SPIDER-MAN NO WAY HOME: Üç Nesli Birleştiren Film | 2.Fragman İnceleme

Onaylanan oyuncu kadrosunda Tom Holland, Benedict Cumberbatch, Zendaya, Jacob Batalon, Alfred Molina, Jamie Foxx, Willem Dafoe, Thomas Haden Church, JK Simmons ve ismini söylemediğim biri sürü önemli oyuncuyu barından Spider-Man No Way Home filminin 2.fragmanı sonunda yayınlandı! Bu film şüphesiz Avengers Endgame’den beri en fazla beklenen MCU filmi. Zaten John Watts‘ın açıklamasına göre bu film Spider-Man’in Endgame’i olacak. Bu kadar çok beklenti yaratan filmin ikinci fragmanı da uzun bir bekleyişin ardından geldi. Fragman film hakkında bize oldukça ipucu sunuyor. Tom Holland’ın söylediğine göre fragmanda gördüklerimiz buz dağının sadece görünen kısmı. Elbette fragmanı beğenen kadar beğenmeyenler de var. Beğenmeyenlerin esas sebebi ise bu fragmanda Tobey Maguire ve Andrew Garfield‘a yer verilmemiş olması. Öte yandan beğenen büyük bir kitle ise fragmanda onların filmde olacağına dair güçlü ipuçları olduğunu söylüyorlar. Peki onlar gerçekten geliyor mu? Buna yazımda bahsedeceğim.

(Fragmanı incelediğimiz videoyu da izleyebilirsiniz.)

Fragmanın Karanlık Havası

Bu filmin karanlık bir film olacağını az çok biliyoruz. Tom Holland’ın söylediğine göre önemli bazı karakterlere kötü şeyler olacaklarını da biliyoruz. Peter’ın Mysterio yüzünden başı zaten belada. Kimliği açığa çıktığından beri hem onu öldürmekle suçlandı hem de toplumun büyük bir kesiminin nefretini kazandı. Bu yüzden de Doctor Strange’den bu olayları düzeltmek için yardım istiyor. Ancak işler daha da ters gidiyor ve yanlış bir büyü sonucu Multiverse başlıyor! Hayatta çok büyük bedeller ödeyen Peter bu filmle daha büyük bedeller ödemek zorunda kalacak belli ki. One More Day çizgi romanından da izler taşıyacağını düşündüğümüz bu filmde büyük ihtimalle Peter en sevdiklerinden bazılarını kaybedecek. Bunlardan en büyük adaylar ise May, MJ ve Ned. Özellikle de bu filmde Aunt May’in öleceğini düşünüyorum. Bu arada Happy’i de unutmamak gerekiyor. O da adaylar arasında. Bu filmin karanlık havasındaki en büyük rolünün ise eski filmlerden gelen kötülerin hikayeye katkısı olacaktır.

Sen Peter Parker Değilsin!

Bu fragmanın bana göre en güçlü tarafı bazı büyük sorulara cevap vermiş olması. Bunlardan en önemlisi de Doctor Octavius’un Tobey Maguire’ın Spider-Man olduğu evrenden geldiğini net bir şekilde anlıyoruz. En azından onun tanıdığı Peter Parker’ın farklı bir görünüşe sahip olduğunu öğreniyoruz. Çünkü doğru anladıysak Stark teknolojisini kendi kollarına geçiren Doc Ock, Peter’ı maskesiz bir şekilde gördüğünde ona, ”Sen Peter Parker değilsin” diyor. Bu durumda farklı Tom Holland’ların oynadığı Spider-Man’ler göreceğiz görüşü ortadan kalkmış oluyor. Yani farklı yüzlere sahip Spider-Man’ler çoklu evrenin bir tarafında varlar. O evrenlerden onların kötü karakterleri bu evrene gelebiliyorsa Spider-Man’ler de neden gelmesin diye kendime defalarca soruyorum. Eminim siz de aynısını düşünüyorsunuzdur. Tobey ve Andrew’in filmde olacaklarına dair en güçlü şeylerden biri de çoğu kişiye göre bu sahne.

Gereksiz Marvel Şakaları

Fragmanın ilerleyen kısımlarında Peter, MJ ve Ned’in yakalanmış olan Doctor Otto Octavius’un ismiyle alay ettiğini görüyoruz. Ben de şu soruyu soruyorum bu kadar gülecek ne vardı? Peter Infinity War’da Doctor Strange’in adını öğrendiğinde de takma isimlerimizi mi kullanıyoruz diye sormuştu. Bu da onunla ilgili bir espri mi acaba diye düşündüm ama yine de saçma buldum. Ayrıca Spider-Man 2’de Doc Ock’un bir ağırlığı vardı. Bu evrene geldiğinde onun bu ağırlığını bozacak şeyler yapmalarını istemiyorum açıkçası. Bir diğer şaka ise MJ ve Doctor Strange arasında yaşanan ”Scooby Doo this Crap” diyaloğuydu. Bu tarz sahneler yerine daha gerekli sahneler gösterseler bence daha iyi olurdu. Ama şunu da unutmamak gerekir ki bu bir Marvel filmi. Bu yüzden böyle şakalara çok fazla alıştık. Önemli olan bunların yerinde ve fazla uzatılmadan anlatılması. Umarım filmde de dediğim gibi olur.

Üç Nesli Birleştiren Spider-Man Kötüleri

Gelelim fragmanın en önemli yerlerine. Fragmanda Spider-Man’in eski film serilerindeki önemli kötülerinden beş tanesini görüyoruz. Bunlar Doc Ock, Green Goblin, Electro, Sandman ve Lizard. Sinister Six için gizemli 6. bir karakter var mı onu bilmiyoruz.

Doctor Strange’in replikleriyle bu kişilerin neden bu evrende olduğu hakkında bazı bilgiler alıyoruz. Elbette hepimizin beklediği şeyler söylüyor. Yani yaptıkları yanlış büyü sonucu bu kötüler bir şekilde bu evrene geldi. Hepsinin ortak yönü de Spider-Man’le mücadele ederlerken ölmüş olmaları. Fakat Sandman ve Lizard ölmemişti o konuyu nasıl açıklayacaklar bilmiyorum. Ardından birçok kişinin anladığı üzere Doctor Strange ve Spider-Man arasında o kötülerin ölümüne göz yumma ve yummama konusunda bir tartışma yaşanıyor. Sonra da Peter kutuyu çalıp kaçmaya çalışıyor ama belli ki başarılı olamıyor. Peter’ın kutuyu çalması konusunda acaba ölmüş bir yakınını geri getirmek için mi bunu yapıyor diyenler de var. Neler olduğunu en net bir biçimde filmde izleyeceğiz.

Doctor Otto Octavius

Yazının başlarında Doc Ock kısmına aslında biraz değinmiştim. Karşısında gördüğü kişinin kendi Peter’ı olmadığı anlayan Otto büyük ihtimal Doctor Strange’in yardımıyla yakalandı. Bu arada Doctor Octavius’un filmin ortalarında iyi tarafa geçebileceğini düşünüyorum. Çünkü fragmanın bir sahnesinde Electro ile çatışma içinde olduğunu görüyoruz. Filmde Otto ve Peter arasında belki bir akıl hocası-öğrenci ilişkisi de görmüş oluruz. Doctor Octapus’un iyi tarafa geçmesi de bence gayet mantıklı. Çünkü Spider-Man 2 filminin sonunda iyi birisi olarak ölmüştü.

Doctor Otto Octavius

Green Goblin

Şimdi bende çok fazla hype uyandıran Green Goblin’den bahsedeyim. Özellikle Willem Dafoe’nun sesini duymuş olmam beni oldukça heyecanlandırdı. Ardından onu Raimi evreninden alışık olduğumuz suitiyle görüyoruz. Değişikler olsa da bunlar çok ufak değişikliklere benziyor. Green Goblin anlaşılan yine kendine öğüt verme oyunları oynayacak bir Spider-Man bulmuş ve ona eski bir alışkanlığı olan seçim yapmak konusu hakkında bir konuşma yapıyor. Fragmanın ilerleyen zamanlarında farklı kıyafetli bir Green Goblin daha görüyoruz. Bazıları bunun başka biri olduğunu düşünse de ben onun da kendisinin kostümünü yenilemiş hali olduğunu düşünüyorum. Filmde Peter’a en büyük zarar verecek kişi de bence bu karakter olacak.

Green Goblin

Electro, Sandman ve Lizard

Fragmanın diğer kötüleri ise Electo, Sandman ve Lizard. Ayrıca bu üçlüyü çok güzel bir savaş sahnesinde de görüyoruz. Kısa bir anlığına Amazing Spider-Man serisindeki gibi mavi olarak gördüğümüz Electro daha sonra görünümünü çizgi romandaki Electro’ya oldukça benzer bir şekilde değiştiriyor. Sarı elektriklerle Spider-Man’i oldukça uğraştıracak düşmanlardan biri de kesinlikle Electro olacak. Umarım The Amazing Spider-Man 2’den çok daha iyi işlenmiş bir Electro göreceğiz. Fragmanda ayrıca Sandman ve Lizard’ı da görüyoruz. İkisi de eski filmlerdeki görünüşüne oldukça yakın gözüküyor.

Electro, Sandman ve Lizard

Fragmanda Silinen Karakterler mi Var?

O savaş sahnesinde Lizard’ın boş bir noktaya doğru atladığını görüyoruz. Üstelik filmin fragmanının Sony Brazilya versiyonunda da görünmez biri tarafından ona yumruk atıldığını düşündüğümüz bir sahne de görüyoruz. Birçok kişiye göre buradaki silinen karakterler Tobey Maguire ve Andrew Garfield’ın Spider-Man’leri. Ancak Spider-Verse bu filmde olmaz diyenlere göre ise oradaki silinen kişiler Doctor Strange, Doctor Octavius ve Venom. Doc Ock iyi tarafa geçmiş bir şekilde onunla savaşırken Venom 2 After Credits sahnesinde farklı bir evrene geçen Venom’un da bu filmde ona yardım eden biri olacağı söylentiler dahilinde. Elbette insanlar genellikle burada silinen kişilerin Tobey Maguire ve Andrew Garfield olduğuna inanmaya daha fazla meyilliler. Ayrıca sızdırıldığı iddia edilen ve üç Spider-Man’in olduğu fotoğraftaki yerle o sahnedeki yerin aynı yer olması da onların filmde olduğunu savunanlar için güçlü bir kanıt. Üstelik o savaş sırasında Gwen’ın düşüşüne gönderme olarak yapılan MJ’nin düştüğü anda onu kurtaran kişinin Andrew’in Spider-Man’i olduğu da teoriler arasında.

Son Notlar- Spider-Man No Way Home

Filmde Tobey Maguire Andrew Garfield olur mu bilmem. Olmasını ben de çok istiyorum ama olmazsa da bu dünyanın sonu değil. Üstelik iyi bir film izlersek onlar yok diye filmi tamamen kötülemek de pek doğru gelmiyor bana. Çünkü şu an da elde olan karakterlerle de ben yeterince büyük beklentiye sahibim. Elbette başka evrenlerden Spider-Man düşmanları geliyorsa Spider-Man’de gelmesi gerekir diye de düşünüyorum. Bu yüzden gelmezlerse sadece kırılırım hepsi bu. Bunun yanı sıra Charlie Cox’un Daredevil karakteri de beklentiler arasında.

Ben bu filmde Tom Holland’ın iyi bir Spider-Man karakteri sergileyeceğini düşünüyorum. En azından ilk iki filmdeki çocuksu hava ortadan kalkmışa benziyor. Zaten büyük bir kesim nostalji sevmesinin yanı sıra Tom Holland’ın Spider-Man’inin eskilerine kıyasla daha az yeterli buldukları için onları görmek istiyordu. Bunu eski bir yazımda da bahsetmiştim. Fakat bu filmde dediğim gibi Tom Holland çok iyi bir iş çıkaracak. Fragmanda sadece iki tane olan Marvel şakasını beğenmedim. Geri kalanıyla oldukça iyi bir fragmandı. Eee ne diyelim. Multiverse çılgınlığı Loki’yle başladı Spider-Man’le devam ediyor ve etkisi Doctor Strange 2 filmiyle de varlığını sürdürecek.

25 yaşında hayal sever bir gencim.