Star Wars: The Last Jedi’daki Performansı Mark Hamill’e Oscar Aldırabilir

Mark Hamill

Mark Hamill, Star Wars: Last Jedi’da Luke Skywalker rolünden dolayı önümüzdeki yıl bir Oscar Ödülü kazanabilir gibi görünüyor.

Hikayesi ve Luke’u bekleyen kader hala kilit altında olsa da yönetmen Abrams, Mark Hamill‘ın Oscar’a göz kırpacak yetecek kadar iyi olduğundan emin görünüyor.

Abrams, New York Daily News‘a şunları söyledi: “Sanırım Hamill bir Oscar kazanamazsa çok üzülürüz”.

Eğer Abrams haklı çıkarsa, o zafer Hamill için dokunaklı olacaktır. 66 yaşındaki aktör, 1977’deki ilk Star Wars filminin gişe öyküsünden sonra kopmayan yıldızlarından biriydi. Ancak ortak yıldızı Harrison Ford’un aksine Hollywood’da olimpiyat statüsüne hiç girmedi. 1970’lerden 1980’lere dek düzinelerce filmin ardından Hamill, Batman animasyon dizisinde Joker’i seslendirmesinden sonra yeni bir şan ve ilgi yakaladı.

Video oyunlarında ve Justice League, Ben 10 ve The Ultimate Spiderman gibi animasyon serilerinde çeşitli kötüleri ve kahramanları dile getiren bir kariyer yaptı. Hamill’in Oscara ulaşmakonusunda yaşadığı en yakın şey, 1978 töreninde en iyi ses düzenlemesi için sunuculuk yapmasıydı.

Bir Oscar ödülü kesinlikle Hamill için olumlu olmakla kalmayıp aynı zamanda bilim-kurgu ve fantezi filmlerini yeniden tanımlayabilir. Bu tür, ana akım ödül verici kurum tarafından daima bir yabancı olarak değerlendirildi ve En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu gibi önemli kategorilerde bu türden bir film hiçbir zaman bir ödül kazanamadı. Umarız ki Mark Hamill bu geleneği bozabilir. 🙂