Stranger Things Hayranları 2. Sezonda Bilimsel Bir Hata Buldu

Her ne kadar Stranger Things uzaylılara, süper güçlere ve Upside Down’a değinse de hala gerçeğin iplerine bağlı. Hatta çoğu hayran ve eleştirmen Netflix’i, 1980lerdeki yaşamı anlatış biçimleri için övgü yağmuruna tuttu. Maalesef o gerçeklik, basit bir hata yüzünden bilimsever hayranları bir miktar kızdırdı.

2. sezonun 15. dakikasına girmişken dizinin sevilen öğretmeni Bay Clarke, çocuklara fen dersi anlatıyor. Öğrencilerine insan beyninden bahseden Bay Clarke’ın arkasında bir periyodik cetvel görünüyor.

Stranger Things Hayranları

Çoğu insanın hiç dikkatini çekmeyecek bu hatayı ise Reddit kullanıcısı Dakmanella farkediyor. Bildiğimiz üzere dizi 1984’de geçiyor. Ancak Bay Clarke’ın arkasındaki periyodik cetvelde görünen elementlerden 9 tanesi 1994’de kadar keşfedilmemişti.

Stranger Things Hayranları tarafından bulunan hata neydi?

Bu elementler Darmstadityum (Ds), Röntgenyum (Rg), Kopernikyum (Cn), Nihonyum/Ununtriyum(Uut), Flerovyum (Fl), Moskovyum/Ununpentiyum (Uup),Livermoryum (Lv), Ununseptiyum (Uus) ve Ununoktiyum (Uuo). Evet insana kimyayı sevdirecek isimleri yok ama hepsi 1984’den sonra keşfedildi. Hatta Ununoktiyum, periyodik cetvelin 117. elementi, hala tam anlamıyla
keşfedilmiş sayılmaz. Zaten yapay olan elementin var olabileceği kanıtlandı ama henüz elde edilebilmiş değil. Tabi bu Stranger Things ekibinin ne kadar umrunda orasını bilemeyiz. Ancak şunu bir kez daha farkettik ki, ne kadar ufak olursa olsun her hata illa bir hayran tarafından bulunur.