen sezon bu çizgiler ayrıca dikey olarak Bill’in tişörtünde de gözükmüştü.

Ve belki de Peter Davison’un Doktor’unun hayranları da bu renkleri hatırlar. Kazak üstündeki yatay çizgiler ve paltosu.

Fakat bazıları için çizgili kazak ve mavi kumaş pantolon kombini başka bir popüler uzaylının hatırlatıcısı; ABD yapımı klasik sitcom Mork ve Mindy’deki Robin Williams’ın canlandırdığı Mork karakterini.

Ya da Stark Trek’in Wesley Crusher’ını…

Who’nun amaçladığı bir şey olduğunu sanmıyoruz fakat bildiğimiz sci-fi ögelerini referans olarak görüyoruz.

Palto (2)

Bu parça birkaç Doktor’un kostümlerinin karışımı gibi; renk Slyvester McCoy’un ceketini, paltonun boyu ise David Tennant ve Tom Baker’ın paltolarını anımsatıyor. (Romana’dan bahsetmemiz gerekir mi ki?)

Ve ayrıca, 13’ün boyunun arkasında katlanan şey bir kapüşon mu? Eğer öyleyse, bu 12. Doktor Capaldi’nin kapüşonlusu olabilir mi? (Whittaker’ın Doktor olarak ilk duyurulduğu zaman kullanılan fotoğrafında da kapüşon vardı.)

Yüksek belli pantolonlar (5):

Modern seride görmeye alışkın olmasak da, 2. Doktor Patrick Troughton da yüksek belli pantolon giymekteydi ve pantolon askısı kullanıyordu.

Küpeler (3):

Pekala, bu aslında pek geçmiş Doktorlardan bir detay değil ama, Whittaker’ın üst kulağına küpe taktığı detayını atlayamazdık. Belki de biraz uzay korsanı havası yakalanmaya çalışılmıştır. Eğer daha da detaylı konuşmak gerekirse, Donna Noble’dan beri dikkat çekici küpeler takan bir ana karakter daha olmadı. Bunun iyi bir şey olup olmadığı kararını size bırakıyoruz.