Eski Spider-Man Karakterleri Neden Bu Kadar Çok Özleniyor?

Spider-Man No Way Home filmi Aralık ayında izleyiciyle buluşmaya geliyor. Film geliyor gelmesine ama filmden beklentiler oldukça fazla. Özellikle filmde Doctor Strange karakteri ve Multiverse konusu belli olduğundan beri Tobey Maguire ve Andrew Garfield’ın Spider-Man’lerinin de filmde olacağına dair söylentiler başladı. O günden beri de bunlar giderek artmakta. Bu söylentilerin artmasının en büyük sebepleri Spider-Man 2 filminin kötüsü Doctor Octapus’u ve The Amazing Spider-Man 2 filminin kötüsü Electro’yu aynı oyuncularıyla bu filmde yeniden görecek olmamız. Bu yüzden gazeteciler bile ilgiyi Tom Holland’dan daha fazla eski Spider-Man oyuncularına yöneltmiş durumda. Hayranların çoğu da kendisini Spider-Verse göreceklerine inandırmaya devam ediyorlar. Peki insanlar genellikle neden eski Spider-Man oyuncularının karakterlerini bu kadar çok özlüyor?

Nostaljik Duygular ve Spider-Man’ler

Nostaljiyi geçmişi hatırlamak veya kaybedilene karşı büyük bir özlem hissetmek diye ifade edebiliriz. Tobey Maguire‘lı ve Andrew Garfield‘lı Spider-Man filmleri de şimdilerin genç veya yetişkin sayılan birçok kişinin çocukluğunun önemli bir parçası.

Tobey Maguire’lı Spider-Man Filmleri

Özellikle Tobey’li filmlerin anlatım tarzı küçük bir çocuğun görebileceği en iyi şeylerden biri. (Bunun için Sam Raimi’ye teşekkür etmeliyiz.) Uncle Ben’in ölümü, Peter’ın özel sorunları, iyi yazılmış kötü karakterler, Jay Jonah Jameson gibi çizgi romana çok yakın karakterler, süper kahraman olmanın felsefesini harika bir şekilde anlatması, başarılı çekim açıları ve destansı müzikleri gibi unsurları sayesinde bu seri büyüleyici bir özelliğe sahip. Ve hepsinden önemlisi de çoğumuzun izlediği ilk süper kahraman filmlerinden biri olması elbette. Böylece Sam Raimi’nin üçlemesi Spider-Man seven birisi için çocukluğundan kalan bir parça haline geliyor. Kim bilir Tobey’li filmleri izlediğimiz zaman çocukluğumuzda kurduğumuz hayalleri belki yeniden kuruyoruzdur. Ve bu hayallerin devam etmesi için filme ait bazı şeylerin de devam etmesini istiyoruz.

Andrew Garfield’lı Spider-Man Filmleri

Aynı şeyler Andrew Garfield’ın filmleri için de geçerli. Evet itiraf ediyorum. Tobey’in serisi bitip bu seri başladığında içimde bir burukluk oluşmuştu. Filmin ilk yarısını izlerken de kendimi filmin içine sokamamıştım. Çünkü gözüm Tobey’in Spider-Man’ini arıyordu. Ancak gerçeği kabullenmem gerekiyordu. O seri bitmişti ve güzel işlenen başka bir seri vardı. Bu yüzden Andrew’in Spider-Man’ini de sevmeye başladım. Tobey benim için ilk sırada olsa da Andrew’in Spider-Man’i çizgi romana en yakın Spider-Man’i sergiliyordu. Filmdeki Lizard ve Gwen Stacy karakterleri de harikaydı. İkinci filmde Gwen’ın ölümü benim için en duygusal Spider-Man sahnesi oldu. Ancak bu serinin de diğer seri gibi devamı beklenirken iptal edildiği haberi geldi. Ve Andrew de Tobey gibi artık bir nostaljiden ibaret olmuştu.

Tom Holland’lı Spider-Man Filmlerinde Kullanılan Nostalji Unsurları

Sinema nostaljik unsurlardan sıklıkla yararlanan bir alandır. Özellikle MCU Spider-Man filmlerinde bu nostaljiyi gönderme adı altında görmekteyiz. Çünkü yapımcılar da eski filmlere olan ilginin farkındadır. Bu şekilde nostalji seven seyirci filmleri daha da severek izlemeye başlamaktadır. Spider-Man Homecoming filminde Spider-Man’in ikiye ayrılan gemiyi birleştirme çabası sahnesi Spider-Man 2’nin tren sahnesini bana anımsatıyor. Bunlar gibi başka nostalji göndermeli sahneleri filmlerde görmek mümkün. Ve tabiki bariz bir şekilde en büyük nostalji göndermesi ise Far From Home’un son sahnesinde Jay Jonah Jameson’ın gözüktüğü sahne. (Hem de eski oyuncusuyla beraber!)

Jamie Foxx’un Electro’sunun filmde olacağını öğrendiğim zaman Jonah Jameson gibi eski oyuncusuyla dikkat çekme yöntemi olduğunu düşünmüştüm. Ardından Alfred Molina’nın Doc Ock’unun da filmde olduğunu öğrendiğim de Spider-Verse’ün ciddi ciddi olacağına inanmaya başlamıştım. Fragman çıktığında da Willem Dafeo’nun Green Goblin sesini duyunca acaba o da filmde olacak mı diye düşündüm. Üstelik bazılarına göre fragmanda Sandman bile vardı. Ama yine de filmi henüz izlemedik ve bu karakterler bildiğimiz şekilde olmayabilir. Alfred Molina buradaki Doc Ock’un Spider-Man 2’de kaldığı yerden devam edeceğini söylese bile beklentimi düşük tutmaya çalışıyorum. Ancak belliki nostaljik duygular yeni Spider-Man filmleri için de önemli bir yer ediyor. Umarım film sadece basit bir geçmiş karakterleri kullanma filmi olmaz ve karakterler film için önemli amaca hizmet ederler. Ayrıca Spider-Verse görsek de hiç fena olmaz. (Beklentimi hala düşük tutmaya çalışıyorum.)

Eski Spider-Man’lerin Özleniyor Olmasında MCU Spider-Man’inin Payı Var Mı?

Tom Holland şüphesiz ki harika bir oyuncu. Spider-Man karakterini de iyi bir şekilde canlandırıyor. Bu yüzden onu izlemekten çok keyif alıyorum. Ancak bu Spider-Man’in karakter derinliği ile ilgili bazı sorunlar mevcut. Bu sorunlar yüzünden de bence eski Spider-Man’lerin gölgesinde kalıyor. Bu da onların daha fazla özlenmesine sebep oluyor. Peki bu Spider-Man’in karakter derinliğinde ne tür sorunlar var?

Eski Spider-Man’lerin motivasyonları çizgi romandaki gibi belliydi. Bencilliği yüzünden amcalarının ölümüne sebep olmaları ve ardından gücünün sorumluluklarının farkına varan karakterlerdi. Bu Spider-Man filmlerinde ise Uncle Ben ismi anılmıyor. Elbette öldüğü sahneyi bir daha göstermesinler ama en azından kısa bir diyalog geçsin isterdim. Bunun yerine ufak göndermelerle anlatmaya çalışıyorlar ama yeterli olmuyor. (What If Zombi Bölümünde nihayet Uncle Ben’i duyuyoruz. Kastettiğim buradaki gibi bir sahneydi.) Karakterin süper kahraman olma motivasyonu tam oturmadığı için de onunla diğer Spider-Man’lerle kurduğum kadar bağ kuramıyorum. Ayrıca gerçek anlamda zorluk çeken bir Peter Parker göstermekte de bana göre yetersiz kalıyorlar. (Spider- Man 2’deki Peter Parker’ın özel hayatı ve kahraman olma dengesini kuramaması çok daha iyidi.) Ayrıca buradaki Peter’ın çok tecrübesiz ve kostümünün bile Stark’a ait olması karakteri daha da çocuksu yapıyor.

Bütün bu dediklerim yanlış anlaşılmasın. Tom Holland’ın Spider-Man’ini sevmiyor değilim. Başta da dediğim gibi onu izlemek çok keyifli. Hatta bu tarz kusurlar giderilseydi en iyi Spider-Man bile olabilirdi bana göre. Marvel sinematik evrenine apar topar giren bir karakter olduğu için onu bu şekilde adapte etmek zorunda kaldılar. Ancak karaktere biraz daha derinlik katmak bence o kadar da zor bir şey değil. İlk iki film MCU için iyi filmler olsa da istediğim Spider-Man’i göremiyordum. Neyseki No Way Home’da daha iyi bir Tom Holland Spider-Man’i izleyeceğimizi düşünüyorum. Ciddi sorunları olurken Spider-Man olmaya çalışan bir Peter Parker göreceğimiz belli. Bu filmde karakter derinliği daha iyi işlenirse Tobeyci ve Andrewci hayranların bile gönlünü kazanıp birinci sıraya yükselebilir. Ancak Tobey ve Andrew filmde olmazlarsa filmin içeriğinden çok onların olmayışının hayal kırıklığı konuşulacak maalesef.

Son Söz!

Eski Spider-Man filmleri geçmişimizden önemli bir parça. Bununla birlikte biraz daha karakter derinliğine önem verirlerse Tom Holland’ın Spider-Man’i daha iyi olacak. Böylece insanlar eski Spider-Man’lerin yaşattığı duyguları biraz daha az özleyecekler. Ama tabi umarım Tobey, Tom ve Andrew’in birlikte olduğu bir Spider-Man filmini No Way Home’da veya gelecek başka bir filmde izleriz. Çünkü Tobey ve Andrew’i ben de gerçekten çok özledim.

25 yaşında hayal sever bir gencim.