MORBIUS, BLACK WIDOW ve BLOODSHOT Fragman Değerlendirmeleri

İçinde bulunduğumuz hafta süper kahraman filmi hayranları için eşine az rastlanır bir süreç oluyor. Önce ayın 13’ünde Sony‘nin örümcek evreninden Morbius‘un ilk fragmanı geldi. Hemen arkasından ayın 14’ünde Marvel, Black Widow‘a bir özel bakış videosu yayınlandı. Sony bir kez daha boş durmadı ve farklı bir çizgi roman kökenli karakterin uyarlaması olan Bloodshot‘ın yeni fragmanını bizlerle buluşturdu.

Bugün bu fragmanların en akılda kalıcı bölümleri hakkında konuşacağız. MORBIUS fragmanı hakkında sanırız bahsetmemiz gereken temel mevzu filmin Marvel Sinematik Evreni ile ilgili bağlantılı olup olmadığı sorunu. Bunun kaynağı ise fragmanda bir sahnede arka planda duvarda Spider-Man görseli görmemiz ve bunun üzerinde ”Murderer” yani katil yazması. Hatırlayacaksınız ki Spider-Man: Far From Home sonunda Mysterio’nun açıklamalarıyla Spidey, J.J. Jameson tarafından katil ilan edilmişti.

Bir diğer nokta da fragmanın sonunda sürpriz bir şekilde MCU’da Vulture‘ı canlandıran Michael Keaton’ı görüyoruz. Hatta üzerinde de Spider-Man: Homecoming’in sonunda gördüğümüz hapishane kıyafeti vardı.

Şunu da belirtmek gerekir ki bahsettiğimiz Spidey görseli Spider-Man’in PS4 oyunundan direkt alınan bir görsel. Tabii şu da var ki bu görseldeki Spidey kıyafeti Sam Raimi’nin Spider-Man film serisindeki kıyafetinin oyundaki versiyonu. Açıkcası Spidey görselini hayranların ilgisini çekmek için basit bir easter egg olarak düşünsek de Vulture’ın yarattığı durum bizi düşündürdü.

BLACK WIDOW fragmanında ise ilk fragmandan çok da farklı bir şey görmedik aslında ama yine de baya coşmamızın sebebi filmin düşmanı Taskmaster‘ı daha fazla aksiyon içinde görmemiz oldu. Klasikleşmiş bir hale gelmiş kalkanını daha aktif kullandığını gördüğümüz Taskmaster’ın maskesinin de kurşun geçirmez olduğunu anladık. Ayrıca Black Widow ile olan dövüşünde karakterin en önemli özelliği fotografik reflekslerini de gördük. Karakterin çok daha iyi uyarlanabileceğini düşündüğümüz maskesi de kapüşonunu takınca çok da kötü durmuyor.

Fragmanda dikkatimizi çeken diğer noktalar Rachel Weisz’ın karakterini de aksiyon içinde görmemiz, Florence Pugh’un karakterinin arkada bir patlama varken ekrana doğru havalı bir şekilde koşma sahnesi ve Black Widow’un ”dulun ısırığı” olarak bilinen bileklik şok cihazını daha aktif kullanması oldu.

BLOODSHOT da bize kendini unutturmamak istercesine ilkinden iki ay sonra, filme iki ay kala yeni bir fragman yayınladı. Valiant Comics kökenli karakteri, Marvel ve DC karakterleri dışında en popüler kahramanlardan biri olduğu için genel hatlarıyla bilsek kendisi hakkında söyleyeceğimiz çok bir şey yok aslında.

İlk fragmanda çok takdir ettiğimiz tekrarlanan kurgu olayı bu fragmanda kullanılmamış ve lineer bir zaman çizgisi takip edilmiş. Yine karakterin over power yani aşırı güçlü olma durumu ile en çok satan çizgi romandan uyarlandığı vurgusu yapılmış. Aksiyon filmlerinin vazgeçilmezi Vin Diesel’i bir süper kahramanı canlandırır vaziyette izlemek için sabırsızlanıyoruz.

Morbius önümüzdeki yaz, Black Widow 1 Mayıs‘ta, Bloodshot ise 13 Mart‘ta vizyondaki yerini alacak.

Siz bu üç süper kahraman filminden hangisi için daha heyecanlısınız, sizce hangisi hayranları daha çok tatmin edecek? Sizce Sony’nin Venom ile başlattığı Spider-Man evreni filmlerine gerek var mıydı gerçekten? Yorumlarda görüşlerinizi bize ileterek yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. 

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.