1037288

What If…? | Dizide Neler Oluyor?

What if..? Marvel’ın en çok beklediğim animasyonu olabilir. Konusu bakımından beni çok cezbetti. What if..? Türkçesi ile “farzedelim”, “eğer olsaydı” veya “ya olsaydı” Disney+’da gösterimde. İlk bölümü Peggy Carter ve Steve Rogers’ı konu olarak ele alıyor. Yani Steve Rogers Captain America olmasaydı ve Peggy onun yerine geçseydi ne olurdu onu izledik.

What If…? İlk Bölüm Yorumu

Genel olarak dizinin konusu ve akışını beğendim. Ana Karakter kişiliklerini ve özelliklerini zıt bir kişide görmek garip olsa da çok gizemliydi. İlk sahnede Gözcüyü gördük ve zaman çizgilerinin sonsuzluğundan bahsetti. Bu konuda zaten ikinci yeni evren ile paralellik kurmuş oldu.

İkinci dünya savaşında güçlü asker deneyi sırasında serum verilirken Steve suikaste uğrayarak yaralanıyor. Bunun sonucunda deney boşa gitmesin diye bir kişinin kendisini feda etmesi lazım. O kişi de Peggy oluyor. Filmde gördüğümüz o klasik kum torbası patlatma sahnelerini Peggy karakterinde görüyoruz.

Peggy Carter aka Captain America

Sosyal medya da bir kadın karakterini bu denli güçlü ve asker görmek bazı kitleleri çıldırtsa da bizim hoşumuza gitti. Hatta dizimizde de ‘Bir kadın asker, savaşçı olur mu? Sen git kendi bakımınla ilgilen’ düşüncesi de sosyal medyanın ön yüzü olmuş gibiydi. Konumuza dönmek gerekir ise dizinin ana kurgusu asıl temel alınan karakterlerin kişilik özelliklerinin de nasıl değişebileceğini bize gösterdi. End Game filminde gördüğümüz gibi Steve’in yıllar boyu kendini feda edip insanlığı kurtarması en sonda filmin finalinde kendi mutluluğu için geçmişe dönmesine sebep oldu. Bu dizi de gördüğümüz gibi artık o insanlık için ana evrendeki ‘Steve Rogers’ değil ve feda etmesi gereken çok şeyi yok. Bu yüzden gurur ve onur duyguları kişiliğinden silinmiş oluyor. Bu tarz ince ve güzel özelliklerin What if..? de işlenmesi çok hoş.

Artık kendisi Kaptan Amerika değil ve onun baş düşmanı da Red Skull değil. Bu büyük değişiklik ilk sahnede Gözcü’nün bahsettiği gibi sonsuz dallanma ile son buluyor. Önceden size sonsuz dallanmalardan çok bahsettik ve zihninizi yorduk, bunun için üzgünüz. Fakat ikinci yeni evrenimiz bomba gibi sonsuz dallanmaya sebebiyet veriyor ve açıklamazsak olmaz. Kısacası dizinin konusu ve karakterlerin kişilik özelliklerinden tutun onları onlar yapan özelliklerinin değişmesi çok güzel bir hava yakalamış. What If….? güzel başladı ve güzel devam edecek gibi. Beklemede kalın.

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!