NETFLIX ve SİNEMA SALONLARI Rekabet İçinde Mi?

Netflix ve diğer yayın hizmetlerinin sinema salonlarından seyirci kopardığına dair çok yaygın bir inanç var. Bu düşünce mantıklı görünüyor. Ne de olsa, sinema salonlarına gitmek, evinizin konforunda geniş bir içerik seçeneğine sahip olmaktan daha az teşvik edici.  Yine de, bu aldatıcı bir düşünce olabilir. Yeni araştırmalar öyle gösteriyor ki Netflix ve sinema salonları birbiri karşısında rakip değiller.

Araştırma EY’nin Ekonomi ve İstatistik grubu tarafından yapıldı. Araştırmaya göre sinemada film izleyenler, ayrıca çeşitlilik bakımından yayın servislerinden daha çok içerik izliyor. Son 1 yıl içerisinde dokuz veya daha fazla kez sinemaya gidenler, ortalama haftada 11 saat yayın servislerinden içerik izliyor. Bunun tam aksine senede birkaç defa sinemaya gidenler ise yayın servislerinde haftalık içerik izleme oranında 7 saat seviyesinde kalmış durumda.

Araştırma için Ulusal Sinema Sahipleri Birliği görevlendirildi ve araştırmacılar 2.500 denekle anket çalışmalarını bu sene kasım ayında yaptı. O 2500 kişi arasından %80’i , sinemalarda bu sene en azından bir film izlemişti.Bu araştırmanın sonuçları kesin çizgilerle gerçeği yansıtmasa da bazı gerçeklere ışık tutuyor. Hem Netflix ve diğer yayın servisleri hem de geleneksel sinema salonları ayrı ayrı hizmetler sunuyor.Umuyoruz ki pazar payları her iki tarafın da seyircisine opsiyon tanır ve yapımcılar da buna göre hareket eder.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce evden film izlemek sinema salonunda izlemenin yerini tutabilir mi?