WONDER WOMAN Filmi, OSCAR Adaylığını Hak Ediyor Muydu?

Biliyorsunuz Oscar adaylıkları bir hafta önce açıklandı ve her seneki gibi hayal kırıklıkları yaşayan sinema tutkunları oldu. (Her sene “Bu film/oyuncu kesinlikle şu dalda aday olmalıydı!” diye sinirlenen ve tahmin ettikleri filmler/oyuncular aday olduğu için sevinen iki çeşit grup oluşuyor.)

Birçok filmkolik hak ettiğini en alamayan yapımın Wonder Woman olduğunu düşünüyor. -En iyi film, en iyi kadın oyuncu ve en iyi yönetmen adaylıklarında büyük şansı olduğu düşünülüyordu.

Wonder Woman şüphesiz başarılı bir film oldu; 2017 yılının en sevilen filmlerinden biri haline geldi ve muazzam bir gişe başarısı yakaladı, yine de en iyi filme aday gösterilecek kadar iyi miydi? Şahsi fikrim, hiçbir süper kahraman filmi bu kategoride ödül alacak kadar iyi olmuyor. -sadece The Dark Knight istisna oluşturabilir. Fakat pek çok DC fanı en azından aday olmayı hak ettiği konusunda ısrarcı.

wonder woman movie gif ile ilgili görsel sonucu

Profesyonel film eleştirmenleri de en iyi filme aday olmamasının adil olduğunda hemfikir, tabi bu hiçbir alanda adaylığının olmamasının adil olduğu anlamına gelmiyor. Sonuçta, Akademi Ödüllerinde üç kategoriden fazlası var. Süper kahraman filmleri, “daha büyük” kategorilerde aday gösterilmeseler de teknik alanlarda genelde ödülleri alırlar.

Bugüne kadar birçok süper kahraman filmi teknik alanlarda aday olmuş hatta ödül almışken (özellikle Suicide Squad en iyi makyaj ödülünü almışken) Wonder Woman‘ın hiçbir adaylığının olmaması benim için de büyük hayal kırıklığı oldu diyebilirim. (Gal Gadot‘un performansının En İyi Kadın Oyuncu’ya dahi aday olmayı hak ettiğini düşünenlerdenim.)

Bu konuda profesyonel eleştirmenlerin görüşleri ise; filmin görsel efektleri çok iyi olmasa da En iyi Görsel Efekte aday olmayı hak ettiği ve En iyi Kostüm Tasarımı ile En iyi Prodüksiyon Tasarımı’nda kesinlikle olmaları gerektiği yönünde.