Fantastik Edebiyatın Değerli İsminin Hayatını Anlatacak ‘TOLKIEN’ Filminin Fragmanı Yayınlandı!

Fox Searchlight bugün JRR Tolkien‘in hayatını konu alan biyografik film Tolkien’den bir fragman yayınlandı.

Tolkien filminde sevilen fantastik edebiyat serileri Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi yazarını Nicholas Hoult oynayacak.

Filmin özeti şöyle:

Tolkien filmi öksüz kalmış yazarın okulun diğer sıradışı öğrencileriyle arkadaşlığı, aşkı ve sanatsal ilhamını bulduğu gençlik yıllarını keşfediyor. Birinci Dünya Savaşının çıkması da ‘kardeşliğini’ bozmakla tehdit ediyor. Bütün bu tecrübeler sonucunda Tolkien ünlü Orta-Dünya romanlarına ilham buluyor.”

Tolkien’i oynayan Hoult dışında filmde Tolkien’in eşi Edith Bratt rolünde Lily Collins, Tom Glynn Carne, Anthony Boyle, Patrick Gibson, Colm Meaney, Genevieve O’Reilly, Craig Roberts, Derek Jacobi, James MacCallum ve Pam Ferris de oynuyor.

TOLKIEN

Tolkien‘i Dome Karukoski yönetiyor ve David Gleeson ve Stephen Beresford senaryoyu yazıyor. Peter Chernin, Jenno Topping, David Ready ve Kris Thykier ise yapımcılığı üstleniyor.

Tolkien fantastik edebiyatın babası olarak tanınır. Şuan New York şehrinde Tolkien ve eserleri hakkında büyük bir sergi düzenleniyor. Sergi Tolkien filminin çıkışıyla birlikte kaldıralacak.

2000’lerin başında Peter Jackson Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi’ni Akademi Ödülü alan bir film serisine dönüştürmüştü. Jackson on yıl sonra Hobbit üçlemesiyle de orta dünyaya geri dönmüştü.

Amazon da Tolkien’in eserlerini yeni bir dizi ile genişletmeyi planlıyor. Dizinin odağında kendi kararıyla Kuzeyli Kolcularla sürgün hayatı yaşayan Gondor tahtının varisi Aragorn‘un gençliği olacak. Bu seriye Jackson’ın dahil olması gibi pek çok dedikodu da dönmüştü ve Jackson bunun üzerine şöyle açıklamıştı;

Bu konuda pek bir fikrim yok çünkü pek bir şey göremedim. Sanırım bizlere nerelerde yardımcı olabilceğimize yönelik bir senaryo örneği yollayacaklar. Hepsine başarılar diliyorum ve yardımcı olabileceksem kesinlikle deneyeceğim. Gerçekten büyük bir iş.

Haziranda ise Amazon TV başı Jennifer Salke şöyle demişti:

Simon Tolkien ile [JRR Tolkien’in torunu] bir kaç saat oturduk ve Sharon [Amazon TV Yöneticisi] onlarla oldukça fazla zaman geçirdi. Son aylarını ‘bu konuyla ilgili çok tutkuluyum ve herkesin bu konuda fikirlerini almak istiyorum’ diyerek geçirdi. Önümüzdeki ayda yazarları da içeren bir strateji kurmuş bir şekilde göreceksiniz bizi. Tabii ki biri işin başında olacak ve bu Tolkien derneğini ve Peter Jackson’ı da içerecek ve çok tabii ki çok fazla muhabbet olacak.

Tolkien’in fragmanı hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorum bırakmayı unutmayın.

Film 10 Mayıs’ta sinemalarda.

İstanbul doğumlu Eskişehir Anadolu Üniversitesi Almanca/İngilizce Öğretmenliği öğrencisi