THE LION KING, Aladdin’i ABD’deki Gişe Hasılatında Geçti

Disney 2019 re-make(yeniden yapım) savaşında, The Lion King resmen Aladdin’i yalnızca iki hafta sonundan sonra ABD üzerindeki gişede geçti. Her iki film de stüdyonun 1990’lı yıllar uyanışının ayrılmaz bir parçasıydı. Aladdin için bir noktada hayal kırıklığı olduğu düşünülmekteydi (nispeten zayıf bir pazarlama kampanyasından sonra), ancak beklentileri aştı ve yılın en büyük hitlerinden biri oldu. Son zamanlarda dünya çapında 1 milyar dolarlık hasılatı geçti ve 2019’un üçüncü Disney başarısına imza attı.

Alaaddin’in beklentileri hakkında ilk önce şüpheler olsa da, The Lion King için böyle bir endişe yoktu. İlk trailer yayınladığı zaman rekor sayılara imza attığı gibi, bu yaz için de anıtsal bir hit olmaya adaydı. Olumlu-olumsuz profesyonel incelemeler geldiğinde bile, The Lion King’in Disney gişe rekorunu kıracağı tahmin edildi. Ve şimdi rakamlar gittikçe yükselmeye devam ediyor.

Box Office Mojo’ya göre, The Lion King bu hafta sonu yurtiçi gişeyi 75.5 milyon dolarla bitirerek ABD’yi 350.7 milyon dolara çıkardı. Bu sonuç da Aladdin’in 345,9 milyon dolarlık hasılatını geride bırakıyor. Bu gelişmeyle birlikte Disney, 2019 gişesinin ilk 5 filmini elinde bulunduruyor. Avengers: Endgame, Captain Marvel ve Toy Story 4, ve muhtemelen gelecek olan filmler. Frozen 2 ve Star Wars: The Rise of Skywalker gibi büyük başlıklar, Disney’in gişe üzerindeki hakimiyetini kesinlikle devam ettirecek.

The lion king

The Lion King‘in şu an için dünya çapında toplam hasılatı 962.6 milyon $ ‘dır, bu da 1 milyar doları aşmasına ramak kalmış demektir. Bu yılın başlarında Dumbo’nun ticari başarısızlığı, izleyicilerin Disney’in hatıralarından bıkmaya başladığını gösteriyordu, ancak daha sonra bunun sadece bir şanssızlık olduğunu hep birlikte gördük. Ve görünüşe göre bu politika işe yarıyor, Disney’in daha hangi filmleri baştan çekeceğini zamanla göreceğiz.