Spider-Man: No Way Home ve Oscar Adaylığı

Aylar süren teoriler, videolar, spekülasyonların ardından vizyona giren No Way Home için yeni bir dönem başladı. Kulislerde Spider-Man: No Way Home filmi için Oscar söylentileri başladı. 

Spider-Man: No Way Home, En İyi Film Oscarına Aday Olabilir mi?

Spider-Man: No Way Home Oscar
Spider-Man No Way Home Oscar’a aday mı?

Tom Holland’lı Spider-Man üçlemesi son filmiyle geçtiğimiz günlerde vizyona girdi. Film ilk üç gününde 260 milyon dolarlık bir hasılat elde ederek tüm zamanların en iyi ikinci açılışını yaptı. Filmin pandemi döneminde bu başarıyı elde etmesi hiçte azımsanacak bir durum değil. Ayrıca bunun yanı sıra film eleştirmenlerden de şu ana kadar tam not almayı başarıyor. Gerek Metacritic, gerek bağımsız eleştirmenler gerekse Rotten Tomatoes gibi sitelerdeki eleştirmenlerden ve fanlardan şu ana kadar olumlu dönüşler alıyor. Öyleki filmin şu an IMDB puanı 9.0. Ayrıca Rotten Tomatoes sitesinde şu an %94’lük derecesiyle bu senenin en yüksek puanını alan filmlerinden birisi oldu. 

Diğer yandan bilindiği üzere Oscar ödülleri açısından süper kahraman filmleri pek şanslı değil. Özellikle de En İyi Film Oscarı dalında. 2008 yapımı The Dark Night gibi bir efsanevi film dahi alt kategorilerde aday olmayı başarmış olmasına rağmen En İyi Film dalında aday dahi gösterilmemiştir. Bu durum akademinin süper kahraman filmlerine bakış açısını net olarak gösteriyor. Diğer yandan tarih boyunca En İyi Film Oscarı’na aday olan tek film 2018 yapımı Black Panther filmi oldu ancak ödülü kazanamadı. Peki Spider-Man: No Way Home filminin böyle bir şansı var mı? Kesinlikle evet. Filmin şu ana kadar aldığı yorumlar ve eleştiriler düşününce bu hiç de uzak değil. Diğer yandan film ekibi büyük bir kampanya düzenleyecek ve filmin en iyi film dalında aday olabilmesi için çalışacak. Diğer yandan bazı yorumcular ise Oscar ödüllerini artık kimsenin umursamadığını söylüyor. Bu nedenle de bunun öneminin olmadığını söylüyorlar. 

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Spider-Man: No Way Home, Oscar adayı olursa ödül alabilir mi?

Spider-Man filmleri ve Marvel yapımları hakkında haberler için Instagram hesabımızı da takip etmeyi unutmayın.